Supervuoro Verkkolehti »

TV-ottelut

Viestejä
40
Vs: TV-ottelut

Ovatkohan Kiteellä jotain kehitysvammaisia tai vastaavia, en tiedä siis, mutta äänestä päätellen ajattelin. Aika sääli mikäli ovat ihan normaali aikuisia. Varmaan omanlainen tapa nauttia pelistä tuokin ::)
 

Juupelijuu

Vs: TV-ottelut

Tämähä kiteeläiste "kylähulluje" huutelu toimi täydellisesti jos kerta saivat fanikameran katselijat niin raivosta sekaisin, että piti tänne forumille tulla erikseen kommentoimaan:)
 
Viestejä
319
Vs: TV-ottelut

En ole kaikilta pesis paikkakunnilta fanikameralähetyksiä katsonut. Aika monilta kuitenkin. Väitän, ihan sama minkä väriset lasit päässä, Sotkamosta tulee parasta fanikameraa. Kenttäkuulutus miksattu sopivasti pintaan ja lähestyy tv-selostusta, mutta ei vielä niin paljon, että ärsyttäisi katsomossa paikanpäällä. Katsomon ja pelin äänetkin kuuluvat sopivasti. Tilanne, palot, juoksut näkyvät ruudussa. Lisäksi näytetään tekstillä kuka on lyöntivuorossa + zoomaukset jos jotain ekstraa, maisema taustana tauolla tilanne näkyvissä.

Esim. Vive-KPL pelissä oli grafiikka näkyvissä jossa tilanteen olisi pitänyt näkyä. Näytti kuitenkin koko pelin ajan 0-0:a ja palotonta tilannetta läpi pelin. Ääni oli epämääräistä no ViVen kannattajien apina älämölöt KPL:n ollessa lyöntivuorossa. Kun Kopla meni johtoon kenttäkuuluttaja vaikeni täysin ainakin minuutiksi. Tilannetta ei kertonut ainakaan monesti vaikka grfiikat eivät toimineet.

Kouvolan kenttä kuuluttajasta en sano mitään tässä yhteydessä.

Miksi me kutsumme näitä nettilähetyksiä saati fanikameroita TV:ksi?

Pesäpallon ystävä tyytyy kaikkeen nauttiakseen lajista siihen asti kun liitto sen lopullisesti näivettää.
 
Viestejä
2,121
Vs: TV-ottelut

Eikös livekuvan välittäminen tapahtumasta ole "TV-toimintaa", kutsutaanpa menetelmää
millä termillä hyvänsä.

Pesis olisi kyllä näkyvyyden kannalta pahassa pimennossa useisiin muihin pääsarjoihin nähden jollei tätä fanikameratoimintaa olisi. (Muissa pääsarjoissa ainakin liiga , mestis, korisliiga, futisliiga ja ykkönen näkyvät vissiin jokainen peli jollain kanavalla).

Itse arvostan ja kiitän suuresti järjestäjiä tämän hetken pesistelevisioinnista!
Toki fanikameratoiminnassa on kehitettävää niin laadullisesti kuin teknisesti, mutta kun
kehitys näiltä osin jatkuu on tilanne erinomainen. Muistetaan, että ollaan vasta ensimmäistä kautta tekemässä tällaista tuotantoa

Väitän, että tulevaisuuden urkkatapahtumat edellyttävät hyvää näkyvyyttä;
pelkällä paikan päälle menevällä katsojakunnalla jäädään kokonaisuutena pahoin jälkijunaan.

- Onhan noita livekameroita itse tullut katsottua lähes joka kierroksilla ja omasta mielestäni kenttäselostajat antavat vain sopivasti lisäväriä totuttuun oman suosikkijoukkueen selostajaan nähden. Huonoja selostajia ei mielestäni ole missään!
Kieltämättä nämä huutelijat pitäisi jotenkin saada suodatetuksi pois ja antaa kentän äänen kuulua
paremmin.
 

