Supervuoro Verkkolehti »

PattU 2016

Viestejä
490
Vs: PattU 2016

Eilisen perusteella olisi helppoa ennustaa, että PattU:n kaudesta on tulossa melko masentava ja monella rintamalla. Jotenkin masentuneen ja luovuttaneen oloinen joukkue niin sisällä kuin ulkona. Eilen PattU sai neljä juoksua, mutta mukana oli paljon avustusta Tahkolta. Tahko teki kyllä monta juoksua hyvillä lyönneillä, mutta aika paljon saatiin avustuksilla kun PattU:n ulkokentällä pallot eivät pysyneet räpylöissä (Töhrikö Kemilä 4 helppoa paloa ratkaisevilla hetkillä kun ei saanut kiinni hyvää ja helppoa heittoa?). Kakkoskopparikin arvioitsi palloja väärin. Yksi kunnari hänen tontiltaan ja kahdessa kunnarissa hän syösyi noin 2 metriä ohi. Molemmilla kerroilla jos koppari olisi vain juossut pallon perään, niin kunnarit olisivat voineet olla vältettävissä.
 
Viestejä
38
Vs: PattU 2016

Itseluottamuksen puute oli kyllä suorastaan käsin kosketeltavaa. Pelaako joukkue enää pelinjohtajalleen? Sekavaa tekemistä mutta potentiaalia on. Toisella jaksolla peli olikin aina Koren läpäriin asti ihan virkeää suorittamista. Ensimmäisen jakson sinetöi Ehrolan musta hetki, ja kuten todettua Kemilä sössi usean varman palon kun pallo poltteli ihmeellisesti käsissä.
 
Viestejä
4,875
Vs: PattU 2016

Ensimmäisen jakson tappion jälkeen JymyJusseille joukkue kokosi itsensä niin ulkona kuin sisällä. Mentiin superiin jossa Seinäjoki nollattiin tyystin ilman kakkostilannettakaan. Omalla sisävuorolla liekeissä ollut Kemilä pomputtelee kärjen kolmoselle ja itsensä perään ykköselle. Tulikuuma Topi lyömään eikä edes yritetä kotiutusta vaan ajolähtöön tyydytään yhdellä palolla. Koko ottelun umpisurkeasti sisällä pelannut Eino Järvelä lyömään ja heikko lyönti etukentälle, josta pallo ykkösen kautta kotiin. Kaksi paloa ja kotarit edessä.

Olisi kyllä kiva kuulla perustelut pelinjohtajalta miksi Topilla ei kokeiltu miestä kotiin.
 

Valamennus

Vs: PattU 2016

Pattun osalta on todettava jo nyt, että valmennus ja pelinjohto vaihtoon. Joukkuetta ei voi kesken kauden vaihtaa, räpellyksestä vastaavia voi. Käsittämättömiä virheitä pelinjohdossa. Pelaajien suoritusvarmuus ailahtelee. Loukkaantumisia.. Kuka vastaa? No ainakin muissa tulosurheiluissa valmennus. Mutta onko Pattijoella vaihtoehtoja/kykyä tehdä päätöksiä? Pelkäänpä että ei.
 

OlliP

Vs: PattU 2016

Onkos Pattijoki yksi näistä joukkueista joka ei tarjoa lehdistötilaisuuksien videoita? Vai enkö vaan löydä sitä mistään?!
 

Totta, mutta...

Vs: PattU 2016

Valamennus sanoi:
Pattun osalta on todettava jo nyt, että valmennus ja pelinjohto vaihtoon. Joukkuetta ei voi kesken kauden vaihtaa, räpellyksestä vastaavia voi. Käsittämättömiä virheitä pelinjohdossa. Pelaajien suoritusvarmuus ailahtelee. Loukkaantumisia.. Kuka vastaa? No ainakin muissa tulosurheiluissa valmennus. Mutta onko Pattijoella vaihtoehtoja/kykyä tehdä päätöksiä? Pelkäänpä että ei.

