Supervuoro Verkkolehti »

Pattijoen Urheilijat 2025

sieppari

Olihan hieno peli, vaikkakin Alajärvi hieman avustikin. Karjaluodon kunnari vapautti peliä, kuten monesti hankala jakso vaatii sen yhden vapauttavan onnistumisen jonka seurauksena ns. lumipallo lähtee pyörimään oikeaan suuntaan. Ja ennen kaikkea peli-ilme oli tänään sillä tasolla jolla sen kuuluukin olla, tästä on hyvä jatkaa!
Vaikutti että sisäpelin taktiikkaa oli ”hienosäädetty”, sen verran paljon merkkiä vaihtotilanteissa siirrettiin, ja lyötiin rajoille kovaa. Tällä kaudella moista ei ole juuri harrastettu, toki viime kausina eniten kunnareita lyöneistä Sarkkinen on poistunut vahvuudesta ja Mäkelä ollut loukkaantuneena..
Toivottavasti jatkossakin annetaan poikien lyödä, vaikkei kovat lyönnit aina onnistukaan..
 
Viestejä
30
Kyllä tuli hyvä viilis Topin jatkosta! Taitaa olla niin että ei se raha oo ainakaan vielä se tärkein juttu vaan kehittyminen hyvässä porukassa ja mitalin kiilto silmissä tällä rungolla painoi enemmän. Seurauskollisuuttakin taitaa mieheltä löytyä ja sille pitää kyllä nostaa hattua! Seurajohto on näyttänyt että tosissaan ollaan ja nyt ois kannattajien vuoro. Nyt tarvitaan kotiyleisöltä vahvaa tukea joukkueelle niin että talouskin kestää ja joukkuekin pelaa paremmin ja kairataan tie pleijareihin. Raahessa ei vastaavia urheilutapahtumia ole tarjolla, joten sankoin joukoin kaikki kotipeleihin tukemaan joukkuetta ja nauttimaan tunnelmasta!
 
Viestejä
224
Kieltämättä kova ja mielenkiintoinen sopimusuutinen. Nyt kun täälläkin iloitaan, ettei rahan perässä mennyt, niin tuskin Sotkamo ainakaan, joka vahvimpana huhuna oli, on mitään erityisen suuria summia suoraan tarjonnut. Still vasta 23 tämän uudenkin sopimuksen päättyessä, niin kerkeäähän siinä vielä menestystä ja rahaa etsiä muualta, jos ei Pattussa sitä tulisikaan.
Tämän kauden peliä kun katsoo, niin ainakaan ensi vuodelle en kovin kovia mitaliodotuksia vielä laittaisi. Tai sitten vaatii pari oikeasti kovaa hankintaa ja hyvää kehitystä esim. kotiutusosastolle.
Mietin myös, että voisiki esim. mahdollinen sisäpelivastuu ja siinä kehittyminen olla yksi syy vielä Pattuun jäämisellä? Sotkamossakin aika hankala olisi ykköskärkeen murtautua.
 
Viestejä
17
Eilisestä vieläkin fiiliksissä, pelisapluunaa oli muutettu paljon rohkeammaksi ja lähdettiin sisällä pelaamaan rohkeasti.

Mukava oli myös huomata muuten, että Perttukin oli rohkeammalla päällä kun Karjaluoto löi näpin laittomaksi niin vaihettiin merkki ja seuraavalla otettiin mies kolmoselta kotia.
 
Viestejä
100
Näin se fanittaminen rullaa. Mutta tosiasiassa onhan tässä pelejä jäljellä, mutta jos otat kuusi peliä kuokkaan niin ei ihme, että hiipii hätä puseroon. Uskon Stillin jääneen sisäpelivastuun vuoksi Pattijoelle.
 
Viestejä
5,657

Kiiskinen teki huhtikuun loppussa kahden vuoden jatkon.. Ja viime kauden paras sisäpelaaja (patussa) Launonen oli jo unohtunut…
Multa oli jäänyt Kiiskisen jatkosopimus myös päivittämättä tähän ketjuun. Nyt se on tuonne ketjuun päivitetty.

 
Viestejä
96
Viestejä
119
Pekka nyt tunnetusti on yksi kovimmista pesistulosten kautta analyysinsa saava ”asiantuntija” ,välillä juttuja lukiessa kyseenalaistaa että katsooko mies edes pelejä😁
 
Viestejä
21
Pulssi alkaa tasaantua sopimusuutisten jäljiltä. Aivan loistava kiinnitys, loistavaa työtä manageri Kalliolta ja muilta. Mahtavaa, että Topi päätti jatkaa.

Moni sanoo jatkosopimuksen yhteydessä uskovansa joukkueen potentiaaliin. Joku tais jopa mainita uskovansa mitaliin. 2026 taitaa olla sopimukset kaikilla paitsi Lukkarilla, Bäckmanilla, Gröhnillä ja Suontakasella. Nykyjoukkueen pitäs siis ottaa isoja steppejä, että sitä potentiaalia lunastettas ainakaan vielä ens vuonna. 2027 on enemmän tilaa hankinnoille, mutta onko maksukykyä ja vetovoimaa. Se on toinen juttu.

Koppareita ei siis oo tuleville kausille kuin Kontinaho. Niitä Pekkakin kaipaili ja niitä me tarvitaan. Lankinen vois olla yks vaihtoehto ainaki kakkospuolelle, jos pysyvä siirto kiinnostaa. Kunnon kolmoskoppari on minusta tärkein asia siirtomarkkinoille, ihan sama vaikka ei ees omistas mailaa.
 
Viestejä
30
Tänään voitto niin uskon taas pleijaripaikkaan 💪 Rennolla ja rohkealla lyöntipelillä sekä tiiviillä ulkopelillä (ei läpäreitä ja palot palojen paikoista) voitto otettavissa.
 
Jotta voit kirjoittaa viestejä, sinun täytyy rekisteröityä foorumille. Rekisteröityminen on ilmaista, helppoa ja nopeaa. Rekisteröidy tästä.
Ylös