Suoritus tapahtui silloin kun Putte heitti kolmoselle, Kaukovalta puhalsi pelin poikki ja antoi vapaataipaleen. Pelituomarin mielestä Putte oli heitellyt tarpeeksi. Ei mahdollisella palolla tai ehtimisellä ole mitään merkitystä kun pelituomari oli huomauttanut heittelyn määrästä. Ei pelituomari seuraa enää etenemistä vaan heiton jälkeen puhaltaa vapaan, jos tuomarin mielestä heitot on heitelty. Miten näin yksinkertainen asia voidaan vääntää vaikka mihin solmuun?
Siksi kun ei haluta tunnustaa sitä, että heittely oli mennyt jo pahasti överiksi. Puhutaan tuomarin tulkintaoikeudesta, mutta sitten kun tuomari tulkitsee heti (siis oikeastaan jo myöhässä) kolmannen heiton lähdettyä, todetaankin ettei vielä sittenkään olisi saanut tulkita. Ei tunnusteta sitä, että viimeistään toisen heiton jälkeen, kun paloa ei tullut, olisi pitänyt antaa vapaa. Eihän suomalainen voi tunnustaa olevansa väärässä.
Tässä yksi epälooginen väite lisää:
Koska vapaata ei tullut toisesta heitosta niin se siis oli Kaukovallan mielestä polttoyritys ja Kaukovallan mielestä vielä saa yrittää - senhän päättää pelituomari, eikä kukaan muu.
Missä lukee, että polttoyrityksen jälkeen saa aina automaattisesti vielä uuden polttoyrityksen? Kaikki heitothan ovat tuossa tilanteessa polttoyrityksiä. Ensimmäinen yritys oli heikko. Siitä ei enää olisi pitänyt jatkaa ja antaa yrityksiä lisää.
Ja vielä yksi:
Joten Putella oli oikeus yrittää polttaa vielä koska toisesta heitosta ei tuomittu vapaata vaikka ei tullut paloa.
Siis aina vaikka ei tule paloa eli polttoyritys on ollut turha ja ei vielä kuitenkaan anneta vapaata, vaan annetaan ikäänkuin armon käydä oikeudesta eli annetaan syöttää, niin saa automaattisesti yrittää uudelleen heittää syötön sijaan. Huh huh.
Tässä kaikki tästä asiasta tällä erää. Sen kuitenkin vielä sanon, että tämä episodi vahvistaa käsitystäni tarpeesta rajoittaa heittelyä nykyisestä. Ne, jotka eivät kärsi pitkistä peleistä ja nauttivat nykimisistä ja heittelyistä, pitäkööt mielipiteensä. Minusta se on enimmäkseen tylsää ja kuten Tokkarikin sanoi eräässä lähetyksessä jotenkin tähän tapaan: iän lisääntyessä kärttyisyys lisääntyy ja lukkarin liialliset nyppäykset eivät enää oikein maistu.