Supervuoro Verkkolehti »

KPL ja Pride-liputus

LBC

Viestejä
4,591
Tämmöstä tää on. Jos et liputa, ole paikalla ja pidä ääntä niin pitää olla erinomainen selitys tai otsikot seuraa perästä.
Vähän jälkijunassa, mutta Hesarin mukaanhan Stubb on ollut tässä asiassa poikkeuksellisen aktiivinen, suojelijakin jo 2010 ja nyt 2025. Kultarannassa liehui Pride-lippu. KPL:n lippu ei sielläkään :p

Iltalehdenkin otsikko oli vähän eri kamaa, kuin juttu. Lähinnä kanslian niukkasanaisuutta arvosteltiin, ja tuohon saattaa olla hyvin päteväkin syy.
 

LBC

Viestejä
4,591
Taas-arvon nimissä lyödään leimakirveellä merkkejä niidenkin otsaan jotka neutraalisti halua ottaa kantaa aiheeseen
En ole nähnyt missään Lehdon ja Aikion viestittelyjen sisältöä, joten se, oliko poisjättäytyminen kuinka neutraalia vai ei, on täällä langassa ehkä enemmän mielipide liittyen vain yhteen sanaan. Siihen on toki kaikilla oikeus omansa sanoa.
 
Viestejä
13
Pointtihan ei ollut, että KPL:ää olisi pakotettu osallistumaan Prideen Kouvolassa, vaan ainoastaan ehdotettiin, että kaupungintalon lipputankorivissä olisi yhden päivän ajan ollut sekä KPL:n että Priden lippuja.

Helsingissä järjestettyyn kulkueeseen tuli 100 000 osallistujaa, eikä siellä voi realistisesti olla mitään kontrollia, kuka mitäkin lippua heiluttaa. Joka vuosi sieltä löytyy jokaiselle joku ärsyttävä lippu, jolla saa tekosyyn boikotoida Prideä.
Molemmat kappaleet täyttä asiaa.

Jos ei ole osallistunut suurmielenosoitukseen tai nähnyt 100 000 ihmisen marssia, voi varmasti olla vaikea hahmottaa niitä olosuhteita ja ehtoja, joissa näin valtavan laaja tapahtuma toteutuu. Osallistuin tänäkin vuonna pridekulkueeseen, ja halutessani olisin voinut ja minulla olisi ollut oikeus heiluttaa KPL:n lippua, eikö vain? Tässä tilanteessa olisin edustanut vain itseäni, sekä niitä KPL:n kannattajia, jotka haluavat osoittaa tukensa seksuaali- ja sukupuolivähemmistöille.
 
Viestejä
937
Kommentoin asiaa myös ihan yleisellä tasolla ilman mitään KPL kytkyä että ilmassa on sellasta henkeä että ei oikein katsota hyvällä jos et näkyvästi ole mukana bandwagonissa niin sinut leimataan vastustajaksi ja rasistiksi ja ties miksi.

Kotona vaimoni kanssa tuli intosta asiasta kun ihmettelin ääneen että miksi Pride väelle tuntuu olevan iso ongelma jos joku ei neutraalisti halua ottaa kantaa. Sehän on tietynlaista suvaitsemattomuutta sekin ettei hyväksytä kuin oma mielipide ja jopa sekin että jollakin ei ole mielipidettä tulkitaan homovastaisuudeksi tms.

Se on toki päivänselvä juttu että rasismista ja vähemmistöjen syrjimisestä pitääkin sanoutua jyrkästi irti.
 
Viestejä
205
Pointtihan ei ollut, että KPL:ää olisi pakotettu osallistumaan Prideen Kouvolassa, vaan ainoastaan ehdotettiin, että kaupungintalon lipputankorivissä olisi yhden päivän ajan ollut sekä KPL:n että Priden lippuja.

Helsingissä järjestettyyn kulkueeseen tuli 100 000 osallistujaa, eikä siellä voi realistisesti olla mitään kontrollia, kuka mitäkin lippua heiluttaa. Joka vuosi sieltä löytyy jokaiselle joku ärsyttävä lippu, jolla saa tekosyyn boikotoida Prideä.
Tottahan se on ettei koplaan pakotettu mihinkään, mutta miksi sitten siitä ettei kopla halunnut osallistua tuohon soitettiin tämän ehdottajan taholta toimittajalle ja nostettiin tälläinen kohu? Haluttiinko antaa varoittava esimerkki seuraavaa kertaa varten muille tahoille? Tämä liputuksen ehdottaja olisi voinut antaa asian olla kun kerran se liputtaminen vapaaehtoista, eikä muutenkaan ketään haluta pakottaa..
 
Viestejä
13
Tämä lippu "kohu" osoittaa, että kaikilla on oikeus omaan mielipiteeseensä vaikka se olisi oman vastainen rakkaassa Suomen maassamme. Yhteiskunta toimii niin kuin sen pitää. Peukuta mielellään!
Vapaus ilmaista mielipiteitä ja toimia niiden mukaisesti on ehdottomasti toimivan ja demokraattisen yhteiskunnan tunnusmerkki! Emme kuitenkaan keskustele siitä, oliko pallonlyöjillä oikeus vetäytyä liputuksesta (toki oli), vaan niistä arvoista, joita tämä päätös, tahallisesti tai tahattomasti, tuo julki.

Osalle pesiskansaa, kuten väestöä ylipäätänsä, arvot kuten yhdenvertaisuus ja osallisuus, ovat merkityksellinen ja ohjaava osa elämää, itse lukeudun ehdottomasti tähän. Siksi en voi tai edes halua suhtautua pesäpalloon tai urheiluun ylipäänsä "vain" urheiluna, vaan osana yhdenvertaisuutta ja osallisuutta tavoittelevaa yhteiskuntaa. Ja toistan jo itseänikin, mutta kerran vielä: liputus olisi ollut pieni kädenojennus vähemmistöille, mikä päätettiin jättää antamatta.
 
Viestejä
532
Politiikka on erilaisten näkemysten, arvojen ja tavoitteiden mittelöä, mutta myös kompromissien, neuvottelujen ja yhteisymmärryksen rakentamisen taidetta.

On siis mahdollista samaan aikaan pistää täysillä kampoihin hallituksen epäreilua politiikkaa vastaan ja toisaalta olla ihmisiksi ja tulla toimeen näiden vääntöjen ulkopuolella.

 
Viestejä
33
Lueskelin jälkijunassa ketjua. Itseäni harmitti KPL:n asenne ja toiminta.

Lähinnä mietin nyt seuraavaa: aika monet nimimerkit hokevat, että "Pride on politisoitunut". Ok, mitä sitten? Tämän politiikan tavoite on yhdenvertaisuuden edistäminen, monenlaisin keinoin. Mitä pahaa tässä politiikassa on?
 
Jotta voit kirjoittaa viestejä, sinun täytyy rekisteröityä foorumille. Rekisteröityminen on ilmaista, helppoa ja nopeaa. Rekisteröidy tästä.
Ylös