Kuka voisi olla uus pelinjohtaja? Saaren Miikalla kuulemma polvessa jotain ja muita vammoja ei tuossa joukkueessa tainnut eilenkään olla eli niiden taakse ei voi mennä. Jotain pitäis kyllä tehdä, mutta pelaajia ei taida olla tarjolla. Suomarissa on Nikula ja Sirviö. PJ Törmänen menisi heittämällä tämän joukkueen rosteriin...
 

Eki

Vs: PattU 2016

Yksin kertaisesti
Salo, Markus ja Kolehmainen on vaan "kevyitä" räpylämiehiä superiin.
Toisella jaksolla hiukanparani, kun Järvelä tuli etukentälle. Topilla näyttää olevan jotakin vaivaa kun ei heitä täysipainoisesti eikä hae näppejä.
 
Viestejä
5,543
Vs: PattU 2016

Marko Nikula tekee paluun superpesismiehistöön. http://www.pattijoenurheilijat.fi/uutiset/marko-nikula-vahvistamaan-kelta-mustia/

Pelinjohtaja Jari Törmänen nauttii seurajohdon täyttä luottamusta.

Pelinjohtaja Jari Törmäsen asema on vakaa.

”Samalla haluan tiedottaa seuran puolesta, että pelinjohtaja Jari Törmäsen asema on vakaa ja hän nauttii seurajohdon täyttä luottamusta. Yksittäisten pelaajien pitää ottaa vastuuta omasta tekemisestään ja joukkueen pelin kehittämisestä. Uskon, että näillä ratkaisuilla joukkueen peliesitykset tulevat paranemaan jo lähitulevaisuudessa.” kommentoi Harri Tuomikoski
 

Hyvä peli

Vs: PattU 2016

Taas lausahdus hyvä peli meiltä,mutta vaan yksi piste, kun Topi löi läpi ja sai yhdessä jaksossa yli 4 lyötyä. Täysi luottamus pelinjohtoon? Ulkopeli aikasta heikkoa ja sisäpeli ajoittain surkeaa. Yksi loukkaantuminen ja Pattu ihan sekaisin ja pelastajan Pattu löysi omasta kakkosporukasta,no huh kun on pisteitä tiedossa.
 

Vieras

Vs: PattU 2016

Eiköhän Nikula ole hyvä lisä joukkueeseen, eikä mikään kakkosporukan mies. Luulisin ainakin että kovasti on kosiskeltu joukkueeseen jo viime kauden jälkeen...
 
Viestejä
331
Vs: PattU 2016

Nikulan Markon tulo ykkösjoukkueeseen on kaivattu juttu. Astui viime kaudella isoihin saappaisiin ja pelasi hyvin. Olisi saanut ehdottomasti jatkaa kakkosvahtina. Tuo myös lyöntivoimaa ja vaihtoehtoja joukkueeseen. Vitonen hihaan ja Järvelä kutoseksi.

Eki sanoi:
Yksin kertaisesti
Salo, Markus ja Kolehmainen on vaan "kevyitä" räpylämiehiä superiin.
Toisella jaksolla hiukanparani, kun Järvelä tuli etukentälle. Topilla näyttää olevan jotakin vaivaa kun ei heitä täysipainoisesti eikä hae näppejä.

Jos nyt tehdään pientä arvioita alkukaudesta, kun kohta neljäsosa on jo takana. Kolehmainen on kyllä mies paikallaan ulkopelissä. Sisäpelissä otteet vaihtelevat, kentällemeno ollut heikkoa. Salo on ottanut askeleen taaksepäin, eikä kaivattua tasonnostoa ole nähty. Sisällä ollut hukassa lyöntipelinsä kanssa, näpyt ei onnistu ja viistomailaiskuissa liikaa korkoa. Markukseltakaan ei ole vielä nähty samanlaista menoa kuin viime kesänä. Ulkopelaaminen ei ole valitettavasti Superin tasoa. Nikulan tulon myötä jokeriksi ja saa keskittyä purkamaan tilanteita. Topi on kannatellut joukkuetta, mutta yllättäviä virheitä tullut hänellekin. Toivottavasti suuri vastuu ei ala painamaan kauden mittaan.

