Sotkamo-HP tänään Meilahdessa.Reilu 1300 ilmoitettiin yleisömääräksi. Ihan mukava tapahtuma, mutta vähän sääliksi kävi pelaajia kevyissä tamineissa. Ja tänään Sotkanossa pelataan vielä astetta arktisimmissa oloissa. Kylmä kangistaa ja loukkaantumisriskikin voi lisääntyä. Ei hyvä.
Tsirp. 😂Juu,ei ole tietoa Kouvolan ylsisömääristä.Miksi olisi? Eli siis Kouvolassa on aina noin sukeat luvut?En tosiaankaan tiennyt että Kouvolalaiset ovat tuollaisia kermaperseitä..En ole mitään lukuja tutkinut,mutta väitän ihan mutu tuntumalla että Hyvinkäällä avuspelien luvut eivät ole noin surkeat.Itsekin olen istunut avauspelissä Pihkalassa lumisateessa ja silloinkin oli enemmän porukkaa kuin Kouvolassa eilen.Toista väitteeni:naurettava määrä.
En tarkoittanut tuota peliä.Lumisadepeli oli 80-luvulla.Muutenkin kun sanoin yleisömäärää huonoksi,niin olisi varmaan pitänyt lisätä että siihen nähden että kyseessä on kauden suurin ennakkosuosikki,niin ihmettelen ettei yleisö ollut tuon kiinnostuneempi näkemään suosikkijoukkueensa. Olen todella pettynyt jos Tahkon ylisömäärä tällä kaudella on yhdessäkään pelissä noin pieni.11.5.2017 Hyvinkään Tahko - Sotkamon Jymy, +4°C, katsojia 760
väität siis minua tyhmäksi?Tsirp. 😂
Kouvolassa on ollut edellisen 10 vuoden ajalta helposti TOP-3 yleisökeskiarvo.
Jokainen vähänkään asiasta ymmärtävä tajuaa, että lämpötila tuo jopa yli 1000 katsojaa lisää.
Kun kauden avauksessa on ollut +25c, niin katsojia on ollut paikalla jopa noin 2500, mutta näissä n. +5c keleissä yli tonnin yleisömäärä on jo ihan kohtalainen.
Eipä Hyvinkäällä ole ollut lämpötilaan suhteutettuna yhtään enempää yleisöä kauden avauksessa kuin mitä vaikka eilen Kouvolassa. Ennemmin huomattavasti vähemmän.
11.5.2017, +4c
Hyvinkää - Sotkamo, 760 katsojaa
12.5.2019, +14c
Hyvinkää - Kouvola, 1080 katsojaa
14.5.2023, +22c
Hyvinkää - Kouvola, 1712 katsojaa
En väitä mitään, mutta sä olet väittänyt yllä jo...väität siis minua tyhmäksi?
Lämpötila taitaa sielläkin olla pari astettaa alempi kuin eilen Kouvolassa. Sääliksi käy pelaajia. Pesäpallossa kun peli on paljolti odottelua.Sotkamo-HP tänään Meilahdessa.
Voi olla, että esim HP:n faneille sarjassa säilyminen vastaa kyllä mestaruuttaSen verran tuosta "mestarisuosikista", että niitä on kyllä tarjolla monta. Ja hyvä niin. Tasainen sarja toivottavasti tulossa vähän tämän vuoden jääkiekkoliigatyyliin. Ja jokaiselle kannattajalle oma seura on mestarisuosikki, ainakin pitäisi olla. Hienoa, että taas pelataan, vaikka kohmeessa ollaankin.
Ei nyt lähdetä heti kauden avausottelussa tällaiseen provosointiin - tästä varoitus @Kunnarikello 62Juu,ei ole tietoa Kouvolan ylsisömääristä.Miksi olisi? Eli siis Kouvolassa on aina noin sukeat luvut?En tosiaankaan tiennyt että Kouvolalaiset ovat tuollaisia kermaperseitä..En ole mitään lukuja tutkinut,mutta väitän ihan mutu tuntumalla että Hyvinkäällä avuspelien luvut eivät ole noin surkeat.Itsekin olen istunut avauspelissä Pihkalassa lumisateessa ja silloinkin oli enemmän porukkaa kuin Kouvolassa eilen.Toista väitteeni:naurettava määrä.
0 raporttia tästä ketjusta tullut ylläpidolle.Jos tämä muuten olisi erään PP:n osio, niin tähän olisi jo puututtu suurella varmuudella.
Ei kukaan enää siinä ketjussa uskalla soittaa suutaan. Ylläpidon linjauksista varoitusten suhteen voi olla montaa mieltä mutta ainakin viesti näyttäisi menneen perille0 raporttia tästä ketjusta tullut ylläpidolle.
