- Viestejä
- 141
Elmeri Anttila 2027
Mikko Kanala 2026
Severi Lassila 2026
Juho Heikkala 2026
Lauri Vihriälä 2026
Mikko Vihriälä 2026
Oli niin hyvä uutinen ja video, että itekki itkin 😭😭😭
Elmeri Anttila 2027
Mikko Kanala 2026
Severi Lassila 2026
Juho Heikkala 2026
Lauri Vihriälä 2026
Mikko Vihriälä 2026
Juu, ei voi kuin onnitella. Aloittivat keskustelun jatkosopimuksista ja samalla lopettivat keskustelun. Hyvää työtä myös someporukalta, hyvä video.Jotenkin erikoisen mukava tunne noista julkaisuista tuli. Pikkukylä pystyy pitämään "omat poikansa" vaikka ottajia olisi takuulla ollut kaikille. Eikä mikään halpa sopimusnippu takuulla ollut kysymyksessä, eli positiivista sekin että 3000 asukkaan kunnassa voi saada taustat tuohon malliin. Hienoa jatkoa Vimpelin tarinalle.
Iso hauiksennäyttö Vimpeliltä pitää tuo kuusikko.
Ainoa mitä tässä julkistuksessa en ymmärrä, on sen markkinoinnillinen aspekti. Miksi ihmeessä tyhjentää pajatso tässä vaiheessa? Kauden alkuun kaksi kuukautta ja nyt laitettiin kaikki isot jatkosopimukset jo kerralla pihalle. Näissä olisi ollut kuusi kertaa iso markkinointi arvo, jos julkistuksia olisi tehty osissa. Nyt se arvo tuhlattiin kerralla siinä vaiheessa kun ulkona on vielä lunta ja pakkasta, ilman että sillä myytiin ensimmäistäkään lippua tai kerättiin someseurauksia. Jos joku sanoo että ”rauhoitettiin tilanne” niin en tiedä mitä rauhoitettiin, kyllä ne pelaajat ja seura tiesivät että sopimukset ovat olemassa. Nyt sen tietävät kaikki muutkin eikä noista saa enää mitään lisäarvoa kauden aikana.
Yhä, hienoja ja tärkeitä sopimuksia kyllä ja hieno videokin. Olisi vaan luullut että noilla sopimuksilla olisi pyrkinyt myös hyötymään markkinoinnillisesti.
Olihan esim. Huuskon sopimusvideo Manseen aivan eri tasolla provomielessä.Tehkää te Tampereella paremmat markkinointivideot.
No tää nyt on taas kovin supervuoromainen tapa toimia vastauksessaan. Kyllähän me Tampereella tehdään vaikka mitä hienoa, ei tässä nyt siitä liene kysymys. Mä ihan vilpittömästi ihmettelin miksi Vimpelin Veto tuhlasi markkinointimahdollisuuksia julkistamalla nämä kaikki sopimukset yhdellä kertaa kaksi kuukautta ennen kauden alkua. En kritisoinut sopimuksia enkä missään nimessä videon laatua. Sehän oli hieno toteutus. Mutta käsittämätöntä kuinka vaikeeta täällä on ihmisten ymmärtää lukemaansa.Tehkää te Tampereella paremmat markkinointivideot.
Vimpeli on vähän oma maailmansa. Jos vaikka Manseen verrataan niin siellä ei ole samaa tarvetta sen tyyppiselle julkisuudelle mitä Tampereella on saatava ihan jo siksi että väki tietää että Manse PP ylipäätään pesäpalloa pelaa. Vimpelissä tuskin on ketään joka ei Saarikenttää ja Vetoa tunne. Joten voi olla että on arvokkaampaa rauhoittaa tilanne ja ehkä se myös helpottaa tukijoiden saamista kun kerralla annetaan julkisuuteen selkeä visio siitä että Veto tulee olemaan huipulla 24-25-26... Potentiaalisen voittajan vaunuihin on aina helpompi hypätä mukaan ja alueen tukirahojen keräämistä takuulla helpottaa sekin että nyt "naulattiin kiinni" omat pojat Vedon paitaan pitkälle tulevaisuuteen.Iso hauiksennäyttö Vimpeliltä pitää tuo kuusikko.
