Kuten Kleemolakin totesi, Vimpeli antaa räpylästä liikaa juoksuja. Ja ihan oikeassa on siinäkin, että korvien välistä se haaste löytyy. Lassila, jonka olin viime syksynä nimeämässä pudotuspelien parhaaksi, on tainnut antaa jokusenkin räpylästä. Vihriälän kopparipeli oli viime syksynä epävarmaa ja mielestäni se on hieman jatkunut samanlaisena tänä kesänä.
Mun mielestä myös oli erhe valita ulkovuoro kotariin, kun sisäpeli oli saatu pieneen hurmokseen toka jakson lopussa. Kotiutukset eivät ainakaan tuossa 3-0 tilanteessa helpottuneet.
Joka tapauksessa, Kanala ja Mäksä haastatteluissaan totesivat, että ihan tosissaan he ovat eikä fiilis olisi joukkueessa huono, mutta ei vaan aukee. Ja ihan asiallisen kommentin Kleemolakin antoi pelin jälkeen. Sitä, kun on arvosteltu täällä. Minä ainakin ostin nämä lausunnot.
Jos täällä ketuttaa hävitä Sotkamolle, veikkaan, että kyllä se niitä pelaajia ketuttaa vieläkin enemmän.