Betoni

Vs: TV-ottelut

Korisliigan osalta fanikamerapalvelun tulon jälkeen katsojamäärät paikan päällä kasvoivat. On varmaan mahdotonta tulkita oliko se kameroiden ansiosta vai niistä huolimatta.

Yhdestäkään kuuluttajasta ei ole pahaa sanottavaa. Jokainen on tehnyt riittävästi pitääkseen minut kartalla.

Katsojien älämölö puolestaan kuuluu pesiskatsomoon. Toiseen ketjuun kirjoitetaan katsojien älämölön olevan ärsyttävää ja sitten mennään toiseen ketjuun penäämään jonkinlaista tunnelmaa peleihin. Itse sitten istutaan peleissä kädet taskussa tai kotona tuijotetaan fanikamerasta, jonka jälkeen haukutaan kamerasysteemi surkeaksi.

Pesiksen medianäkyyvyyteen tällä kaudella on eniten vaikuttanut Urheilulehden poistuminen mediakartalta. Urheilusanomat jatkaa pesiksen medianäkyvyyden ylläpitoa maksimissaan yhden aukeaman jutuilla, joista kuva viel 1/3 aukeamasta. Ajattelin päättää vuosia jatkuneen tilaukseni.
 

Summalain

Vs: TV-ottelut

Betoni sanoi:
Katsojien älämölö puolestaan kuuluu pesiskatsomoon. Toiseen ketjuun kirjoitetaan katsojien älämölön olevan ärsyttävää ja sitten mennään toiseen ketjuun penäämään jonkinlaista tunnelmaa peleihin.
Olkiukko. Kuka on sanonut, ettei katsomossa saa olla älämölöä eli ääntä? Puhe on kai ollut siitä, onko mukava kuunnella jos joku yksittäinen väkäleuka ölisee jokaiselle vierasjoukkueen lyöjälle samaa henkisesti alkeellista ilkeilyä. Heikoksi on pesisihmisten taso mennyt, jos tämä on "tunnelmaa".
 
Viestejä
42
Vs: TV-ottelut

Kentällä pitäisi olla tunnelmaa kunhan itse ei joudu tekee mitään ja saa arvostella silti kaikkia muita. Eikö sen tunnelman luonti ole juuri koko yleisön tehtävä ja jos joku huuto ottaa pattiin pitää huutaa itse kovempaa sillä jännästi kenenkään yksittäinen huuto ei kuulu jos vaan yleisö on tehtäviensä tasolla. Jos katsomossa meluaa se on selkee merkki vähä-älyisyydestä ja vieraat kannattajat ne vasta onkin vajakkeja ja omat huudot on ylemmän tietoisuuden merkki vaikka oikeasti lopulta kaikki on aivan samaa älämölöä. On multakin kysytty vieraskentällä miksi huudan kuin metsäneläin mutta jätin silti sanomatta että en edes kehtaa sanoa jos joku kuulostaa ja etenkin näyttää merinorsulle. Tottakai rajat sanoo ettei vääriä tai alas-huutoja saa käyttää (kiroilut ja muu alatyylinen meno muutenkin bannissa) mutta muutenhan saa huutaa vaikka kummitätinsä marjatan nimeä. Jos yleisö hoitaa tehtävänsä niin tunnelmaa on mutta helpompi se on tietenkin puristella nyrkkejä taskussa ja laittaa viestiä paikallislehden yleisönosastolle.
 

Duraasell

Vs: TV-ottelut

Ritaarin selostukset paranisivat himpun jos kaveri ottaisi rauhallisemmin eikä mökeltäisi viiveettä ilmoille jokaista ulvaisua ja hekootusta. Ja katsoisi tilanteet loppuun ennen kuin kommentoi.

Ammattimaisen selostuksen alkeisoppeja.
 