Ainoa mitä tässä julkistuksessa en ymmärrä, on sen markkinoinnillinen aspekti. Miksi ihmeessä tyhjentää pajatso tässä vaiheessa? Kauden alkuun kaksi kuukautta ja nyt laitettiin kaikki isot jatkosopimukset jo kerralla pihalle. Näissä olisi ollut kuusi kertaa iso markkinointi arvo, jos julkistuksia olisi tehty osissa. Nyt se arvo tuhlattiin kerralla siinä vaiheessa kun ulkona on vielä lunta ja pakkasta, ilman että sillä myytiin ensimmäistäkään lippua tai kerättiin someseurauksia. Jos joku sanoo että ”rauhoitettiin tilanne” niin en tiedä mitä rauhoitettiin, kyllä ne pelaajat ja seura tiesivät että sopimukset ovat olemassa. Nyt sen tietävät kaikki muutkin eikä noista saa enää mitään lisäarvoa kauden aikana.
Yhä, hienoja ja tärkeitä sopimuksia kyllä ja hieno videokin. Olisi vaan luullut että noilla sopimuksilla olisi pyrkinyt myös hyötymään markkinoinnillisesti.
Minustakin tuntuu, että nämä julkaistiin kerralla ikään kuin hauiksen näyttönä varsinkin kun ovat näin pitkiä sopimuksia. Tyyliin "pulinat pois!". Jos olisivat lyhyitä soppareita vaan, niin ehkä oltaisiin pantattu. Jotenkin sellainen tunne, että Vimpelissä nyt rakenteilla useamman vuoden "projekti" jossa asioita laitetaan entistä parempaan kuntoon ja pyritään vakiinnuttamaan entisestään Vimpeli superin huipulla pitkällä tähtäimellä. Ja varmasti tähän tosiaan liittyy yhteistyökuviotkin, joita nämä sopimukset ja pitkälle tulevaisuuteen näkyvä vakaus edesauttaisi. Ja paljon puhetta ollut Veikkauksen monopolin murtumisesta, niin saattaa olla jotain isojakin yhteistyökuvioita suunnitteilla. Mut oli miten oli, Vimpeli näytti että aikomuksena on tosissaan taistella mitaleista ja mestaruuksista tulevaisuudessakin ja nyt siitä on konkreettista näyttöäkin.Vimpeli on vähän oma maailmansa. Jos vaikka Manseen verrataan niin siellä ei ole samaa tarvetta sen tyyppiselle julkisuudelle mitä Tampereella on saatava ihan jo siksi että väki tietää että Manse PP ylipäätään pesäpalloa pelaa. Vimpelissä tuskin on ketään joka ei Saarikenttää ja Vetoa tunne. Joten voi olla että on arvokkaampaa rauhoittaa tilanne ja ehkä se myös helpottaa tukijoiden saamista kun kerralla annetaan julkisuuteen selkeä visio siitä että Veto tulee olemaan huipulla 24-25-26... Potentiaalisen voittajan vaunuihin on aina helpompi hypätä mukaan ja alueen tukirahojen keräämistä takuulla helpottaa sekin että nyt "naulattiin kiinni" omat pojat Vedon paitaan pitkälle tulevaisuuteen.
Tämä...☝️ En oikein ymmärrä miksi näitä pitäisi ripotella pitkin kesää? Toki tämä harmittaa kaikkia jotka tykkää spekuloida siirroilla yms. Mutta nyt tilanne on rauhoitettu ja runko kasassa seuraaville vuosille ja se on hyvä se.Vimpeli on vähän oma maailmansa. Jos vaikka Manseen verrataan niin siellä ei ole samaa tarvetta sen tyyppiselle julkisuudelle mitä Tampereella on saatava ihan jo siksi että väki tietää että Manse PP ylipäätään pesäpalloa pelaa. Vimpelissä tuskin on ketään joka ei Saarikenttää ja Vetoa tunne. Joten voi olla että on arvokkaampaa rauhoittaa tilanne ja ehkä se myös helpottaa tukijoiden saamista kun kerralla annetaan julkisuuteen selkeä visio siitä että Veto tulee olemaan huipulla 24-25-26... Potentiaalisen voittajan vaunuihin on aina helpompi hypätä mukaan ja alueen tukirahojen keräämistä takuulla helpottaa sekin että nyt "naulattiin kiinni" omat pojat Vedon paitaan pitkälle tulevaisuuteen.
