Supervuoro Verkkolehti »

Ruutu+

Viestejä
1,326
12k ei varmasti ole huonosti, mutta ei kai erityisen hyvinkään (isävitsi).
Se oli kuitenkin kauden eka peli, ilman sen suurempia panoksia, niin kai tuota ihan hyvänä voi pitää. Mutta muuttujia on paljon: moniko katsoi siksi, että halusi nähdä miten Putte selviää asiantuntijan tehtävästään? Tietysti tuotannon kannalta se on sama, miksi se striimi avataan, kunhan avataan.

Olen kyllä ymmärtänyt, että pesis on Ruudulle (ei sanoman printtimedialle niinkään) tärkeä tuote. Ja Ruudussa näkyvien naislajien puolella jopa ylivoimainen katselumäärässä.
 
Viestejä
2,270




Ei noilla Supermaanantain katsojamäärillä (12k maksavaa katsojaa) vielä ihan kuuhun lennetä. Mutta eipä toisaalta ole mihin suhteuttaa tuon salibandy-verrokin lisäksi, ts. ei hajua mitä määrää katsojia vaikkapa Veikkausliiga-ottelut keräävät Ruudussa.

Onkohan tuo Erosen luku samanaikaisten striimien luku (mikä lienee Ruudun ylläpidon tiedossa) vai arvioitu katsojaluku, joka on saatu kertomalla avoimien striimien määrä kertoimella x (Eli huomioitu, että saman kuvaruudun äärellä on monesti useampiakin jännäreitä).

Väitetysti pesäpalloa katsotaan ruudussa enemmän kuin veikkausliigaa. Käsittääkseni yksittäisten nettilähetysten katsojamääriä ei kerrota missään avoimessa lähteessä, joten vaikea arvioida, mikä on tilanne. Superpesiksen etuna vaikkapa Veikkausliigaan nähden on se, että jalkapallossa on kansainvälistä (ja mitenkään Veikkausliigaa vähättelemättä) monin verroin laadukkaampaa tarjontaa vaikka kuinka paljon, kun taas pesäpallossa kilpailevaa tarjontaa ei kerta kaikkiaan ole olemassa.
 
Viestejä
371
Ruudussa voisi ottaa musiikin pois grafiikoita näytettäessä, kun kuitenkin selostaja puhuu päälle. Nyt tulee vaan turhaa kakofoniaa.
Olen samaa mieltä! Muutenkin kauhean hermostuttavat biitit tänä vuonna. Viimevuotinen, jostain biittipankista poimittu Matti Nykäs-biitti oli varsin miellyttävä.
 
Viestejä
606
Uskon että pesiksen pudotuspeli semi-finaalit ja finaalit yltää parempiin lukemiin kuin Veikkausliigan perusottelut. Jalkapallossa kun ei ole pudotuspelejä liigalle, niin se rokottaa aika paljon katsojia Suomessa, jossa ollaan totuttu tähän formaattiin. Joskus täällä tai muussa somessa höpisty, että Pesäpallo vetäisi enemmän Ruutu katsojia kuin Veikkausliiga. Elmo kirjoittanut 2022 että pesäpallo pärjää ruudussa paremmin. En ihmettele sillä pesäpallo sopii TV lajiksi paljon paremmin kuin (suomalainen) jalkapallo.

Paikanpäällä jalkapallo vetää paremmin yleisöä paikalle ainakin runkosarjan osalta. 2024 kausi Pesäpallo 1381 katsojaa ja Jalkapallo: 2940. Jalkapallossa ollaan menetetty Stadin derby, joka veti parhaimmillaan aina 10 000 katsojaa Töölöön. Kuvitelkaa että pesäpallosta poistuisi SoJy vs ViVe runkosarjasta. Ilveksen uusi stadion on varmasti lisännyt keskiarvoa paljon Tampereen suunnalla. Niinkuin Mansen stadion sai aikaan pesäpallossa.

Pesäpallo on onnistunut hyvin vakiinnuttamaan paikkansa "best of the rest" kategoriassa. Eli katsotuin laji Jääkiekon ja Jalkapallon jälkeen. En tiedä kuinka paljon kasvun varaa on pienessä maassa, mutta haluaisin nähdä vähän kannattavuuden paranemista pesiksessä. JymyJussien kaltaiset konkurssit pitäisi pystyä jatkossa välttämään, koska ne satuttavat koko lajia hyvin paljon.
Nelosen Ruutu+ palvelun Veikkausliigan katsojalukuja löytyy neljän vuoden takaa vuodelta 2021. Silloista mestaruuden ratkaissutta KuPS-Hjk peliä seurasi keskimäärin 23 000 katsojaa mikä oli jutun mukaan surkea lukema. Paikan päällä toki 7890 katsojaa.

