Supervuoro Verkkolehti »

Sotkamon Jymy 2025

Viestejä
71
Oon miettiny samaa! Maallikon arvaus:

Kallella alko kotiutukset viime vuonna loppukaudesta onnistua siihen malliin, että siinä varmaan alettiin nähä ratkasu sekä kotiuttajapulaan että Kallen juoksukuorman vähentämiseen, kun ei tunnu pysyvän ehjänä.

Pekkinen on kyllä loistava kolmonen, ku takavaihto sujuu tosi varmasti ja pääsee usein kotiuttamaan ite siihen myös. Haimi tuntuu tykkäävän tuosta 1-3 -tilanteen yllätysotosta. Toisaalta Pekkisellä on myös sekä läpäriuhkaa että kyky purkaa etutilanne viimesellä lyönnillä palottomasti.

Ja toki sitte myös Kalle mahollistaa monikäyttösyytensä myötä senkin, että voi pelata jopa kolmella kärellä. Voi lähtee tarvittaessa etenemään tai hänen eteen voi laittaa 1-2 jokeria ja ehkä Allulle kotiutuspaikka.

Mulla ei oo käsitystä aatellaanko tämmösissä tulevia kausia, mutta voihan olla, että jompikumpi on lähössä ens kaueks ja haetaanki roolitusta pidemmän tähtäimen mukaan.
Näköjään Kuosmanen loukkaantui siitä huolimatta, että kuormitusta yritettiin vähentää peluuttamalla näin. Mitä kentällä pelejä katsoneet ovat mieltä onko Pekkinen riittävän hyvä etenijä pelaamaan tuolla numerolla? Purmosen ei mielestäni pitäisi pelata ulkopeliä, mutta nyt kun Kuosmanen on poissa voisin harkita lähtökohtaisesti laittavani hänet jokaisessa vuorossa jokerina kärjeksi Vihannon eteen. Toki siinä tulisi sitten kakkostilanne Vikströmille enkä ole nähnyt purkavan sitä kovin paljon. Mitä ajatuksia Vikströmin kakkostilanteen purkamisesta? Toki eilinen Kempele-ottelu pelattiin näin ja tämän päivän kokoonpano näyttää samalta. Toinen asia mikä tuli mieleen kokoonpanosta on se, että kääntäisin Vertti Veittikosken ja Samuel Huotarin numeroilla 5 ja 6 toisinpäin niin, että Samuel Huotari olisi se viimeinen numerolla kotiuttaja jolle tilanne voisi mahdollisesti jäädä varsinkin kun suurin osa peleistä on pelattu yhdellä lyöjäjokerilla, Mutta nämä vain omia ajatuksia peluutuksesta…
 
Viestejä
2,200
Kalle Lauronen selostaa nettiin, Joni Lauronen kenttäselostajana. Ovatko muuten isä ja poika?
Eivät ole. Kalle on setä
Minkäs takia tänne sotkamon terrafame stadionille on tuo kotipesän tekonurmi vaihdettu?
Kulunut nurmi pois ja kun ei kannata erikoisväriä yhden kesän takia tilata, niin siinä jo ensi kesän tunnelmaa.
Onko Kuosmasen tilanteesta sanottu muuten jossain jotain?
Huilaa nämä hepposet vastustajat.
 
Viestejä
754
Kotiavaus. Aikalailla unohtuva ottelu. Jymy pelasi ekajaksolla vielä kohtuullisesti, mutta toisella jaksolla vain sen mitä oli pakko voittaakseen.

Pekkisen räpylä on tosiaan syönnillään. Lähes kaikki - olivatpa kovia tai lyhyitä tartui kiinni - ja käsi riitti polttamaan. Komein oli ehkä hyppäämällä otettu koppi tappikumurista. Ainoa kauneusvirhe tuli vasta viimeisessä ulkovuorossa, kun Pattikoen kova maalyäntijalkoihin ei aivan jäänyt räpylään. Ei mikään virhe, mutta ainoa päivän aikana mikä ei pussiin kopsahtanut.

Vihanko on monipuolistanut lyöntivalikoimaansa talven aikana ja saattaa olla melkoisen näkyvä hahmo sisäpelissäkin tänä kesänä.

No, sisäpelistä jää mieleen joksikin aikaa Purmosen kaksi karkaamista Stillin tolpista. Ensimmäinen oli selvä tapaus, näki heti Purmosen lähdön jälkeen, että tuosta Still ei millään ehdi polttamaan. Seuravaalla kerralla Still kokeili pikkuisen matalampaa tolppaa, mutta sinne se Elmeri vain livahti. Olisikohan viimeinen tolppa tälle kesälle, mitä (ainakaan Still) Purmoselle syötetään nollatilanteessa?
 
Jotta voit kirjoittaa viestejä, sinun täytyy rekisteröityä foorumille. Rekisteröityminen on ilmaista, helppoa ja nopeaa. Rekisteröidy tästä.
Ylös