Varmasti myös yhtenä asiana tässä saattaa olla että "rauhoitetaan tilanne" myös pelaajien kannalta. Mitä nyt on asiasta vähän kuunnellut / saanut selville niin tuo puhelinrumba pelaajille sopimusten kalastelussa on melkoista nykyään. Nyt tilanne on rauhoitettu näitten osalta ja kaverit saa keskittyä olennaiseen.Vimpeli on vähän oma maailmansa. Jos vaikka Manseen verrataan niin siellä ei ole samaa tarvetta sen tyyppiselle julkisuudelle mitä Tampereella on saatava ihan jo siksi että väki tietää että Manse PP ylipäätään pesäpalloa pelaa. Vimpelissä tuskin on ketään joka ei Saarikenttää ja Vetoa tunne. Joten voi olla että on arvokkaampaa rauhoittaa tilanne ja ehkä se myös helpottaa tukijoiden saamista kun kerralla annetaan julkisuuteen selkeä visio siitä että Veto tulee olemaan huipulla 24-25-26... Potentiaalisen voittajan vaunuihin on aina helpompi hypätä mukaan ja alueen tukirahojen keräämistä takuulla helpottaa sekin että nyt "naulattiin kiinni" omat pojat Vedon paitaan pitkälle tulevaisuuteen.
Tätä veikkaan itsekin, Vimpelillä ei mielestäni ole samanlaista tarvetta säästellä uutisia pysyäkseen pinnalla ja että vuosikellossa riittäisi uutisoitavaa.. peli ensin ja luotetaan, että se kertoo olennaisen.Vimpeli on vähän oma maailmansa. Jos vaikka Manseen verrataan niin siellä ei ole samaa tarvetta sen tyyppiselle julkisuudelle mitä Tampereella on saatava ihan jo siksi että väki tietää että Manse PP ylipäätään pesäpalloa pelaa. Vimpelissä tuskin on ketään joka ei Saarikenttää ja Vetoa tunne. Joten voi olla että on arvokkaampaa rauhoittaa tilanne ja ehkä se myös helpottaa tukijoiden saamista kun kerralla annetaan julkisuuteen selkeä visio siitä että Veto tulee olemaan huipulla 24-25-26... Potentiaalisen voittajan vaunuihin on aina helpompi hypätä mukaan ja alueen tukirahojen keräämistä takuulla helpottaa sekin että nyt "naulattiin kiinni" omat pojat Vedon paitaan pitkälle tulevaisuuteen.
Ei ihan, mutta melkein. Ensimmäisen kerran istuin Saarikentän katsomossa v. 1966. En ole nyt, enkä ole koskaan ollutkaan vimpeliläinen. Maailma viskasi minut sen verran kauaksi, että 95% Vedon peleistä tulee nykyään katsottua Ruudusta.Vähän off topic
Muistan kun kävin pikkupoikana katsomassa Vedon pelejä mestaruusvuonna 1965. Siitä alkoi putki joka on kestänyt tänne asti. Tosin joukkueet ovat vaihtuneet.
Onkohan täällä palstoilla monia jotka jo v 1965 ovat olleet paikalla katsomassa pelejä joko Vimpelissä tai muualla Suomessa? Palstan lukijoissa heitä varmaan on mutta mites on nimimerkkien laita?
Moni muu seura ei ole se Vimpelin Veto. Siinä on iso ero.En kyllä ymmärrä miten Vihriälän Lauri jaksaa vuodesta toiseen olla Vimpelin varamies odottamassa jonkun loikkia. Monessa muussa seurassa ykköskärjen miehiä isossa roolissa
Ikää vasta 20 vuotta. Pelaa todella ISON uran Vimpelin Vedossa.Moni muu seura ei ole se Vimpelin Veto. Siinä on iso ero.