Tässä kopio tämän päivän jutusta KS:ssa:
Superpesiksen viime kauden pronssimitalisti Kouvolan Pallonlyöjät avasi halliotteluiden kautensa viime viikonloppuna Imatralla. KPL pelasi kolmen illan aikana kaksi ottelua, joissa se voitti Imatran Pallo-Veikot 2–1 (2–3, 1–0, 2–1) ja Kiteen Pallon 2–0 (6–2, 5–1).
KPL kierrätti yhteensä 14 pelaajaa.
Ulkopeliyhdeksiköstä vain
Tommi Mäentausta (1),
Sasu Toikka (3) ja
Matti Latvala (5) esiintyivät molemmissa otteluissa samalla lyöntinumerolla.
Ulkopelikoostumuksessa oli muutama harjoituskauteen soveltuva yllätys suurelle yleisölle.
Anssi Lammila pelasi IPV:tä vastaan ykkösvahtina, kun
Valtteri Luoma oli poissa kokoonpanosta.
Ykköspesiksestä Oulusta pääsarjatasolle palannut lajilegenda
Toni Kohonen otti paikkansa kolmospolttajana. KPL:n polttolinjan muodostivat Kohonen,
Matti Saukko,
Toni Laakso ja Latvala. Toikka hääräsi molemmat matsit totutusti siepparina.
KiPa-ottelussa Luoma tuli etukentälle ja
Iiro Nokkala meni Laakson paikalle polttolinjaan. Lammila siirtyi tutummalle kolmospolttajan reviirille ja Kohosesta tuli kolmosvahti.
Takakenttää luuttusivat kummassakin mittelössä jo vuosia koppariparina pelanneet Mäentausta ja
Juho Hacklin.
Pelinjohtaja
Iiro Haimi halusi nähdä molemmat ottelut nimenomaan ulkopelin kautta. Ukonniemen hallin kentän ominaisuudet eivät tarjoile mahdollisuuksia varsinaiseen sisäpeliherkutteluun, joten KPL sai samalla kokemusta pomputtomasta pesiksestä vaihtotilanteissa.
– Oli hyvä päästä kierrättämään 14 tervettä pelaajaa. Sillä ajatuksella mennään kesälläkin, että 14 pelaajan rinki pidetään ja huilipelejä tulee todennäköisesti melkein jokaiselle, Haimi viittaa KPL:n pelaajamateriaalin laatuun ja laajuuteen.
KiPaa vastaan 11 lyötyä juoksua oli Haimin mukaan joukkueelta vahva näyttö. Kohonen ja jokeri
Jere Dahlström kotiuttivat kumpikin kolmesti. Latvala löi kaksi juoksua.
– Hallipeliksi se oli jopa loistavaa sisäpeliä. Todella hyviä ja monipuolisia lyöntejä kauttaaltaan, Haimi sanoo.
Toni Kohonen on edelleen sarjan ehdottomia huippupelaajia. — Iiro Haimi
Haimi muistuttaa, että KPL:n pelaajistossa on yhdeksikössä harvinaisen paljon hyviä kotiuttajia.
Uusi pelinjohtaja ei ole huolissaan lyöjien ja etenijöiden välisestä tasapainosta, sillä jo viime kaudella KPL tunnettiin Mäentaustan, Saukon ja
Santeri Löppösen ansiosta kolmesta todellisesta huippuetenijästä.
– Näiden huippunopeiden kaverien taustalla ratkaisevampaa on, missä juoksukunnossa ovat Lammila, Toikka ja Laakso. Heidän tuellaan meillä on pomminvarmasti etenemisvoimainen joukkue. Lisäksi meillä on edelleen
Ville Pesu tuomassa lisäjalkoja.
KPL hankki täksi kaudeksi joukkueeseensa rutkasti kokemusta. 22 Itä–Länttä pelannut 10-kertainen mestari Toni Kohonen, 44, on ykkösenä monessa tilastossa: pesispörssipisteet, ottelut ja kärkilyönnit.
9 Itä–Länttä pelannut Jere Dahlström, 39, puolestaan tunnetaan kaikkien aikojen lyöjäkuninkaana.
Haimi on erittäin iloinen siitä, miten kaksi suurta pesäpallolegendaa ovat asettuneet KPL:ään. Pelinjohtajan mukaan molemmista pelimiehistä näkee, että he nauttivat olostaan ja harjoittelusta Koplassa.
– Molemmilla on meille iso lisäarvo ja he tukevat tavoitettamme pelata neljän parhaan joukossa taistelemassa suomenmestaruudesta. Kummatkin hankinnat tehtiin puhtaasti pelillisistä lähtökohdista. Meriitit ja kokemukset tulevat bonuksena. Meillä on tasaisen hyvä joukkue, emmekä odota yhdestäkään pelaajasta sateentekijää.