Juurikin näin. Mutta Jymy ei ottanut tätä strategiaa luodessaan huomioon sitä, että mitäs jos Keski-Petällä onkin muita ongelmia syötössään, mitäs sitten tehdään tämän kulissipelin kanssa?
Nimittäin, nyt tuo Haimin meuhkaaminen näyttää todella typerältä, kun Keski-Petäjän ongelma ei alkukaudella todellakaan ole ollut syötön korkeus tai alkuasento tai syöttöliike tai mikään semmoinen, vaan ihan se että 25 % syötöistä on lautasvääriä. Tietty voihan sitä alkaa meuhkata, että lautasen kokoa pitää kasvattaa kun lukkari ei siihen osu, mutta syöttärin linjattomuudesta jauhaminen tilanteessa jossa syöttäri linjan ja sääntökirjan mukaisesti näyttää kaikki lautasväärät vääriksi, on perin koomista.
No, kausi on vasta alussa. Mitä vaan voi tapahtua. Mutta kyllä se huolestuttavaa on, että jos Keski-Petäjä ei saa syöttöään pysymään lautasella kevään ylikävelypeleissäkään Haminaa vastaan ja jo Tahkon tasoista vastaan lähes paineettomassa tilassa antaa vapaataipaleen kotiin ja muutenkin tärrää ihan huolella, niin mitä se on kun vastaan tulee huippujoukkueita? Mitä se on kun paineet kasvaa? Mitä se on pudotuspeleissä sitten?
Mielestäni on täysin selvää, että jos Jymy meinaa tälläkin kaudella pelata pitkän syksyn, niin lukkari niissä peleissä ei voi olla KP. Näytöt alkukaudelta on sen verran "vahvat". Siinäpä sitä sitten onkin ihmettelemistä, että kuka se tuuraaja olisi. Kukas Jymyltä nousisi omista lautasen ääreen, jos KP vaikka sairastuisi? Onko meillä kakkoslukkaria ollenkaan?