Tamperelaiset on siitä kyllä kunnioitettavaa sakkia, että ihan sama mitä tapahtuu tai ei tapahdu, niin omia puolestellaan aina. Ilves on siitä hauska esimerkki, kun hölö tuli niin puhuttiin että nyt on mestarivalmentaja ja yhteisö kunnossa yms. No ei tullut mestaruutta, mutta silti hölöä puolustettiin joka rintamalla, ja auta armias jos sanoi yhdenkin negatiivisen kommentin. Nyt vähä sama keskustelu. Itsekin negatiiviseen sävyyn olen komulaista kommentoinut, niin urhollisesti palstatoverit puolustavat, mikä on täysin ok. Mutta tyydytäänkö siihen, että päästään mahdollisesti top 4 joukkoon, vai kelpaako vain mestaruus?
Kuitenkin mikäli jos tälläkään kaudella ei tule mestaruutta ja Komulainen lähtee, niin onko onnistunut suoritus? Tosin aika näyttää mitä tällä kaudella käy. Jos mestaruus tulee, niin sitten on varmasti onnistunut reissu.
Fakta on kuitenkin se, että tuo materiaali mikä Komulaiselle on käytössä, niin kyllä 3 kauden sisällä pitäisi tulosta tulla, muuta kuin hopeeta. Aina voi myös mennä kohonen gaten taakse.
Joukkueessa lähes puolet ovat kuitenkin enempi vähempi kokeneita itä-länsi tason pelimiehiä, ja itsellä ainakin on odotukset korkealla. Ei kai se vaadi kuin muutaman hyvän onnistumisen erityisesti sisällä, ja sitten lähtee homma rullaa. Vaikka en varsinaisesti mansen isoin fani ole, niin en minä myöskään epäonnistumisia toivo.