- Viestejä
- 82
Ottelua en nähnyt mutta säännöt kuvaavat syöttöliikeen näin:
Syöttöliike: Lukkari syöttää yhdellä yhtäjaksoisella edestakaisella liikkeellä, joka tapahtuu alemmalla räpylättömällä kädellä. Syöttöliike tapahtuu lautasen päällä tai sen välittömässä läheisyydessä. Syöttöliikkeen tulee olla nykäyksetön. Syöttöliike tehdään alaspäin vähintään 15 cm ja käsien väliin on tultava vähintään 15 cm:n ero.
Eli olisikohan perussyy ollut, että liike alaspäin ei ole ollut syöttötuomarin mukaan sitä 15 cm, sinällään räpyläkäsi saa kyllä nousta.
Nähtäväksi jää paljon nyt julkaistut uudet tulkinnat /täsmennykset tulevat vaikuttamaan tuohon.
Tuon tiedotteen olisi voinut jättää tekemättä. Nyt on helppo tehdä omia tulkintoja siitä, millaiseksi sääntökohta lopulta muodostuu, ennen sääntökirjan päivittämistä. Toivottavasti tuo syöttöliikkeen pituus (syöttöliike tehdään alaspäin vähintään 15 cm) kuitenkin säilyy säännöissä, vaikka en ko. säännön iso kannattaja olekaan. Jos se katoaa, tullaan näkemään melkoista akrobatiaa räpyläkäden käytöllä.
Jaa miksi en fanita tuota sääntöä? Se on kovin raaka pienimmille junnuille. Jollekin 130 cm mittaiselle e-junnulle tuon toteuttaminen on vähän vaikeampaa kuin pitkille aikuisille.