Tämä siis viittasi tähän, ei Mansen ketjuun. Eli yhtäkään noista viimeisen parin sivun viesteistä ei meille oltu raportoitu.Ei kukaan enää siinä ketjussa uskalla soittaa suutaan. Ylläpidon linjauksista varoitusten suhteen voi olla montaa mieltä mutta ainakin viesti näyttäisi menneen perille![]()
Muissa ketjuissa kestetään pienet vittuilut kuin pelimiehet, jossain lähdetään itkemään äidilleEi kukaan enää siinä ketjussa uskalla soittaa suutaan. Ylläpidon linjauksista varoitusten suhteen voi olla montaa mieltä mutta ainakin viesti näyttäisi menneen perille![]()
Provosointi on kylläkin palstan säännöissä kielletty, mutta mitä niillä on väliä?Muissa ketjuissa kestetään pienet vittuilut kuin pelimiehet, jossain lähdetään itkemään äidille
Pointti löytyy pilkun jälkeenProvosointi on kylläkin palstan säännöissä kielletty, mutta mitä niillä on väliä?![]()
Näistä kirjoituksista löytyy montakin kohtaa, joista voi olla eri mieltä, mutta otanpa tähän yhden:![]()
Väittely: Neljän kauppa kärjessä kiteytyy kysymyksiin lautasella - Supervuoro.com
Toimituksemme perkasi miesten Superpesiksen sijoille 1-6 ennakkoon sijoittamamme joukkueet läpi. Nelikoltamme löytyi näkemyksiä joka joukkueen tulevasta kaudesta. Mestarin ja mitalistien osalta ei yksimielisyyttä ole, kun luvassa on todella tasainen kausi.www.supervuoro.com
Näistä kirjoituksista löytyy montakin kohtaa, joista voi olla eri mieltä, mutta otanpa tähän yhden:
"ML: Onko niitä lyöjämiehiä siellä paljonkin? Itse sanoisin, että Teemu Nikkasen ja Matti Latvalan nuolet osoittavat väärään suuntaan. Mikä nyt on ihan luonnollista, kun ikä ei tule kenellekään (paitsi Roopelle) yksin."
Jos viitataan Nikkasen ikään, niin hän on "peräti" 32-vuotias eli nuorempi kuin moni muu lyöjämies. Nikkasen tilastot runkosarjassa lyödyistä juoksuista ovat kymmeneltä viime vuodelta: 10, 32, 42, 80, 36, 33, 25, 23, 49, 40. Kolme viimeistä ovat KPL:stä. Vuosi 2008 Tahkossa oli se kunnarivuosi, jolloin läpäreitä tuli Pihkalassa paljon. Kolme viimeistä vuotta ovat KPL-vuosia. Kuten luvut osoittavat Nikkanen on Koplassa pikemminkin parantanut tasoaan kun vielä ottaa huomioon sen, ettei Kouvolassa tule läpäreillä yhtä paljon juoksuja kuin Hyvinkäällä.
Mielestäni numerot eivät osoita Nikkasen kohdalla väärään suuntaan vaan ihan päinvastoin. Sen näkee paitsi numeroista niin ihan omin silmin havaitsemalla. Eilen oli kylmä keli ja Nikkasen kumura tippui aika hyvin. Kaksi ottamatonta lyöntiä, joista toisesta tuli juoksu ja toisen juoksun nukkui Pesu. kun lähti niin myöhään, että sitä Ruudun kommentaattoritkin päivittelivät. Kylmillä keleillä laittaisin itse Nikkasen lyömään ennen Wahlstenia.
Sotkamon Kuosmanen on vähätellyt Koplan lyöntivoimaa syksyn keleillä ja viittaa juuri kumuralyöjien vähäisyyteen. Nikkanen on vastaus tuohon haasteeseen Latvalan ja Pitkäsen ohella, joka eilen pamautti kotareissa kovan kumuran, mutta merkkaamattomana ja suoraan Nurmion räpylään tulleena ei juoksija aivan ennättänyt. Muitakin kumuralyöjiä Koplassa on, mutta varsinkin Nikkasen ja Pitkäsen kumurat ovat kovia.
Pitkäsestä on hyötyä kotiuttajana vaikka pelaa kolmosena. Tänä vuonna pelataan paljon kotareita ja niissä Pitkänen pääsee lyömään kumuraa.Nikkasesta täysin samaa mieltä. Varsinkin jos mies pysyy kasassa ja jokerina tulee +20 ottelua, 60 lyötyä runkosarjaan ei olisi minkäänlainen yllätys. Lukema voi olla myös reilusti enemmän, sillä molemmat jokerit tulivat eilen jopa ennen Latvalaa lyömään ja kakkoskärki tekee paljon tilanteita pitkin kesää.
Pitkäsen kumuran laadukkuudesta olen myös samaa mieltä mutta siitä ei ole kolmosena hyötyä kun puhutaan kotiuttamisesta. Pidemmällä aikavälillä Pitkäselle laitetaan varmasti nelosta hihaan mutta löytyykö kolmoseksi ketään muuta vielä tällä kaudella? Kokeiluja Pitkäsestä nelosena nähtänee jo pelkästään pienenä kuormituksen keventämisenä.
Pitää jo tässä vaiheessa kautta myöntää paatuneena Mäentaustan epäilijänä että jos nuoremmat klopit eivät paranna, Tommi on kohta joukkueen paras ykköstilanteen purkaja
Onko Eskelisen poissaolosta jaettu mitään tietoja?
Laittaisin Tommille kakkosen hihaanKenttäaho pelasi hyvin vaan näittekö Mäentaustan vaihtolyönnit?
Tommille siunaantui helpot 5+ vuotta lisää peliuraa roolivaihdoksen myötä jos pelaaminen vaan maistuu
Pahoin pelkään että aika moni eilen olleista jää perjantaina kotiin, se verran saatanan kylmä oli katsomossa istua. Itsekkin mietin katsoisiko mielummin mökillä takkatulen äärellä telkkarista.Koplan omilla sivuilla sanotaan " lehtereille oli saapunut kunnioitettavat 1311 katsojaa kylmyydestä huolimatta".
Perjantaina on vastassa Alajärvi, jota en luonnehtisi nykyisin miksikään edes Hyvinkään veroiseksi yleisömagneetiksi. Jos sää jatkuu yhtä koleana kuin eilisessä pelissä, olen täysin tyytyväinen 1300 katsojaan, vaikka perjantai kai on Kouvolassa perinteisesti ollut hyvä päivä yleisömäärien suhteen.