- Viestejä
- 1,691
.... niin, ei edes sitä vaivaa .varmaan huilaamassa tai jos on ollut jotain pientä vaivaa niin ei kannata riskeerata.
.... niin, ei edes sitä vaivaa .varmaan huilaamassa tai jos on ollut jotain pientä vaivaa niin ei kannata riskeerata.
No niin, taas päästiin itse asiaan. Johan sitä jo hetki menikin pesäpallon puitteissa? Vai menikö?Eikös tämä RH-Entertainmentin Riki Huhtala ole Mansen taustalla aika vahvasti? Firma on vetänyt tänä kesänä aivan vihkoon useammat festarit, joten se varmaan selittää myös Mansen ongelmia ottelutapahtuman suhteen.
Matti Helimo
Tietenkään ei siirry. Idea on juuri maksimaalisen hieno katsojakokemus ja se on saatu. Kehuneet on niin pelaajat kuin valmennus, mutta ennen kaikkea katsojat. Pesäpalloliitto on tämän sijoittelun hyväksynyt jo alusta saakka eikä takarajaa voi oikein kauemmas edes viedä.
En tiedä, kuka tämän ajatuksen siirtämisestä on keksinyt ja sitä ylläpitää. Asiassa ei ole mitään perää. Toivottavasti kaikilla uusilla stadioneilla mennään tähän samaan suuntaan ja peli saadaan lähelle yleisöä. 👍🏻
Minusta olisi myös mukava nähdä, osaisiko joku oikaista tuon kameran.Minusta olisi mielenkiintoista nähdä miltä näyttäisi jonkinlainen tarkasti suunniteltu / kohdistettu keinovalaistus etukentän osalta kun se jää nyt pahasti varjoon näissä olosuhteissa.
Olisiko mahdollista toteuttaa ilman että pelaajia paistaa silmiin, mutta toisi lisävaloa kaarelle kameraa varten? Riittäisikö valoteho edes kompensoimaan eroa auringon valaisemaan kenttään?
Tämä tietty lähinnä teoreettista pohdintaa.
katso liitettä 1602
Pesis on parasta paikanpäällä,niin ja voi varmasti ilmoittautua Mansen sivuilla Talkoisiin hoitamaan vaikka fanikameraa.Minusta olisi myös mukava nähdä, osaisiko joku oikaista tuon kameran.
Jos minä olisin siellä hoitamassa fanikameraa, en katsoisi sitä televisiosta. On se kumma, että tamperelaisille ei voi yhtään antaa kritiikkiä ihan oikeasta asiasta. Ei tuo kameran suoraan saaminen voi olla niin vaikea homma. Lienee kyse siitä, että ei välitetä. Mutta ehkä sitten joskus...Pesis on parasta paikanpäällä,niin ja voi varmasti ilmoittautua Mansen sivuilla Talkoisiin hoitamaan vaikka fanikameraa.
Manse oli pelissä ilman Mylläriä, Leevi vahtina ja Severi jokerina. Ensimmäinen jakso ratkesi 3. vuoroparissa Pertun 2-tilanteen läpäriin kolmosjatkeelta, 2-0. Henkka kumautti vielä neljännessä 2-tilanteessa kakkosrajasta läpi juoksun arvoisesti, 3-0. Kunnari oli harmittavan lähellä, mutta vain korttia tarjottiin kypärän pudottua päästä.
Toinen jakso oli 2 vuoroparia Kempeleen hallintaa. Matti Korhonen kumuroi 1. aloittavalla takakeskeen, josta Jussila oli hetkeä aiemmin poistunut kakkospuolelle eli linjan ristiinjuoksu ei millään lailla hämännyt Masaa. Manse vaikutti aika hengettömältä, kunnes 3. lopettavalla alkoi tapahtua: Ajolähtö Simo, Severi ja Lauri pesillä ja Henkka purkamassa. KeKin kopparit jättivät keskelle tilaa, Henkka veti toisella täydelliseltä vaikuttavan pommin takarajan tuntumaan ja takarajatuomari poistui jo linjalta hätääntyneenä, mutta... Isoketo tuli lyöntiin sivuttain ja syöksyi haamukopin. Henkka oli jo kierrolla pallon läsähtäessä räpylään, joten ajo realisoitui kahdella palolla ja tuplahaavalla.
