Kun (jos) kausi alkaa, niin Koplan pelaajista valokiila kohdistuu erityisesti 44-vuotiaaseen Toni Kohoseen. Vieläkö ikäpresidentti pysyy nuorempien vauhdissa? Pari viimeistä Sotkomon vuotta ja vuosi Oulussa eivät ihmeitä lupaile. Uusi ulkopelirooli ja mitalimahdollisuus mieluisassa joukkueessa saattavat kuitenkin motivoida vanhan herran vielä kerran iskuun. Ainakin pesäpalloprofeetta Pekka Arffman tuntuu uskovan Kohosen paluuseen. Arffmanin mukaan Kohosen käsi on edelleen piiskamainen, ja sisäpelissä Koden kylmäpäisyys ja kokemus tuovat Koplalle tärkeitä juoksuja. Mielenkiintoista nähdä!
Ikä ei aina ole este. Olen aiemmin maininnut Gordie Howen, joka pelasi NHL:ssä vielä 51-vuotiaana. Joukkue- ja taitolajeissa, joita molempia pesis on, iällä on vähemmän merkitystä kuin esim. pikajuoksussa. Siitä löytyy todellinen esimerkki iän "melko" vähäisestä merkityksestä, kun geenit ja fysiikka ovat kohdallaan. Alla Wikipedian tietoja Merley Otteystä, joka täytti juuri 60 vuotta. Vielä 52-vuotiaana hän juoksi sata metriä 11,82 eli olisi mahtunut Suomi-Ruotsi maaotteluun.
Otteyn viimeisin arvokisamitali on hopea
vuoden 2000 olympialaisten 4 × 100 metrin viestistä. Hän oli Sydneyssä 100 metrillä neljäs, mutta hänet palkittiin myöhemmin pronssilla
KOK:n päätöksellä kisan voittaneen
Marion Jonesin dopingtapauksen vuoksi.
[3] Vuodesta 2002 alkaen Ottey edusti
Sloveniaa koska koki, että Jamaikan yleisurheiluliitto katsoi hänet liian vanhaksi kilpailemaan mutta hän itse koki, että osaa vielä juosta riittävän nopeasti.
Kilpailukausi 2007
Ottey edusti
Sloveniaa Osakan vuoden 2007 yleisurheilun maailmanmestaruuskisoissa naisten 100 metrin pikajuoksussa. Hän oli kisojen ainoa urheilija, joka oli ollut mukana ensimmäisissä
MM-kisoissa 1983 Helsingissä. Hän karsiutui naisten 100 metrin alkuerien ensimmäisellä kierroksella ajalla 11,64 sekuntia, juostuna 1,3 m/s myötätuuleen,
[4] joka uupui 0,08 sekuntia hänen kauden 2007 parhaastaan. 47-vuotiaan Otteyn paras aika 100 metrillä vuodelta 2007 oli 4. elokuuta 2007 1,8 m/s vastatuuleen
Italian Mallesissa juostu 11,56 sekuntia.
[5] Vaikka menestystä Osakassa ei tullutkaan, Ottey ei pitänyt alkuerien jälkeen mahdottomana osallistumistaan
Pekingin olympiakisoihin 2008, edellyttäen että hän pysyy terveenä ja kykenee vakavaan harjoitteluun.
Merlene Ottey Osakassa mahdollisuudestaan osallistua Pekingin 2008 olympiakisoihin:
»We will see how it goes. I still enjoy it.
[4]»
Kilpailukausi 2008
Ottey harjoitteli alkuvuoden 2008
Kaliforniassa. Tavoitteena oli saavuttaa peruskunto, joka mahdollistaisi osallistumisen Pekingin olympiakisoihin. Kautena 2007 Ottey kärsi allergiasta, mikä esti täysipainoisen harjoittelun.
»I have Mount Everest to climb in achieving the qualification standard for the Olympic Games. But all things are possible.»
[6]
Otteyn kauden 2008 paras aika naisten 100 metrillä syntyi 11. heinäkuuta 2008
Mariborissa, Sloveniassa kun Ottey juoksi 1,3 m/s myötätuuleen 11,60 sekuntia. 19. heinäkuuta 2008 Mariborissa, Slovenian yleisurheilun mestaruuskisoissa Ottey juoksi naisten 100 metrin kisan finaalissa. Kisan finaalissa Otteyn 2,0 m/s myötätuuleen juoksema 11,61 sekuntia oikeutti toiseen sijaan. Pekingin olympiakisojen B-raja jäi kuitenkin rikkomatta ja siksi Otteyta ei nähty Pekingin olympialaisissa kilpailijana.
[7]
2010-luku
Kilpailukausi 2010 – maailmanennätyksiä 100 ja 200 metrillä 50-vuotiaiden sarjassa
Ottey aloitti vuoden 2010 kilpailukauden 6. kesäkuuta 2010 Slovenian
Postojnassa, juoksemalla alkuerissa 50-vuotiaiden 100 metrin maailmanennätyksen 11,95 0,9 m/s myötätuuleen. Voimassa ollut 50-vuotiaiden ennätys oli Philipa Raschkerin 17. toukokuuta 1997 juostu 12,50. Ottey vielä paransi aikaansa juoksemalla seuraavana päivänä 11,72.
13. heinäkuuta Ottey juoksi
Novo Mestossa ajan 11,71 tullen toiseksi ja häviten 0,04 sekuntia 24-vuotiaalle slovenialaiselle Sabina Veitille. Ottey valittiin EM-kisoihin Slovenian 4 × 100 metrin viestijoukkueeseen.
Ottey juoksi myös uuden 50-vuotiaiden 200 metrin maailmanennätyksen 18. heinäkuuta 2010 Slovenian mestaruuskisoissa. Ottey juoksi alkuerissä ajan 24,33 0,9 m/s myötätuuleen parantaen Marie Lande Mathieun nimissä ollutta 50-vuotiaiden ennätystä 1,22 sekuntia. Finaalissa Ottey juoksi 1,1 m/s myötätuuleen ajan 24,38 tullen viidenneksi.
[8]
Kilpailukausi 2011
Ottey
Turkin Izmirissä 18. kesäkuuta 2011
yleisurheilun Euroopan joukkuemestaruuskilpailujen ykkösliigan kilpailuissa Slovenian joukkueessa
Koska Ottey sairasteli usein kilpailukaudella 2011 tuloksia ei kertynyt paljoa. Silti kauden paras 100 metrin aika oli
Sundsvallissa 31. heinäkuuta 2011 juostu 11,77, 0,3 m/s myötätuuleen
[9] ja paras 200 metrin aika Slovenian
Novo Mestossa 13. heinäkuuta 2011 juostu 24,64, -1,2 m/s vastatuuleen.
[10]
Kilpailukausi 2012
52-vuotias Merlene Ottey juoksi Helsingin EM-kisojen Slovenian 4 × 100 metrin alkuerässä viestijoukkueessa ankkuriosuuden. Slovenian naisten viestikvartetti saavutti ajan 44,28 ja sijoittui erässään kuudenneksi eikä päässyt finaaliin. Tämän kauden paras aika Otteyllä on
Mariborissa 0,9 m/s myötätuuleen juostulla 100 metrillä 11,82