- Viestejä
- 39
Elmeri Anttila 2027
Mikko Kanala 2026
Severi Lassila 2026
Juho Heikkala 2026
Lauri Vihriälä 2026
Mikko Vihriälä 2026
Kovat kiinnitykset ja kovan videonkin oli pojat väsänneet. Ja pientä kuittia Mansen suuntaan oli aistittavissa
Elmeri Anttila 2027
Mikko Kanala 2026
Severi Lassila 2026
Juho Heikkala 2026
Lauri Vihriälä 2026
Mikko Vihriälä 2026
Kyllä on Kolmosvaralta punnittua tekstiä pelinjohtajalta vaadittavista ominaisuuksista ja monipuolisesta työnkuvasta. Harva täyttää todellakin nämä kriteerit.Meillä penkkiurheilijoilla on suurenmoinen etuoikeus päästä arvostelemaan kunkin tahon toimintaa, niin hyvässä kuin pahassa. Mistään ei tarvitse kantaa vastuuta.
Kuinka kukaan voi edes epäillä, etteikö Vimpelissä ole kartoitettu kaikki mahdolliset pelinjohtajaehdokkaat, kun kävi selville, ettei Niskanen jatka.
Kentiltä on "eläköitynyt" monta menestynyttäkin pelinjohtajaa ja nyt on jotenkin tultu tilanteeseen, että ne toivotuimmat ja "huippuseurojen" havittelemat nimet on kiinnitetty jo pitemmäksi aikaa. Kuinka monella työelämän alalla tehdään työsopimuksia, jotka astuvat voimaan esim. kolmen vuoden kuluttua. Mutta mistä löytyy uutta pelinjohtaja-ainesta - siitä pitäisi olla huolissaan.
En usko Pulliaisen olleen Vedon Top 5-listalla, mutta siihen oli päädyttävä kun haaviin ei tarttunut muita vaihtoehtoja. Sitä on suuremmilla paikkakunnilla ehkä vaikea ymmärtää, mutta Vimpelissä asuvilla on korkea kynnys lähteä oman seuran pelinjohtajaksi kun paikkakunta elää ja hengittää pesäpalloa.
Nyt apuun lähti kuitenkin Kleemola, joka on valmentanut kahta lukuun ottamatta kaikkia Vimpelin pelaajia. Jos pysyy nykypesäpallon kovassa tempossa mukana, niin eihän tässä välttämättä niin huonosti käynyt. Ainakin tuntee joukkueen läpikotaisin ja se joukkue ei ole mikä tahansa!
Muistin kirjoittaneeni joskus puolitoista vuotta sitten hyvän pelinjohtajan ominaisuuksista puoliksi huumorilla. Eli lainaan luvallani myös itseäni.
Ps. Tulipa juuri tätä kirjoittaessani maukkaita sopimusuutisia. Jotain siellä toimistolla tehdään myös oikein!
Ihan omana spekulaationa tuli mieleen, että jos Kanala ei "kestä" pelata numerolla ja kentällä, niin hänestä tulisi tulevaisuudessa myös hyvä multijokeri jos esim. Mäksä eläköityy tämän tai ensi kauden jälkeen. Osaa vaihtaa, on nopea ja kova lyömäänkin varsinkin jos jokerina jää vielä aikaa sitäkin puolta petrata entisestään.Kaniksen jatkosopimus on myös hieno uutinen: jossain haastattelussa on antanut aikaisemmin ymmärtää että tuleva kausi olisi viimeinen. Toivottavasti Kanis saa ensi kesänä pelattua ehjän kauden ja ulosmitattua kaikki huipputehot joukkueen eduksi.
Elmeri Anttila 2027
Mikko Kanala 2026
Severi Lassila 2026
Juho Heikkala 2026
Lauri Vihriälä 2026
Mikko Vihriälä 2026
Tai jos kroppa ei kestä jatkuvaa etenemistä...On niin kova ulkopelaaja että josko pelaa myös ulkona mutta sisällä kakkoskärjen vaihtajaksiIhan omana spekulaationa tuli mieleen, että jos Kanala ei "kestä" pelata numerolla ja kentällä, niin hänestä tulisi tulevaisuudessa myös hyvä multijokeri jos esim. Mäksä eläköityy tämän tai ensi kauden jälkeen. Osaa vaihtaa, on nopea ja kova lyömäänkin varsinkin jos jokerina jää vielä aikaa sitäkin puolta petrata entisestään.
Eikä ollut perättömiä huhuja selvästikkään tuon Popeda-kommentin perusteellaEritoten mieltä lämmittää että Anttila ei Manseen siirtynyt, vaikka huhuja pyöri jos minkälaisia.