Nelonen Median mukaan Veikkausliigan päätöskierroksen kuusi ottelua tavoittivat yhteensä 58 122 päätelaitetta. Päätelaitteita ovat esimerkiksi televisio, tablettitietokone, tietokone ja älypuhelin.

Tuosta neljän vuoden takaisesta Ruutu on kehittänyt Veikkausliigatuotetta Pesäpallon tapaan studiolähetyksillä ja kaikki lähetykset ovat monikameralähetyksiä eli vastaavat pesiksen pääottelulähetystä joten voisi olettaa, että niitä ei tuossa muodossa kannattaisi tehdä elleivät keskimääräiset katsojaluvut vastaisi kustannuksia. Toki palvelun hinta on noussut lähes vuosittain niin tiedä sitten otetaanko niitä euroja samoilta katsojilta vai tekeekö Sanoma enemmän voittoa kasvaneilla katsojamäärillä.

 
Viestejä
179
Jos tahaton komedia tyylilajina kiinnostaa, niin ei kun seuraamaan pesäpallolähetyksiä Sotkamosta. Ohjaaja(t) saa aikaiseksi viihdetapahtuman vailla vertaa.
 
Viestejä
1,609
Mikähän lie ”Päälähetyksen” määritelmä, kun tätä PuPen ja SiiPen peliä sellaisena mainostetaan ainakin tulospalvelussa?
1747492506293.png


Ei ennakkohaastatteluja, ei ”kenttästudiota”, ei kenttätoimittajaa, ei kommentaattoria selostajan kaverina. Ei siinä, ihan kelvollista monikameratuotantoa noin muuten, mutta jotenkin sitä toivoisi että Ruudun Päälähetys ei tittelinä kokisi tällaista inflaatiota, edes Ykköspesiksen kohdalla.
 
Viestejä
51
Mikähän lie ”Päälähetyksen” määritelmä, kun tätä PuPen ja SiiPen peliä sellaisena mainostetaan ainakin tulospalvelussa?
katso liitettä 3662

Ei ennakkohaastatteluja, ei ”kenttästudiota”, ei kenttätoimittajaa, ei kommentaattoria selostajan kaverina. Ei siinä, ihan kelvollista monikameratuotantoa noin muuten, mutta jotenkin sitä toivoisi että Ruudun Päälähetys ei tittelinä kokisi tällaista inflaatiota, edes Ykköspesiksen kohdalla.
Sama juttu oli eilen Tyrnävältä näytetyssä "päälähetyksessä". Monikameralähetys ja selostus muttei mitään muuta. Luulisi että vaikka jonkun puoliaikahaastattelun tekeminen ei noissa paljon vaatisi kun se onnistuu seuratuotannoissakin.
 
Viestejä
492
Toki pitäis olla haastikset etu-ja takakäteen, kenttäselostajat ja asiantuntijat yms kommentaattorit ehdottomasti.
Mutta kun, täällä(kin) tulee välillä piiiitkät ketjut aiheesta - mistä sais halvimmalla tai jopa ilmaiseksi katsella näitä lähetyksiä, tietääkö kukaaan mitään alennuskoodia tai onko missään mitään tarjousta. Teksti-TV on ilmainen.
 
Viestejä
74
Ruudun sovelluksessa Samsungin telkkarissa on sellainen ikävä ominaisuus, että jos videon laittaa pauselle, se lähteekin pyörimään hetken päästä itsestään. Onkohan tämä Ruudun porukan viesti katsojille, että jos aloitat pelin, niin parempi sitten keskittyä siihen eikä keskeyttää katsomista.
 
Viestejä
606
Laitetaan tänne kun Puhtimäki lupasi Roihuttaret-Mailattaret pelin taukostudiossa päivittää katsojien ja nojatuolituomareiden sääntökirjat lukkarityöskentelyn osalta ajan tasalle (Puten omin sanoin sieltä 80-luvulta) huomisessa Supermaanantain studiossa. Pitää varmaan itsekin kuunnella ja päivittää 90-/2000-luvun tiedot päivän tasalle :).
 
Viestejä
833
Lievästi alkaa ärsyttämään tämä, että jatkuvasti jää vuoron ensimmäinen lyönti näkemättä mainosten tai hidastusten takia. Olipa kyseessä Ruudun päälähetys tai fanikamera.

Kun on vuoronvaihtoja tarkennettu minuuttiin, niin viestin olisi voinut viedä ohjaajille/mainospätkien myyjille ja tekijöille.

Vai onko muitakin lajeja missä jätetään pelitilanne näyttämättä jatkuvasti?
 
Viestejä
1,921
Toimiko kotiutuskisan aikaan lähetys muilla?

Täällä lähetys pätki ja hyppi ihan miten sattuu.
 
Jotta voit kirjoittaa viestejä, sinun täytyy rekisteröityä foorumille. Rekisteröityminen on ilmaista, helppoa ja nopeaa. Rekisteröidy tästä.
Ylös