Supervuoro Verkkolehti »

HP (Haminan Palloilijat) 2021

Viestejä
13,153
Eilisen peli-ilme oli sinällään ihan jees. Lyöntivire on kyllä pahasti hakusessa, keskimailalla aidosti kovaa lyöviä ei tunnu joukkueessa olevan.

Toivottavasti nesteytys hoidettu paremmin ettei tule kramppeja ja toivottavasti Hemen paikat kestävät. Peli kerrallaan sitä tekemistä pitää parantaa. Oikotietä onneen ei ole.
 
Viestejä
13,153
Helpon näköistä kun osaa. Ne välipalot kyllä auttaisivat roikkumisessa.
 
Viestejä
362
Luulin tehneeni päivän vedonlyönti-löydön kun Tahko-HP peliin tarjoiltiin alle 20 juoksusta kahden kerrointa. Nyt mitä olen peliä katsellut niin pieleenhän tuo taitaa mennä, iso yllätys itselle on ollut se miten paska Hamina on ollut tässä ensimmäisellä jaksolla.
 
Viestejä
111
Luulin tehneeni päivän vedonlyönti-löydön kun Tahko-HP peliin tarjoiltiin alle 20 juoksusta kahden kerrointa. Nyt mitä olen peliä katsellut niin pieleenhän tuo taitaa mennä, iso yllätys itselle on ollut se miten paska Hamina on ollut tässä ensimmäisellä jaksolla.
Tahkolla tänään osunut hyvin mailaan, mutta todella flegmaattinen ollut toisaalta Haminan ulkokenttä. Sisällä aika luokattomia ratkaisuja, toki Alanen ja Tahkon polttolinja ovat tylsyttäneet kärkiporukoitakin.
 

LBC

Viestejä
4,310
Alustavasti näyttää Hemen ja Joonan olevan aloituksessa ja Litmanen poistunut vahvuudesta👍
Kappas joo. En ole huomannutkaan, näyttää jokeroivan Jymyssa. Kankaanpäässä on vähän mielenkiintoakin pelissä.
 
Viestejä
13,153
Pitkä kuiva kesä tässä edessä. Kohta pitää eteiä edes pieniä onnistumisia. En tiedä miten paljon Hangasmaa muuttaisi tilannetta mutta se lienee ainoita asioita mitä kokoonpanoon voi tehdä.
 

Mr. Orange

Palloilijoiden pään sisällä käy varmaan melkonen blurri tuuli onkstäsenäämitääjärkeetäh?

Jatkuvien takaiskujen nieleminen on varmasti urheilun veemäisimpiä asioita.

Henget apuun. Ugh.

(Mitkä henget?)
 
Viestejä
1,705
Vähänhän tuon eilisen pelin lehdistötilaisuudessa oli semmoista lannistumisen ja turhautumisen makua. Tämä peli oli nyt melkoinen ulospuhallus, ja jostain pitäisi keksiä parempaa tunnelmaa kentälle ennen Seinäjoen reissua.
Uskoa omaan tekemiseen tarvitaan, vaikka tällä hetkellä ei hyvältä näytä.
 
Viestejä
123
Onko sirkustirehtööri Puli saanut jotain aikaan? Kyllä, saanut ulkopelin täysin sekaisin. Nyt ei kuperkeikat auta, 4 palloilevaa kääpiötä käytetty. Odotellaan maailman vahvinta miestä jokeriksi ja parrakasta naista lukkariksi. Tosin Hovin Palloilijoiden fyrkat ei taida riittää näihin ihmeiden tekijöihin.
Totta puhuen, näin hengetöntä HP:ta ei ole nähty vuosiin. Taidoista homma ei ole kiinni!
 
Viestejä
13,153
No päätökset mitkä tehtiin oli nähty hyviksi tehdä ja tällä rytmiryhmällä mennään nyt. Vaihtoehtoisista todellisuuksista ei edelleenkään tiedetä eikä edellenkään käy kateeksi tekijöitä mutta kausi kesken - tsemppiä HP!

Naiset vielä pyristelee mutta taisi peli alkaa kulkea pikkasen liian myöhään superin karsintoja ajatellen.
 
Viestejä
2,105
Pelin nähneena pahiten tuntuu vuotavan kakkospuoli josta Vikströmin molemmat läpilyönnit menivät. Se pitäisi tilkitä. Samoin Lukkari ei saa nyt ukkoa kotiin niin millään. Rouhari menee aika hyvin kentälle ja Heikkilä häntä hyvin eteenpäin saattelee, mutta Muuruvirta ei ainakaan tässä pelissä kovin hyvin onnistunut kolmosena. Pulliainen ei käyttänyt aikalisää. En osaa sanoa olisiko se mitään auttanut.

Pulliaisen tilanne on kyllä enemmän kuin haastava. Ulkopeli vuotaa mielestäni varsinkin kakkospuolella ja kotiuttajat eivät onnistu. Joukkueen ilmapiiri ja tunnelma on varmasti apea eikä syyttä. En keksi muuta kuin antaa Sasulle vielä lisää roolia kotiuttajana. Viisaammat jatkakoon!
 
Viestejä
1,254
Nuori sossulle tiedoksi, että jos tänään petti kakkospuoli, eilen takakenttä ja aikaisemmin kolmospuoli. Eli tilkittävää näillä tiedoilla ja nimenomaan tällä hetkellä on runsaasti.

Tilanne on karmea, suorastaan uskomaton. Nyt on korvien välissä homma ihan täysin, se lukko pitää saada auki. Materiaali ei ole niin heikko, jota peli tällä hetkellä näyttää. Onneksi on pelejä jäljellä, ja hommaa voidaan parsia. Ei ole kivaa toiminnanjohtajallakaan, joka on yrittänyt suurella työllä kasata joukkuetta. Oli harmillista, että nousu varmistui viime vuonna niin myöhään ja ehkä vielä yllättäenkin, ettei ehditty siirtomarkkinoille.

