Supervuoro Verkkolehti »

Hyvinkään Tahko 2022

Viestejä
8
Jos Viki nyt sitten lähtee niin kannattaisi scoutata osakorvaajaksi Antti Kortteenperää KaMasta. Pelaa aika hyvällä tasolla paskassa jengissä eikä Wimbledoniin taida kuitenkaan olla paluuta.
Kokonaanhan Vikiä voi olla hankalaa paikata millään hankinnalla, muiden on vaan kasvettava mittaa!
 
Viestejä
221
Muiden on kasvettava, kyllä.
Omia junnuja vaan rinkiin mukaan, enemmän.

Hyvä runko on Tahkolla jo ensi kaudeksi.
Nykyiset pelaajat, etenkin nuoret ottaa seuraavan stepin, niin tarvitse tänne ”väkisin” raahata ketään, rahalla.
 
Viestejä
574
Jaksaako Hyvinkää odottaa jos hukataan tää buumi.15v ilman menestystä on pitkä aika
Aika monta buumia on tässä jo hukattu. Kyllä nyt pitää painaa päälle, jos aletaan laajemmin ajamaan omia junnuja sisään niin pakosta otetaan taas taka-askelia menestymisen suhteen. Ei vaan monta sellaista ole jotka pystyisivät superiin hyppäämään niin että joukkueen taso ei tippuisi. Pari-kolme kyllä löytyy numeroille 7-9, ykköskärkeen ei muutamaan vuoteen.
 
Viestejä
561
Tahkolla on jo nyt runko joka voi oikeassa valmennuksessa/pelinjohdossa niittää oikeasti satoa parin-kolmen vuoden päästä. Ja tällä tarkoitan jos Ays jatkaa pelinjohdossa. Jos jytky tulee niin ensi kesänä jo. Ja puhun mitalipeleistä. Kuten todettua niin tuohon ei tarvita ensi kesälle kuin max kaksi uutta pelaajaa yhdeksikköön, ja yksi jos Matikka jatkaa.
 

Elk

Viestejä
1,017
Jos Viki nyt sitten lähtee niin kannattaisi scoutata osakorvaajaksi Antti Kortteenperää KaMasta. Pelaa aika hyvällä tasolla paskassa jengissä eikä Wimbledoniin taida kuitenkaan olla paluuta.
Kokonaanhan Vikiä voi olla hankalaa paikata millään hankinnalla, muiden on vaan kasvettava mittaa!

Ottamatta sinänsä kantaa Tahkon mahdollisiin hankintoihin, niin saman olen minäkin pannut merkille Kortteenperästä sen mitä on Kaman pelejä joitain pätkiä katsellut. Suoritusvarmuus on vaihtajana hyvää luokkaa, mutta etenemis- tai ulkopeliominaisuuksia en ole seurannut. Mitä tulee etenemiseen, niin vähän ihmettelin kun täällä palstalla jokunen päivä sitten sanottiin, että Patova olisi yhtä nopea kuin Vikström tai jopa nopeampi. Ei kai nyt sentään. Vikström on kokonaisvaltaisesti etenijä tyypiltään, mikä pitää sisällään nopeuden lisäksi muitakin ominaisuuksia, joten olen tuosta Vikströmin paikkaamisen vaikeudesta myös samaa mieltä Waden kanssa.
 
  • Tykkää
Reaktiot: psQ
Viestejä
221
Kakkospelijohtaja Leväsen kanssa juttelin keväällä testien jälkeen, niin sanoi Patovan olevan niissä joukkueen nopeimpia.
No, en nyt tiedä kumpi on nopeampi Jere vai Santtu, mutta mielestäni siinä on hyvä korvaaja Jerelle.

Jere on jossain osa-alueella edellä, Santtu jossain Jereä.

Se myös vaan, jos aina roudataan muualta, niin mitä omat junnut meinaa että täällä saa näyttöpaikkaa tai vastuuta?

Jos PATOVA esim. Pelaa ensi kaudella samaa roolia ja samalla vastuulla, näinköhän enää sopparin jälkeen hirveästi haluaa tänne jäädä?
 