Viestejä
1,250
Vs: TV-ottelut

Ritarin ja Ojaperän Vimpeli rakkaus tursusi taas kerran yli äyräiden.

Pistäkää vaikka Salmen Pena selostamaan nämä pelit joissa Vive pelaa.

Kossu kärsi suoranaiset oikeusmurhat päätuomarin vislauksista. Uskomattomia kolmostuomarin tuomioiden vaihtoja ja lopuksi selvä palo kotipesään.

Ainoat jotka eivät paloa nähneet olivat ritari ja ojaperä ja tämä kommentaattori waheb.

Waheb höpisi että vaikeita tilanteita. Kuinka ne sattuikaan aina Vimpelin hyväksi. Pellet.
 

SaarikentänKuningas

Vs: TV-ottelut

Kaikenmaailman luuserit täällä itkee vääristä tuomioista, se on kuulkaa peliä perkele. Olisi Kossu tehnyt ne juoksunsa ni ei tartteis täälä itkiä tuomaria.. :D :D
 
Viestejä
209
Vs: TV-ottelut

SaarikentänKuningas sanoi:
Kaikenmaailman luuserit täällä itkee vääristä tuomioista, se on kuulkaa peliä perkele. Olisi Kossu tehnyt ne juoksunsa ni ei tartteis täälä itkiä tuomaria.. :D :D
Itseasiassa Kossu teki tarvittavan määrän juoksuja toisen jakson voittamiseen, nyt vain tuomarin virheestä siltä vietiin piste. Onneksi Vimpeli ei saanut kuin kaksi.
 

Okulääri

Vs: TV-ottelut

Ilmeisesti näitä pesäkilpojen ratkaisuihin kykenemättömiä tuomareita löytyy ympäri Suomen, mutta täytyy ihan rehellisesti todeta , että niitä esiintyy Itä- Suomessa harvinaisen paljon.
Olisikohan niillä jonkinlainen asennevamma pelaavia joukkueita kohtaan?
 

Anssi Retardi

Vs: TV-ottelut

Palohan se tasoitusjuoksu oli. Ihan oikeutettua purnaamista lopussa, ketäpä ei ketuttaisi menettää voittoa tuomarivirheeseen. Muuten, onko videoiden katsomiseen jokin linjaus? Olisivat tuomarit tarkistaneet tv-kuvan, kun kerran oli tarjolla.
.
.
.

Jottei mee sivuraiteelle, niin kehutaan Ruutu+:n ottelumäärää. Fanikamera on erittäin jees, ja tulevassa mediasopimuksessa pitää ehdottomasti tarjota vastaava systeemi. Päälähetyksen laatu näkyy hieman heikenneen, kun budjetti per matsi on arvatenkin pienempi. Kameroiden vähentämisen ymmärrän, mutta iso miinus siitä, että joskus ohjaaja on ollut häiritsevän hukassa. Kerran jopa Waheeb joutui huikkaamaan palautetta ohjaajalle kesken selostuksen. Toivottavasti on pistetty hommat kuntoon, maksullinen lähetys on väärä paikka treenata alkeita.

Mieluummin silti näin kuin yksi selostettu ottelu viikossa huippulaadulla. Enpä olis itsekään tilannut, jos koko tarjonta olisi yksi viikko-ottelu parhaalla teknisellä toteutetuksella. Ritari-Waheeb -kaksikko saa puhtaat paperit, osaavat hommansa ihan mallikkaasti. Otteluvalinnoissa puolestaan on varaa terästäytyä. En käsitä mikä kuningasidea esim. tämä Vimpelin tehosyöttäminen oli.
 

Vieras

Vs: TV-ottelut

Isompi Jii sanoi:
Ritarin ja Ojaperän Vimpeli rakkaus tursusi taas kerran yli äyräiden.

Pistäkää vaikka Salmen Pena selostamaan nämä pelit joissa Vive pelaa.