Pelto on ollut tähän saakka joukkueen paras pelaaja, niin sisällä kuin ulkona. Ottanut uuden roolin sisäpelissä hyvin haltuun ja on ulkopelissä mies paikallaan. Pieniä virheitä toki tullut, mutta kokonaisuutena hyvää pelaamista. Kemilän alkukaudessa ollut pientä kankeutta, mutta parempaan päin on menty. Pomppukin on alkanut nousemaan, joskin senkään varassa Jussi ei ole enää muutamaan kauteen ollut. Ulkopelissä etulukijana suuressa roolissa.

Järvellä on tänä kesänä näytönpaikka, että kuuluuko mies Superiin vai onko tuleva ykköspesisjyrä. Harjoitusotteluissa ihan ok tekemistä, mutta vielä ei ole varmastikaan ihan parasta nähty. Tasaisuus on puuttunut. Koppariosastoa pidin ennen kauden alkua PattU:n heikoimpana lenkkinä ja tuskin ihan väärässä olinkaan. Majava & Ehrola ovat varmastikin yrittäneet kaikkensa, mutta virheitä on tullut melko paljon, vaikka ovat toinen toistaan yrittäneet auttaa pallon lentoradan arvioinnissa. Ehrola tulistuu myös helposti, mutta ainakaan vielä pienet purkaukset eivät ole vaikuttaneet peliin. Sisällä Ehrola olisi kärkimies, jos kentällemeno alkaisi sujumaan. Viime pelit pelannut piilokärkenä, joka ei itse asiassa ole yhtään hassumpi juttu. Saa yrittää kentällemenoa melko paineettomasti. Majava aloitti kauden kolmosena, sitten vaihdettiin kakkoskärjen vaihtajaksi ja nyt kärkenä. Suoritukset heittelevät kuitenkin liikaa. Ulkopelissä otteet ovat alkaneet pikkuhiljaa parantua ja uskaltaa tulla hakemaan välilyöntejä.

Karjaluodon Sami on ehkä kärsinyt roolin muutoksista, mutta kehitystä viime kauteen olisin odottanut. Sisäpelissä ei ole tullut kaivattuja onnistumisia ja nyt on nähtävissä, että mailaa puristetaan ihan liikaa. Ulkopelissä pieni rajattu tontti 3-vahtina, mutta terävyys ja pallovarmuus puuttuvat. Huonot heitot kielivät, ettei peliin keskittyminen ole ihan täydellistä. Tähtilä on pelannut ikäisekseen hyvin ne pelit, jotka on päässyt pelaamaan. Omasta mielestäni Teemu kuuluisi avaukseen 3-vahdiksi. Sisällä yllättävänkin itsevarmaa tekemistä, kun pääsee lyömään.

Väänänen, Sarkkinen ja Hankala ovat olleet pelanneet muutamat pelit jokereina. Mitään mainetekoja eivät ole vielä esittäneet, joskin Väänäselle on tullut muutama onnistuminen. Hankalan tärkein tehtävä on päästä kentälle, joten toivottavasti alkaa pystäri napsua kohdilleen. Sarkkisen vaakamaila ei ole vielä onnistunut löytämään aukkoja vastustajien polttolinjoista.
 
Viestejä
331
Vs: PattU 2016

Tänään Sarkkirannan Sinisellä laguunilla nähtiin taisteleva PattU ja tuloksena kauden avausvoitto. Nikulan Markon tulo kakkosvahdiksi rauhoitti polttolinjan pelaamista ja Markus pääsi takaisin siihen roolin, mitä parhaiten osaa, eli sisäpelin yleismieheksi. Kumpikin pelasi hyvän ottelun ja Markus palkittiin I-palkinnolla. Ottelun ensimmäinen jakso kääntyi toisessa vuorossa PattU:lle, kun Pellikka mokasi käsittämättömästi Markuksen painuvan koppilyönnin kanssa. KeKi oli jo vähällä päästä mukaan peliin, kun pallo sirvahteli polttolinjan ja koppareiden räpylässä, mutta loppujen lopuksi PattU hallitsi hermonsa ja vei ensimmäisen jakson. Toisella jaksolla PattU antoi KeKin tehdä virheet ja pelasi järkevää sekä suht virheetöntä ulkopeliä, joten ansaittu voitto Raaheen.