Viestejä
957
Jokainen joka pelis käynyt on varmaan huomannut että Jere menee pirun paljon kovempaa kuin santtu.santtu kotiuttaa parhainmillaan
 
Viestejä
561
Vikström on kyllä kokonaisvaltaisesti etenijänä joukkueen paras ja kulkee kyllä tosi kovaa, mutta jos mietitään omista sitä korvaajaa Vikströmille sisäpeliin niin kyllä se Patovan paikka on minun mielestä, kun Sande pystyy purkamaan sen ykköstilanteen ja kulkee ihan riittävästi. Tämä toki vaatii myös sen että meillä on etenijäjokerina koko talven reenannut Vierimaa tai vastaavan tason pelaaja. Nurmio on itseoikeutettu ykkönen ja se paikka on kiveen hakattu, ihan turhaa lähteä laittamaan kaveria kakkoseksi kun menee kärkenä kentälle about 80% tehoilla. JOS se Jeren korvaaja pitäisi hankkia muualta niin olen aiemminkin jo todennut että Ville Viidalle tarjousta vetämään ja äkkiä! Mutta kuten todettu jo aiemmin, keskitytään nyt tähän kauteen vielä. Parhaat pelit on vasta edessä.
 
Viestejä
458
Vikström etenee hyvin, se on totta. Mutta numerona kaksi hän ehkä liian usein epäonnistuu viemään Nurmiota kakkoselle. Patova voisi olla siinä roolissa parempi.
Toki en ole tilastoja katsellut. Sellainen tuntuma vain on jäänyt, että hieman liian usein Jeren jäljiltä hän on ykkösellä ja taululla yksi palo Nurmiosta kakkoselle.
Toivotaan nyt kuitenkin, ettei Vikström lähtisi sinne Kiteelle, mutta jos menee niin sille ei mitään voi. Sitten Patova kakkoseksi ja miettimään Jeren korvaajaa nimenomaan ulkopelin kannalta.
 
Viestejä
136
Em. vaihtoehtojen lisäksi pari mahdollista korvaajaa Vikströmille tuli mieleen:

Aku Kettunen
Kettunen on noussut Kossussa vietettyjen kausien aikana uudelle tasolle. Kettunen on tuonut tällä kaudella 21 juoksua 28 ottelussa, vaihtanut etenijää kakkoselle 63,5 % tehoilla ja mennyt itse kentälle 50 %:sesti. Viime kaudella Kettunen toi 33 juoksua 27 pelissä, vaihtoi kärkeä kakkoselle 65 %:sesti ja meni itse kentälle 64,18 %:sesti. Ulkona Kettunen on tällä kaudella pelannut polttolinjassa sekä kakkos- ja kolmosvahtina. Loppukauden sopimus Manseen saattaa toki viitata siihen, että jatkaa Tampereella seuraavallakin kaudella.

Jesse Eskelinen
Kiteeseen ollaan viemässä lukkariksi Joona Lehtistä ja Eskelisen sopimus loppuu tähän kauteen. Eskelinen on Koplan kasvatti ja pelannut Koplan junnuissa samassa joukkueessa mm. Nurmion, Ikosen ja Kuitusen kanssa. Eskelinen on pelannut sisällä enimmäkseen numerolla 2. Tällä kaudella 26 tuotua 24 ottelussa. Eskelinen on vaihtanut etenijää kakkoselle 60,5 % tehoilla ja mennyt kentälle 63,6 %:sesti. Esim. toissa kaudella Eskelinen toi 31 juoksua 19 ottelussa ja prosentitkin huomattavasti kovemmat, joten kuluva kausi ei ole ollut tilastojen valossa parhaimpia.

Eskelinen on pelannut miesten superissakin 3-vahtina, vaikka suurimman osan toki lukkarina. Edellinen kokemus Tahkossa lukkarin siirtämisestä toiselle ulkopelipaikalle on varsin onnistunut joten miksi ei onnistuisi uudelleenkin.
 

Elk

Viestejä
1,017
Vikström etenee hyvin, se on totta. Mutta numerona kaksi hän ehkä liian usein epäonnistuu viemään Nurmiota kakkoselle. Patova voisi olla siinä roolissa parempi.
Toki en ole tilastoja katsellut. Sellainen tuntuma vain on jäänyt, että hieman liian usein Jeren jäljiltä hän on ykkösellä ja taululla yksi palo Nurmiosta kakkoselle.
Toivotaan nyt kuitenkin, ettei Vikström lähtisi sinne Kiteelle, mutta jos menee niin sille ei mitään voi. Sitten Patova kakkoseksi ja miettimään Jeren korvaajaa nimenomaan ulkopelin kannalta.