Nyt pitäisi unohtaa kaikki mennyt ja keskittyä sarjaan kuin se alkaisi vasta nyt. Ei ole mitään muuta kuin voitettavaa. Joukkue kaipaa nyt tukea ja ymmärrystä. Ratkaisevat pelit ovat edessä päin. Tsemppiä pojat💪 Ja HP-fanit.
 
Viestejä
167
Se on nyt vaan niin että köysi kiristyy Haminan kaulalla teoriassa jokaisen tappion jälkeen lisää ja tuska kasvaa ,,valitettavasti tappioita on tulossa vielä lisää tuollaisella pelillä ja materiaalilla , ei ole tietoa miten lopussa käy se on Haminan omissa käsissä tämä selviytymis taistelu
 
Viestejä
210
L
Onko sirkustirehtööri Puli saanut jotain aikaan? Kyllä, saanut ulkopelin täysin sekaisin. Nyt ei kuperkeikat auta, 4 palloilevaa kääpiötä käytetty. Odotellaan maailman vahvinta miestä jokeriksi ja parrakasta naista lukkariksi. Tosin Hovin Palloilijoiden fyrkat ei taida riittää näihin ihmeiden tekijöihin.
Totta puhuen, näin hengetöntä HP:ta ei ole nähty vuosiin. Taidoista homma ei ole kiinni!
Ei todellakaan ole Pulin vika.Siellä on kokeneita pelaajia nyt pitää löytää pelaaja tai pelaajia joka ottaa joukkueen reppuselkään.
 
Viestejä
167
Noh , siihen ei auta muu kuin lähteä pelaajakauppille , vielä ehtii !
Nykyiset pelaajat on nyt näyttönsä antaneet ja vastuunkantajaa sekä reppuselkään ottajaa ei ole löytynyt nyt tarvitaan ulkopuolista apua ehkä , tulokset puhuu puolestaan !
Missä muuten oli Julli päivän matsista ?
 
Viestejä
1,705
Tämän päivän kehut laitetaan hyvin ääntä pitäneille HP:n kannattajille. Ääntä riitti omien kannustamiseen vielä pelin loputtuakin.

Jotain pieniä viilauksia kokoonpanossa voisi kokeilla. Ninolta tuntuu ykkösvaihto sujuvan luontevammin, joten häntä voisi kokeilla Joonan saattajaksi.
Ykköskärkeen sitten Kotroa numerolle kolme.
Valtavaa pelivaraa ei Pulilla kokoonpanon pyörittämiseen oikein ole.
Ulkopelistä paistaa jonkinlainen ajatusten karkailu ja suorittamisen paine. Yliyrittämisestä ei mielestäni ole kyse, mutta varmaan sarjatilanne ja tulokset ruokkivat huonoja suorituksia.
 
Viestejä
1,205
No päätökset mitkä tehtiin oli nähty hyviksi tehdä ja tällä rytmiryhmällä mennään nyt. Vaihtoehtoisista todellisuuksista ei edelleenkään tiedetä eikä edellenkään käy kateeksi tekijöitä mutta kausi kesken - tsemppiä HP!

Kyllä sen voi suoraan sanoa, että tuo Juho Kaikon vaihtaminen oli ihan yhtä turhaa, kun Pulliaisen kaudella 2018. Nyt vuotaa myös ulkopeli, jonka Kaikko sai jo toimimaan kohtalaisesti. Ei tällaisella lyhytnäköisyydellä saavuteta yhtään mitään. Pelaajien lisäksi myöskään seurajohdolla ei jänne kestänyt - HP on tällä hetkellä selvästi sarjan pelillisesti heikoin joukkue ja ensi kaudeksi se voi ruveta kasaamaan joukkuetta Ykköspesikseen. Ehkä Mako voi itse olla pelinjohtaja, kun ei Haminaan kukaan muu viitsi enää tulla?
 
Viestejä
2,057
Olen joskus puolitosissani ehdottanut, että Haminan kannattaisi yrittää palkata Lammila. Voisi vaikka tullakin kohtuullisella korvauksella. Toisi varmasti tehoja nykykunnossaankin niin sisä- kuin ulkopeliin. Ja ennenkaikkea Lammila toisi henkistä johtajuutta. Haminan peli on tällä hetkellä sen näköistä, että jos se lähtee sijalta 15 jatkopeleihin, on tippuminen paljon todennäköisempää kuin säikyminen.
 
Viestejä
2,886
HP:n toimistolla ei tiedetty edellisellä kaudella nousukarsinnan aikatauluja, ainakin muutamien selitysten perusteella. Seura oli asettanut tavoitteeksi nousun, yllättäen tuli eteen nousukarsinta ja sitten nousu. Vahvistuksia ruvettiin selitysten mukaan hakemaan vasta ottelusarjan ratkettua!? Lipon tj. Lähteenmäki teki jo kesällä ennakkoon kovia ehdollisia sopimuksia, jotka sitten nousun kariuduttua raukesivat. Nyt Hamina niittää tätä epäonnistuneen joukkueen rakentamisen satoa. Lipon osalta vahvistusten hankkiminen ja sopimusten teko etukäteen oli mahdollista taloudellisesti, myös asumiseen ja työhön liittuvät asiat olivat kunnossa. Haminan taloustilannetta en tiedä, muista vetovoimatekijöistä puhumattakaan.
 
Jotta voit kirjoittaa viestejä, sinun täytyy rekisteröityä foorumille. Rekisteröityminen on ilmaista, helppoa ja nopeaa. Rekisteröidy tästä.
Ylös