Omaan tuttuun tyyliinsä hoiti KeKin viestintää. Aina laatu edellä! Tuolla tyylillä pääsee arvostetuksi seurajohtajaksi. 😂Manaakeri nimitti tuomaria mulkuksi X:ssä.
Joko ylläpitäjät tai sitten itse poisti myöhemmin viestin. Mutta ehti hyvin kaiken kansan silmiin.
Oli kyllä erikoista toimintaa Kekiltä? Katsoin peliä Kekin kopin takaa ja useasti pelin aikana tuomari puuttui vuoronvaihdossa Kekin hidasteluun, ei ainoastaan kotareissa. Ja vilpittömästi vaikutti siltä, että pelattiin aikaa.
Kotareissa tuomari antoi useaan otteeseen kehituksia ja aikarajoja joiden sisällä toimia. Osa pelaajista lähtikin suorittamaan, mutta joku kopilta käski kaikki takaisin? Näytti siltä että siinä suoraan uhmattiin tuomareita.
Säännön tarkennettu seuraaminen on ollut puheissa ja tiedossa kaikilla. No vaikka Viven kannattaja olen, ikävää kuinka isosti tämä vaikutti peliin. Keki pelasi hienon toisen jakson ja tuolla joukkueella on taas mahdollisuudet menestyä.
Sukkien vaihtoon sallittava aika on tuomarin harkinnassa. Pelin katkaiseminen lienee kaikkien mielestä perusteltua. Viivyttely kotareissa ei liity edelliseen mitenkään.Onhan tuo tuomarien toiminta outoa. Välillä Vimpelissä saa vaihdella kenkiä ja sukkia mistään aikarajoista piittaamatta, mutta kun peliä ruvetaan ratkaisemaan, niin silloin sääntöjä noudatetaan pilkuntarkasti.
Kyllä parit pitää olla selvillä jo ennen pelin alkua, ei nää mitkään sekahakutanssit ole.Sitten kuitenkin tuomari päätti näpäyttää KeKiä juurikin ratkaisevalla hetkellä eli kotiutuslyöntikisassa? Olisiko voinut vaikka jo aiemmin puuttua kovemmalla kädellä vaikka antamalla keltaisen kortin pelinjohtajalle? Mielestäni jotenkin outoa toimintaa tuomarilta. Voiko olettaa, että kotarissa joukkue hölkkää vaihtokopille, kertaa lyöntiparit, luodaan taktiikat ja etenijät hölkkää kolmospesälle minuutin sisään? Kyllähän taisi Vimpelin Ruudun selostajatkin ihmetellä tapahtunutta ja ihan aiheesta.
Pesäpallossa on säännöt. Ei siellä tuomarit keksi lennosta, että tehdäänpä sääntöjenvastaisesti jotain ihan muuta ja jätetään tuomitsematta kuten säännöt sanovat. Varsinkaan ne tuomarit eivät ketään näpäyttele.Sitten kuitenkin tuomari päätti näpäyttää KeKiä juurikin ratkaisevalla hetkellä eli kotiutuslyöntikisassa? Olisiko voinut vaikka jo aiemmin puuttua kovemmalla kädellä vaikka antamalla keltaisen kortin pelinjohtajalle? Mielestäni jotenkin outoa toimintaa tuomarilta. Voiko olettaa, että kotarissa joukkue hölkkää vaihtokopille, kertaa lyöntiparit, luodaan taktiikat ja etenijät hölkkää kolmospesälle minuutin sisään? Kyllähän taisi Vimpelin Ruudun selostajatkin ihmetellä tapahtunutta ja ihan aiheesta.
Pesäpallossa on säännöt. Ei siellä tuomarit keksi lennosta, että tehdäänpä sääntöjenvastaisesti jotain ihan muuta ja jätetään tuomitsematta kuten säännöt sanovat. Varsinkaan ne tuomarit eivät ketään näpäyttele.
Minuutin kohdalla tuomari vihelsi pilliinsä, mutta silloinkaan kukaan ei KeKin penkiltä vielä edes alkanut valua kaarella. Siitä vielä 15-20s ennen kuin pallo oli Kinnusella ja syöttöjä ilmassa. Jos KeKin tahdin mukaan olisi menty, olisi varmaan oltu kahdessa minuutissa. Mikä oikeus yhdellä joukkueella on minuutin aikalisään tuossa kohdin?