En ole tilastouskovainen, mutta ilmaus ”ehkä liian usein epäonnistuu viemään Nurmiota kakkoselle” alkoi kiinnostaa niidenkin valossa (kun omiin silmiini noin ei ole näyttänyt).

Jo Nurmion selvä ykkössija kärkietenemisissä ja jaettu ykkössija tuoduissa tällä hetkellä viittaa siihen, ettei Vikström ole voinut kovin pahasti epäonnistua saattelutehtävissään - ellei sitten pelaajilta vaadita täydellisyyttä. Kun katsotaan ykkös-kakkosvälin vaihtoja, on vaikeahko löytää joukkuetta, jossa nro 2 (ja ylipäänsä lyöntijärjestys) olisi ollut niin vakio kuin Tahkolla, mutta muutama vertailukelpoinen löytyy - siis sellainen joka pelaa tuota roolia ja jolla vaihtoyrityksiä on jokseenkin yhtä paljon kuin Vikströmillä. Tältä näyttävät kärkilyöntiprosentit tuolla välillä:

Vikström 74,6
Määttä 74,4
Aleksi Lassila 73,3
Lattu (joka on julistettu ko.välin erikoispelaajaksi) 72,0
Myllyniemi 65,7

(Sitten löytyy myös tuota roolia pelaavia mutta jo selvästi huonommilla prosenteilla.)

Rytkönen (jolla yrityksiä vähemmän, mutta on vähintään entinen tämän vaihdon erikoismies) 58,4

Tilastoista löytyy myös saattopalojen, saattohaavojen ja saattoyritysten määrät. Niistä voi laskea aiheutettujen haavojen ja palojen suhteen yrityksiin, ja noiden pelaajien osalta tulokset ovat samat: järjestys sama mutta erot melko pieniä.
 
Viestejä
574
Juu, sama tuntuma ilman tilastojakin että Vikström on Superin TOP 3:ssa 1-tilanteen purussa ja vielä aivan huippuetenijä. Kettusen itsekin mielelläni näkisin Tahkossa, en tiedä missä merkeissä aiempi pois lähtö sitten tapahtui, sekin vaikuttaa aika paljon…
 
Viestejä
2,125
TimoR voisi ensin tarkistaa faktat ennen kuin kirjoittaa jotakin. Superpesispelaajista löytyy hyvin tilastotietoa. Tämä vain ystävällisenä vinkkinä.

Kettusta tai Eskelistä en pidä oikein Vikin tasoisena etenijänä tai vaihtajana. Jos ja kun Viki pois lähtee niin korvaajan löytäminen voi olla haastavaa. Voivathan ihmiset/pelaajat kasvaa tehtävissään. Ei se mahdotonta ole.

Mutta nautitaan Vikin suorituksista niin kauan kuin se on mahdollista! Viitossija pitäisi saada niin Kopla tulisi todennäköisesti vastaan. Kopla vaikuttaa hieman Sotkamoa heikommalta (tällä hetkellä). JoMa:n kanssa vitossijasta taistellaan!
 
Viestejä
954
Juu, sama tuntuma ilman tilastojakin että Vikström on Superin TOP 3:ssa 1-tilanteen purussa ja vielä aivan huippuetenijä. Kettusen itsekin mielelläni näkisin Tahkossa, en tiedä missä merkeissä aiempi pois lähtö sitten tapahtui, sekin vaikuttaa aika paljon…
Vikström on todella ideaali numero 2, purkaa ykköstilannetta kovilla tehoilla ja kulkee helvetin kovaa. Vaikka Hyvinkäällä ei välttämättä taas Imatravääntöjä innolla muistella niin etenkin se maraton jota olin Pihkalassa kattomassa niin Vikström oli aivan pitelemätön etenijänä. Ei sitä vaan saanut saatana poltettua vaikka näppi olisi ollutkin vähän keskinkertainen.

