Kun Ruuskan siirto Vimpelistä Manseen julkaistiin, tällä palstalla useampikin kirjoittaja "tiesi", että Manse maksaa Ruuskalle kolmesta vuodesta 200.000 euroa. Jos näin, se olisi 66.000 per vuosi.
Ei kukaan tiennyt yhtään mitään. Kaikki toistelivat sitä minkä Arffman oli kirjoittanut Elmoon. Niin siitä muodostui "totuus". Tälle 200 000 eurolle on tasan yksi lähde: yksi Arffmanin juttu.
Arffman myös "tiesi" samaan aikaan, että Ruuska ja Puhtimäki vuorottelevat lautasella...
Pekka tietää paljon pesiksen taustoista. Ehkä enemmän kuin kukaan muu ihminen. Hänkään ei ole erehtymätön, eikä ole varmasti nähnyt Ruuskan ja Mansen sopimusta. Arffmanilla
voi olla joku lähde tiedolleen tai sitten ei. Ja se lähde voi olla yhtään sen enempää asiasta oikeasti tietävä kilpailevan seuran pomo "kyllä niiden täytyi sille kaks satkua maksaa, kun mekin oltais oltu valmiita antamaan sataviiskyt, eikä se tullut meille".