- Viestejä
- 328
Saa nähdä milloin Lippo toipuu välierähuumasta niin, että saa päivitettyä Facebook-sivunsa. Nyt siellä näkyy viime vuoden joulupukkeja ja tuoreimpana asiana viime perjantaina pelatun Lippo-HP -ottelun lehdistötilaisuus.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tässäpä oli tärkeä nosto.Saa nähdä milloin Lippo toipuu välierähuumasta niin, että saa päivitettyä Facebook-sivunsa. Nyt siellä näkyy viime vuoden joulupukkeja ja tuoreimpana asiana viime perjantaina pelatun Lippo-HP -ottelun lehdistötilaisuus.
Lippo on jo lomalla, päivityksiä varmaan tulee kun on asiaa. Antaa nyt pelejään jatkavien seurojen hehkuttaa omiaan facebookissa ja muualla somessa.Saa nähdä milloin Lippo toipuu välierähuumasta niin, että saa päivitettyä Facebook-sivunsa. Nyt siellä näkyy viime vuoden joulupukkeja ja tuoreimpana asiana viime perjantaina pelatun Lippo-HP -ottelun lehdistötilaisuus.
Nykymaailmassa sinänsä epätavallista ihan urheilussakin, mutta pesäpallossa kai "kuuluu lajiin", jos toiminnanjohtaja kännisomettaa.Ymmärrettävää, että korkki auennut kauden loputtua.
Ei niinkään epätavallista, moni menee vaan seuraavana aamuna esim. sen selityksen taakse, että tilini kaapattiin ymv. Pitää muistaa, että ihmisiä ne on toimitusjohtajatkin.Nykymaailmassa sinänsä epätavallista ihan urheilussakin, mutta pesäpallossa kai "kuuluu lajiin", jos toiminnanjohtaja kännisomettaa.
Tuo pisti oikein katsomaan, miten käviTry-Out
Jan Hankala
Teemu Lepistö
Jooseppi Partanen
Paavo Kaasila
Justus Mäkelä
Ja urheilun parissa hyvinkin tunteen palolla mukana tehtävässä 24/7 useimmitenEi niinkään epätavallista, moni menee vaan seuraavana aamuna esim. sen selityksen taakse, että tilini kaapattiin ymv. Pitää muistaa, että ihmisiä ne on toimitusjohtajatkin.
Olisin edelleen sitä mieltä, että tuollainen käytös on enemmän epätavallista kuin tavallista jonkin yrityksen tai yhteisön keulakuvalta.Ei niinkään epätavallista, moni menee vaan seuraavana aamuna esim. sen selityksen taakse, että tilini kaapattiin ymv. Pitää muistaa, että ihmisiä ne on toimitusjohtajatkin.
Tuo porukka ja mielellään vaikka kaikki olisi hyvä saada jatkamaan.Tuo pisti oikein katsomaan, miten kävi
Hankala 23 ottelua 74 kl, 52%
Lepistö 20 -48 -45%
Partanen 19 -62 -60%
Kaasila 18-36-44%
Ihan hyvät sisäänajot ainakin numeroiden valossa.
Mainitsin muutama viikko sitten että voisin noita 1990-luvun aikoja muistella joten tässä niitä onkin valmiina.Lippo pesäpallon kulta - aikana 1990 -luvulla.
Vähän off topic viesti mutta liittyy Lippoon kuitenkin.
Elmon Pekka Arffman laittoi kaikkien aikojen miespelaajat järjestykseen juuri päättyneessä sarjassa Top 10. Toni Kohonen sen voitti ansaitusti mutta kakkonen oli entinen lippolainen Kari Kuusiniemi. Hänet näin aikanaan Lipon paidassa ja sitten 1990 -luvulla vastustajien paidoissa. Huikea pelimies Karra oli kieltämättä.
Tuossa Elmon listassa olevat pelurit olivat monet parhaimmillaan juuri 1990 -luvulla. Silloin pesäpallo nousi kaikkien aikojen kukoistukseensa ja katsomot pullistelivat yleisöä. Ouluun saatiin sopivasti uusi hiekkatekonurmi Keskuskentälle kaudeksi 1990 jolloin Superpesis aloitti toimintansa. Vielä kun Lippoon saatiin Vaasasta täsmäase Kari Kallio olivat edellytykset yleisömenestykseen hyvät ja niimpä Lippo pääsi jo 1993 pronssille ja kultaa tuli 1994 ja 1998. Hopeaa Lippo sai 1995 jolloin syntyi Lipon kaikkien aikojen yleisöennätys yhdessä pelissä. Runkosarjan peli Lippo - Sotkamo veti 7 280 katsojaa. Jos oli Lippo kova noihin aikoihin niin vieläkin muistaa Sotkamon legendaarisen kärjen Sirviö - Vuorinen - Hakkarainen.
Kun lehtileikkeitä katson noilta ajoilta niin kyllä silloin pesis oli huipulla. Katsojia oli talojen katoilla katsomassa miten huippupesäpalloa pelattiin. Ja kaupungilla tuli vastaan nuorisoa jotka huutivat "Hip hop Lippo on pop". Onnksi tuli noita dokumentteja silloin kerättyä. Niitä on mukava lueskella vielä 25 - 30 vuoden päästä.
Lipon naiset täydensivät Lipon kulta - ajan mestaruuksillaan 1994 ja 1995.
Pesäpallo on aina ollut minulle numero yksi ja olen kiitollinen että kerran sain elää ja kokea nämä pesäpallon huippuvuodet Oulussa.