Ulkopelissä varmasti Vikströmin joukkueessa toivoisi että hän olisi etukentän kakkospelaaja ja sitten olisi se johtava tähti kaverina. En sano miestä huonoksi muttei ole myöskään parhaimmistoa. Mutta puhutaan pelaajasta joka menisi mestarijoukkueessa numerosta kaksi ja etukentän toisesta pelaajasta. Oikein loistavasti. Mies voisi olla ratkaisu Sotkamoon (Ryden paikalle), Kouvolaan (Luoman kaveri ja päästäisi Vartaman ykköseksi) tai Joensuuhun (yhä korvaamaton Jussila ja Kuosan kaveri edessä) mutta ei sitten vissiin. Patova on kova mailassa mutta eihän ne jalat ole mitenkään verrannolliset.

Sitä sitten en tiedä miksei Patovaa laitettu poissaolon ajaksi sille paikalle mutta se on toinen juttu.
 
Viestejä
136
No sepä siinä onkin, että Vikströmiä ei pystytä sellaisenaan korvaamaan ainakaan sisäpelissä. Tämä tarkoittaa sitä, että tilalle on hankittava sellainen jokseenkin "valmis" pelaaja tuohon kärkeen, jolla kehityskäyrä näyttäisi ylöspäin. Toinen vaihtoehto toki on, että otetaan nykyisistä pelaajista joku numerolle 2 ja hankitaan uusi pelaaja toiseen rooliin. Patova voisi periaatteessa pelata monipuolisuutensa vuoksi numerolla 2, mutta menisi silloin kotiuttajana hukkaan. Kun ei Patovaa Vikströmin poissaollessakaan haluttu tuossa peluuttaa, niin en usko että se on suunnitteilla seuraavallakaan kaudella. Mutta kuten edellä mainittiin, nautitaan vielä Vikströmin esityksistä Tahko-paidassa niin kauan kuin voidaan.
 
Viestejä
569
Aku Kettunen laitettiin Tahkosta viimeksi aika tylysti Tahkosta pihalle niin noinkohan on enää haluja palata?

Juha Korhonen on neljä kärkilyöntiä Sami Haapakosken perässä kautta aikojen kärkilyöntitilastossa niin eiköhän Kore ainakin yhden kauden vielä jatka.
 

Elk

Viestejä
1,017
Aku Kettunen laitettiin Tahkosta viimeksi aika tylysti Tahkosta pihalle niin noinkohan on enää haluja palata?

Juha Korhonen on neljä kärkilyöntiä Sami Haapakosken perässä kautta aikojen kärkilyöntitilastossa niin eiköhän Kore ainakin yhden kauden vielä jatka.

Siitä en ole varma, oliko Kettunen viisasta tuolloin päästää/laittaa pois, mutta en ole varma myöskään tylyydestä. Muistelen, että sinä syksynä Rantatorikka järjesti siirroista ja muusta ajankohtaisesta infotilaisuuden joka lähetettiin netissä. Tulleiden pelureiden ohella paikalla oli myös lähtevistä (ainoana) juuri Kettunen. Jonkun kiitoksen sanankin taisi Rantatorikka sanoa, eikä tuo muutoinkaan taida olla tavallista, että pois siirtyvä pelaaja on mukana myös tulevien pelaajien esittelytilaisuudessa. Siitä jäi vaikutelma, että ihan ystävällisissä merkeissä tuolloin erottiin.
 
Viestejä
2,125
Siitä en ole varma, oliko Kettunen viisasta tuolloin päästää/laittaa pois, mutta en ole varma myöskään tylyydestä. Muistelen, että sinä syksynä Rantatorikka järjesti siirroista ja muusta ajankohtaisesta infotilaisuuden joka lähetettiin netissä. Tulleiden pelureiden ohella paikalla oli myös lähtevistä (ainoana) juuri Kettunen. Jonkun kiitoksen sanankin taisi Rantatorikka sanoa, eikä tuo muutoinkaan taida olla tavallista, että pois siirtyvä pelaaja on mukana myös tulevien pelaajien esittelytilaisuudessa. Siitä jäi vaikutelma, että ihan ystävällisissä merkeissä tuolloin erottiin.

Kettusen mukanaolo uusien pelaajien esittelytilaisuudessa tuntuu omituiselta. Mutta hyvä, että Rantatorikka häntä kiitti. Loppu hyvin, kaikki hyvin.
 
Jotta voit kirjoittaa viestejä, sinun täytyy rekisteröityä foorumille. Rekisteröityminen on ilmaista, helppoa ja nopeaa. Rekisteröidy tästä.
Ylös