Nii, mahtako tuosta joutua maksamaankin jotain Hollywoodiin päin, en siis tiedä yhtään. Mutta hyvä meininki videolla. Ja hatunnosto Pyöreän Kirkon Gallialaiskylään.Mahtava video!!
Ainoa asia mitä mietin on se miksi ruskettunut ja tummahiuksinen Topi Kosonen on ottamassa tuon viestin vastaan valkoiset turvavyöt tai repun hihnat kiinnitettynä?
Yhdennäköisyys on hämmentävä.
Nimenomaan näkisin, että ei kannata kaikkia tehoja Kanalasta yrittää ottaa irti (paitsi korkeintaan loppupeleissä), mitä se sitten tarkoittaakin. Jokeriksi tai etenemistehtävät vähemmälle, suosiolla kakkoskärjen vaihtajaksi (mutta reilusti suuremmalle vastuulle kuin mitä kakkoskärjet yleensä pääsevät) vai jotain muuta? Sen aika näyttää.Ihan omana spekulaationa tuli mieleen, että jos Kanala ei "kestä" pelata numerolla ja kentällä, niin hänestä tulisi tulevaisuudessa myös hyvä multijokeri jos esim. Mäksä eläköityy tämän tai ensi kauden jälkeen. Osaa vaihtaa, on nopea ja kova lyömäänkin varsinkin jos jokerina jää vielä aikaa sitäkin puolta petrata entisestään.
Tuo ei sitä todistanut muttei kiistäkään. Ei Anttila tyhjiössä elä ja on varmasti nähnyt sellaisia huhuja pyörineen eli saattoi olla myös viittaus huhuihinkin vain. Hyvin mahdollista kuitenkin on, että Manse olisi kysellyt Anttilan palveluksia. Miksi toisaalta ei olisi?Eikä ollut perättömiä huhuja selvästikkään tuon Popeda-kommentin perusteella
Eiköhän tuo ollut kuittailua aika lailla tänne Supervuoron suuntaan. Vastaavasti esimerkiksi Mansen Puputin jatkosopimuksen julkaisuvideossa selailtiin tämän foorumin siirtohuhuketjua.Tuo ei sitä todistanut muttei kiistäkään. Ei Anttila tyhjiössä elä ja on varmasti nähnyt sellaisia huhuja pyörineen eli saattoi olla myös viittaus huhuihinkin vain. Hyvin mahdollista kuitenkin on, että Manse olisi kysellyt Anttilan palveluksia. Miksi toisaalta ei olisi?
Uskon, että monikin Tahkon kannattaja jakaa tuskasi.Olen kyllä itse pettynyt, että Vimpelin kaltaisessa "huippuseurassa" sekoillaan pelinjohtajien kanssa tällä tavalla. Kuka muu tuntee samalla tavalla?
Minä en näe siinä itsessään riskiä niin kauan kuin pelaajat suorittavat hyvällä tasolla. O. Heikkalan, Mäkelän ja Rinta-ahon pelivuosista ei tiedä. Kortehiston veljekset tulevat tilalle ja L. Vihriälälle mielellään jatkuvasti enemmän vastuuta. Joukkueen harjoitusringistä täytyy olla tulossa vahvoja haastajia, kuten Lauri on ollut paras esimerkki viimeiset pari vuotta, ja mielellään liian moni pelaaja ei lopeta tai siirry muualle kerralla. Minä en näe tässä tapauksessa arvoa sillä, että jonkun pelaajan kanssa ei jatketa sopimusta ja otetaan samantasoinen muualta tilalle. Enkä osaa tällä hetkellä nimetä yhtäkään pelaajaa totutusta 13 pelaajan ringistä, jolle en näe Vedossa käyttöä isostikin.Tänään saatiin iloisia sopimusuutisia roppakaupalla!
Kausi 2024 lähestyy. Siihen lähdetään käytännössä samalla kokoonpanolla kuin kausiin 2022 ja 2023. Tämänpäiväisten uutisten perusteella myös kokoonpano kaudella 2025 näyttää olevan lähes muuttumaton verrattuna vuosiin 2022-2024. Eli kausi 2025 on neljäs kausi, jolloin joukkue ei käytännössä uusiudu lainkaan.
Minkälaisia ajatuksia se herättää? Uhka vai mahdollisuus?
Elmeri Anttila 2027
Mikko Kanala 2026
Severi Lassila 2026
Juho Heikkala 2026
Lauri Vihriälä 2026
Mikko Vihriälä 2026
Minkälaisia ajatuksia se herättää? Uhka vai mahdollisuus?