Jaa? Just kaverin kanssa juteltiin, että eipä jäänyt epäselväksi kumpaa Ojanperä kannattaa kun haukkui kaverinsa Laition ihan pystyyn niin tuomiosta kuin jälkihoidosta.
 

Absoluuttinen totuus

Vs: TV-ottelut

Okulääri sanoi:
Ilmeisesti näitä pesäkilpojen ratkaisuihin kykenemättömiä tuomareita löytyy ympäri Suomen, mutta täytyy ihan rehellisesti todeta , että niitä esiintyy Itä- Suomessa harvinaisen paljon.
Olisikohan niillä jonkinlainen asennevamma pelaavia joukkueita kohtaan?

No ei kai Alavus ole Itä-Suomea?

Ei tuo oikein kyllä mennyt tuo pesäkilvan tuomio Vedon ottelussa. Lisäksi Veto sai pitää ylimääräisen aikalisän ennen vikan sisävuoron alkua.

Itse en ole oikein tätä Laitio - Kiviniemen hehkutusta ymmärtänyt. Luulisi parempiakin tuomaripareja löytyvän.
 
Viestejä
1,898
Vs: TV-ottelut

Isompi Jii sanoi:
Ritarin ja Ojaperän Vimpeli rakkaus tursusi taas kerran yli äyräiden.

Pistäkää vaikka Salmen Pena selostamaan nämä pelit joissa Vive pelaa.

Tuota katsoin tuon lähetyksen ja vielä ottelun jälkeenkin nauhalta yritin etsiä väitteillesi jotain totuuspohjaa mutta en kyllä löytänyt.

Voisitko mainita jotain kongreettista asiaa tai asioita joissa ritarilla tai ojanperällä olisi ollut jotain "vimpeli rakkautta"? Mielestäni hyvinkin neutraali lähetys jossa kossun peliesitystä ja ilmettä kehuttiin monesti.
 
Viestejä
1,898
Vs: TV-ottelut

Okulääri sanoi:
Ilmeisesti näitä pesäkilpojen ratkaisuihin kykenemättömiä tuomareita löytyy ympäri Suomen, mutta täytyy ihan rehellisesti todeta , että niitä esiintyy Itä- Suomessa harvinaisen paljon.
Olisikohan niillä jonkinlainen asennevamma pelaavia joukkueita kohtaan?

En nyt oikein ymmärrä tätä loan heittoa tuomareita kohtaan. Sen mitä tv-kuvasta näki niin tilanne oli aivan "täptäp-tilanne" joka olisi voitu puhaltaa paloksi tai kuten nyt juoksuksi etenijän eduksi. Kentällä tilanteet tulee nopeasti ja tuomarin täytyy tehdä päätökset nopeasti. Tämäkään tilanne ei tänään ottelua ratkaissut suuntaan eikä toiseen. 4vuoroparia kahdella jaksolla oli kummallakin aikaa hakata vaikka 30juoksua taululle.

Mutta kai se on tämä ajan trendi että on niin hieno tulla someen kitisemään tuomareiden "vääristä" tuomioista kun itse on niin oikeassa kotisohvalla.
 

Harppuuna

Vs: TV-ottelut

Kyllä se niin on, jotta Rannilan poijat saa lähes aina näissä joko/tai tilanteissa edun itselle. Niin on ollut jo pitkän aikaa ja tulee olemaan.
 
Viestejä
1,898
Vs: TV-ottelut

Harppuuna sanoi:
Kyllä se niin on, jotta Rannilan poijat saa lähes aina näissä joko/tai tilanteissa edun itselle. Niin on ollut jo pitkän aikaa ja tulee olemaan.

Heh, hienoa tietää. Helpottaa jatkoa ajatellen ;)
 
Jotta voit kirjoittaa viestejä, sinun täytyy rekisteröityä foorumille. Rekisteröityminen on ilmaista, helppoa ja nopeaa. Rekisteröidy tästä.
Ylös