Jani Lassila pelasi hienon ottelun KeKin kärkenä ja lautasen ääressä. Luulisi, että tämän kauden jälkeen riittää kysyntää.
 

Suomisarja

Vs: PattU 2016

Olinko samassa pelissä Kalevan toimittajan kanssa kehuessaan nikulaa. Suomarin tason mies yksi onnistunut lyönti numerolla 5 ja hidas mutta kankea ulkona kekiläisten onnistumatta lyönneissä se pelasti päivän.
 
Viestejä
331
Vs: PattU 2016

Tärkeä voitto tänään Kiristä, vaikkei peli koko ajan silmiä hivellytkään. Ulkopeli piti hyvin, eikä PattU antanut juoksuja räpylästä. Toki Majavalle sattui pari pahaa mokaa, jotka olisivat jollain toisella kentällä (pl. Raksila) tuottaneet kunnarit molemmilla kerroilla, mutta ne eivät tänään ratkaisseet peliä. Kiri sen sijaan teki ulkopelissä muutamia ratkaisevia virheitä, jotka lopulta käänsivät ottelun PattU:lle. Kirin pelistä kyllä huomasi, että tappioputken aiheuttama paine on kova. Peli ei ollut rentoa ja kotiutusyritykset olivat yksipuolisia. Kaijansinkolla on täysi työ saada Kirin lukko aukaistua, sillä kaudesta on kohta jo kolmasosa takana ja pudotuspelihaaveet alkavat karata.
 

Välitili

Vs: PattU 2016

Kymmenen peliä ja saman verran pisteitä huonointa mitä on Pattijoella aikoihin nähty. Syvissä vesissä uivilta porukoilta keki,kipa,kiri aivan tuuri voitot yhden juoksun eroilla. Vanhoista Pelto ollut hyvä mutta topi ollut vaisu (älyttömät paineet?), Kemilällä peli heittelee puolelta toiselle( Vanhuus). Tiedossa alakarsinnat syksyllä.
 

Pjokinen

Vs: PattU 2016

Hienosti on pattun peli alkanut kulkea alun vaikeuksien jälkeen.Oikeat miehet on löydetty kaikile paikoille ja ryhmitys on vakiintunut.Sisäpelin roolitus on myös saatu vakiinnutettua. Nämä asiat on rauhoittaneet peliä ja tulosta on alkanut syntyä. Toivotaan että kehitys pelissä jatkuu. Sarjapaikan suhteen ei hirvittävästi tarvitse huolehtia, nyt vaan katseet playoff paikan metsästykseen.Hyvä pattun pojat!
 

Otto P.

Vs: PattU 2016

Patun peli alkaa olla uomissaan kunhan ulkopelistä saadaan älyttömät virheet karsittua, joita tulee ihan liikaa. Pleijaripaikka voi olla tiukassa, mutta sarjapaikka varmasti säilytetään.
 

Vieras

Vs: PattU 2016

Kunhan älyäisivät potkia Törmäsen pois, tai ainakin takoa järkeä sinne päähän. Ihan idioottimaista peluutusta ollut pitkään.
 

Silmiinpistävää

Vs: PattU 2016

Huonompi voitti tänään tuomari virheellä. Kotiutus on Patulla surkeaa ainoastaan yksi hyvä kupperi väliin ja muuten juoksut ulkopeli virheillä varsinaisella peliajalla. Silmiinpistävää oli Rantasen olevan jopa parempi Kososta.
 
Viestejä
454
Vs: PattU 2016

Muistetaan nyt kuitenkin, että Rantasella ei ollut mitään roolia sisällä, eikä noilla numeroilla (8-9) ole ole paljon muillakaan, mutta tosiasia kyllä oli, että Rantanen oli lautasella paljon parempi kuin Kosonen. Kyllä ne pojot tuli pääasiallisesti Ankkurien räpylähölmöilyistä..
 
Jotta voit kirjoittaa viestejä, sinun täytyy rekisteröityä foorumille. Rekisteröityminen on ilmaista, helppoa ja nopeaa. Rekisteröidy tästä.
Ylös