4. aloittavalla KeKi rakensi ajon keulasta ja aikalisän jälkeen Antti Korhonen sijoitti ottamattoman kakkosjatkeelle, 0-2. 4. lopettavalla Mansen kärki ja Lauri rakensi ajon, josta Perttu kumuroi 3-kopparin edestä juoksun, 1-2. Taululla on 2 paloa, 1-3-tilanne: Jussila kolmosella ja lyöjinä jäljellä Puhti, Lilja ja Severi. Puhti kopitti kolmannella Henkan ja itsensä, katsomo kiroili fanikameraan, mutta BBvain työnsi mustia lasejaan syvemmälle. Lilja: takalaiton, linjaräpsy ja koppi,
:n laikoissa ei edelleenkään etenemiskäskyä. Katsomo huokaa epätoivoisena 🥶: "Lyöjiä ei jäljellä." Mutta onhan siellä vielä etenijä, Severi, joka paiskaakin täydellä hihalla vaakamailaa: 1. laiton 3-jatkeelta, 2. mitä ihmettä... matala kova lyönti kaartaa yli Isokedon ja osuu takakenttään, 3-2. Severin ensimmäinen superpesiskunnari ja kahden pisteen lyönti.
Lauri Kivisen panos rakentaja-Ranena 2-0 voitossa oli merkittävä, vaihdot 6/6. Fanikamerakuva oli oikein hyvä, ääni välttävä, mutta tämä matsi olisi ollut erityisen kiva nähdä paikan päällä.
Jos minä olisin siellä hoitamassa fanikameraa, en katsoisi sitä televisiosta. On se kumma, että tamperelaisille ei voi yhtään antaa kritiikkiä ihan oikeasta asiasta. Ei tuo kameran suoraan saaminen voi olla niin vaikea homma. Lienee kyse siitä, että ei välitetä. Mutta ehkä sitten joskus...
Minä olen näistä ongelmista koittanut kertoa niin monta kertaa sekä Mansen että muiden osalta milloin mihinkin seuran sivuilta löytyvään numeroon ilman mitään menestystä, että ei jaksa. Ratkaisuna tähän ongelmaan ehdotankin, että kaikki seurat laittavat sivuilleen numeron, johon vastataan pelin aikana(kin). Ja olen pahoillani, jos tamperelaiset pahoittivat (taas) mielensä.Kyllä kritiikkiä saa antaa, mutta miksi sä sitä kameran asentoa tänne päivittelet? Mansen sivuilta löytyy varmasti joku sopiva sähköpostiosoite, johon voi laittaa viestiä asiasta.
Minä olen näistä ongelmista koittanut kertoa niin monta kertaa sekä Mansen että muiden osalta milloin mihinkin seuran sivuilta löytyvään numeroon ilman mitään menestystä, että ei jaksa. Ratkaisuna tähän ongelmaan ehdotankin, että kaikki seurat laittavat sivuilleen numeron, johon vastataan pelin aikana(kin). Ja olen pahoillani, jos tamperelaiset pahoittivat (taas) mielensä.
Mitä surkeempi kuva - sen enämpi väkeä katsomossa. Siellä ei ole kuva vinossa, paitti kaljakatsomossa!Minä olen aika tyytyväinen Mansen Ruutu-kameraan, joka moniin muihin verrattuna näyttää kentän läheltä. Voisi sen horisontin silti laittaa suoraan eli siitä samaa mieltä. Selvästi Mansessa ei ole koettu fanikamera-lähetyksiä prioriteettina. Ymmärrettävää sinänsä kun kauteen on liittynyt niin paljon priorisoitavaa uusine stadioneineen ja itä-länsineen.
Toivoisin, että kaikki superin seurat panostaisivat lähetyksiin. Näin koko tuotteen arvo nousisi ja seuraavissa sopimusneuvotteluissa olettaisi kassan kilisevän aivan eri tahtiin. Jo nopeammin olettaisin juuri Tampereella olevan paljon valtakunnallisesta näkyvyydestä kiinnostuneita kumppaneita. Manse on kuitenkin valtakunnallisesti ehkä sarjan kiinnostavin joukkue. Ottelujuontaja Rosenberg on aivan sarjan eliittiä, joten edes muuta selostusta ei tarvittaisi, jos hänen äänensä vain mikitettäisiin paremmin.
Ja parasta peli on tietenkin stadionilla. Kuitenkin kiinnostavimmat Ruutu-lähetykset keräävät viisinumeroisia kotikatsomoita, joka kumppanien näkyvyyden kannalta voisi olla jopa ottelutapahtumaa merkittävämpi tekijä. Kumppanimyynnissä pesiksellä on eniten kirittävää verrattuna moniin muihin lajeihin.
MOTJotenkin musta tuntuu, että sinä oot pahoittanut mielesi. Ei tamperelaiset?🤔
Minä olen näistä ongelmista koittanut kertoa niin monta kertaa sekä Mansen että muiden osalta milloin mihinkin seuran sivuilta löytyvään numeroon ilman mitään menestystä, että ei jaksa. Ratkaisuna tähän ongelmaan ehdotankin, että kaikki seurat laittavat sivuilleen numeron, johon vastataan pelin aikana(kin). Ja olen pahoillani, jos tamperelaiset pahoittivat (taas) mielensä.