Jos joukkueen pitää kerrata lyöntipareja niin... no sitten ei yllätä yhtään, ettei KeKi saanut 13 lyönnillä edes hyvää yritystä aikaiseksi.
Ei toistunut. Tarkistin nopsaan Ruudun lähetyksestä.Miksi sitten vasta kotarissa lukkarille annettiin syöttölupa jos kerta sama toistui monta kertaa aiemmin niin kuin nimimerkki Stono tuossa aiemmin kertoi
Saisi palautetta varmasti; jos olisi tehnyt kuten sinä haluaisit. Tästä saa kiitokset, että oikein meni.Hyvin hyvin erikoista toimintaa tuomarilta ja toivottavasti saa asiaan kuuluvaa palautetta tuomaritarkkailijalta.
Eli virhe oli se ettei tuomari "rangaissut" Kempelettä useita kertoja.Mitä tämä sitten tarkoitti? Ruudun välityksellä tämä ei näkynyt mutta jos tätä on ollut koko pelin ajan niin miksi vasta rangaistaan pelin tärkeimmällä hetkellä?
Sen varmaan voi @Stono tulla kertomaan. Jos pitäisi veikata, ehkä nuo neljännet sisävuorot ovat jääneet mieleen, kun tuomaristo ekalla jaksolla tiedusteli tehtäviä vaihtoja ja toisella jaksolla valvoi Ollin sukkaoperaatiota.Mitä tämä sitten tarkoitti? Ruudun välityksellä tämä ei näkynyt mutta jos tätä on ollut koko pelin ajan niin miksi vasta rangaistaan pelin tärkeimmällä hetkellä?
Niin samaa mieltä. Ja Doksa toinen Jumala. Ottanevat opikseen molemmat. Tuomarilta täysin oikea ratkaisu.Täysin Jussila oma moka, etenijätkin oli ehtinyt jo 3 pesälle niin tämä herra ei samassa ajassa kerennyt lyöntipaikalle !
Eli virhe oli se ettei tuomari "rangaissut" Kempelettä useita kertoja.
KeKiä ei rangaistu.Olisiko ollut tarvetta rangaista enää jos heti alusta asti linja olisi ollut jämäkkä? Ruudusta katsottuna peli eteni viime vuosista tuttuun normaaliin tapaan vuoronvaihtoineen ja sitten yhtäkkiä kotiutuslyöntikilpailussa annetaan kesken vuoronvaihdon syöttölupa. Kuinka kauan Vimpeli sai valmistautua omaan kotiustuslyöntikilpailuun?
Voin tulla hieman vastaamaan. Samalla tiedostan että kommentoin Vedon kannattajana, yritän kuitenkin kommentoida myös pesäpallon kannattajana.
Kirjoitin ”useamman kerran” en ”koko ajan” tai ”jatkuvasti”. Eikä niissä aikaisemmissa kerroissa ollut kuin aikarajasta kerrontaa ja ”hoputtamista”. Silloin Kekin pelaajat toimivat tuomarin ohjeistuksen mukaan näillä kerroilla, eikä minusta niissä voi rangaista? Kirjoitin että ”vaikutti ajan pelaamiselta”, en että säätöjä rikottaisiin. Aikaahan voidaan pelata kaikissa lajeissa sääntöjen rajoissa.
Kotareissa oli selvästi tuomarin ohjeistuksen huomiotta jättäminen ja pelinjohto (tai joku muu) ohjeisti toisin. Ja eihän tässäkään rangaistu, vaan annettiin syöttölupa. Ymmärrän että Kekin kannattajana saattaa ajatella tätä ”rangaistuksena”, mutta sitähän tässä ei ole.
Minusta siis tuomarit toimivat ajantasaisesti ja oikein. Yritän tietysti katsoa tätä pesäpallon silmin, mutta takaraivossa varmasti vaikuttaa se että olen Vedon kannattaja.
Olen täysin varma siitä, että jos kyseinen tapahtuma kävisi mille tahansa joukkueelle sen kannattajat ei mukisematta asiaa nielisi