Supervuoro Verkkolehti »

KPL 2021

Viestejä
4,151
Vaikea sanoa, missä menee raja rohkean peluutuksen ja huonon peuutuksen välillä. Hakille yllätysmerkki 1-3 tilanteessa ja kenttä tyhjäksi. En kovin suuresti kehuisi Haimia tästä.
Alkaa jo tympimään tuo Haimin liiallinen rohkeus/yllätyksellisyys. Miksi ei vaan voi tyytyä Kohoseen ja Meriläiseen, vaan on pakko yrittää aina jotain hienoa. No, peli on juuri juhlapelille tyypillistä.
Haimille vinkki että yllätysotto ei ole yllätys jos se tulee joka kerta kun ukko on kolmosella.
Haimille näyttää tulleen ylläreistä pakkomielle ja sitä ovat edelleen ruokkineet muualta tulleet kehut. No, liika on liikaa. Suosikkiotto on Haimille ykköskolmonen ja Hakki lyömässä. Tänään siihen sitten kilpistyi Hakin kopin myötä eka jakson tasoitus- ja voittomahdollisuus. Tosiaan silloin tällöin ylläri on paikallaan, mutta ei tilanteessa, jossa lyöjän jälkeen enää kaksi jäljellä (Kohonen ja Meriläinen).

KeKi pelasi sisällä hyvin, mutta onneksi ei ratkaisupaikoissa ulkona.KeKi ei ylläreitä käyttänyt, vaan jaksoi jauhaa ja hyvin tuloksin. Korhoset ja Pelkonen ovat melkoisia mörssäreitä ja kumuran lyöjiä. Tänään onnistuivat keskimääräistä paremmin. Tiedä sitten, olisiko Kivipelto pystynyt onnistumisia estämään. Kohonen on tärkeä pelaaja. Poltti rauhallisilla suorituksilla varmaan 3 - 4 kertaa kotiin ja löi kotareissa vaikean maata pitkin lähes pomppimattoman pallon ulkopelaajan rystypuolelle, josta se on vaikea saada hyvin hallintaan. Voittojuoksu.
 
Viestejä
4,798
Tuomari kommentoi Elias Pitkäsen keltaista korttia lehdistötilaisuudessa, ja kyllä se tosiaan pelin viivyttämisestä tuli. Lukkaria oli kehotettu jatkamaan peliä, mutta mitään ei tapahtunut niin kortti napsahti.

Haimi jatkoi kommentointia tuomarin suuntaan että naurettava tuomio ja paheksui sitä että 16-vuotiasta lukkaria laputetaan kun Haimi on vielä äänessä eikä Pitkänen uskalla keskeyttää oman pelinjohtajan protestointia. Haimin mielestä kortti olisi pitänyt ennemmin antaa hänelle itselleen.

Olen samaa mieltä että jos kortin paikka on niin se kuuluu pelinjohtajalle joka on äänessä ja sillä keskeyttää pelin, eikä kokemattomalle nuorelle lukkarille joka on hieman pihalla mitä tässä tilanteessa pitäisi tehdä.
 
Viimeksi muokattu:
Viestejä
1,594
Sisäpeli ei meinaa toimia edelleenkään, mutta voittoja otetaan silti pelistä toiseen. Miksiköhän hämäläiselle ei tarjota yhtään peliä pienemmällä numerolla? Tänäänkin kun pääsi lyömään (kerran) niin oli mallikkaita otteita. Toki riittääkö ykkös keulaan on ihan toinen kysymys.

Vahva kuuntelu suositus tälle—>
 
Viestejä
2,249
Tuomari kommentoi Elias Pitkäsen keltaista korttia lehdistötilaisuudessa, ja kyllä se tosiaan pelin viivyttämisestä tuli. Lukkaria oli kehotettu jatkamaan peliä, mutta mitään ei tapahtunut niin kortti napsahti.

Haimi jatkoi kommentointia tuomarin suuntaan että naurettava tuomio ja paheksui sitä että 16-vuotiasta lukkaria laputetaan kun Haimi on vielä äänessä eikä Pitkänen uskalla keskeyttää oman pelinjohtajan protestointia. Haimin mielestä kortti olisi pitänyt ennemmin antaa hänelle itselleen.

Olen samaa mieltä että jos kortin paikka on niin se kuuluu pelinjohtajalle joka on äänessä ja sillä keskeyttää pelin, eikä kokemattomalle nuorelle lukkarille joka on hieman pihalla mitä tässä tilanteessa pitäisi tehdä.

Haimi on joskus ennenkin kommentoinut tuomaritoimintaa. Edellisellä kerralla se palkittiin pelikiellolla.
 
Viestejä
727
Aikamoinen peli taas. Ensimmäisenä nostona ehdottomasti se, että tänään oli Kempeleellä kaksi(!) kolmen palon lyöntiä. Ei varmasti ole ihan lähiaikoina ollut vastaavaa suorittamista. Muutenkin sattui ja tapahtui.

Ossilta tänään 1. 2A kolmostilanne viimeisenä lyöjänä. Ensimmäisellä lyhyellä merkkivirhe, toinen laittomaksi takaa jo kolmannella kolmospuolelta nurmikolle asti laiton. Mitään en lyömisestä ymmärrä, mutta jotain hänen lyöntitekniikassa on oltava pahasti pielessä kun hänelle käy niin usein kolmen laittoman lyöntivuoroja, eikä ulkokenttä joudu edes koppia ottamaan.

1. 3A takatilanne, Hacklin kolmanneksi viimeinen lyöjä ja nolla paloa --> nostaa kopin eikä yritä mennä etenemään. Miksi tässä tilanteessa ei pitäisi haastaa palon uhallakin kentälle menoa? Alla tosiaan nolla paloa ja Kohonen tulossa lyömään. Lopulta Ossi tuli ykkös-kolmoseen ja joutui käyttämään ensimmäisen lyönnin Kohosen siirtämiseen kakkoselle ja vastaavasti Kohosen kotiuttaminen vaatii ainakin "metrin verran" parempaa lyöntiä kuin Hacklinin.

1. 3T Antti Korhonen palottomaan ajoon yhdellä lyönnillä kolme paloa oli aikamoinen suoritus. Toisella kotiutusyritys --> palo kotiin, ykköspesältä pelaaja lähtee kohti kakkosta mutta palaa takaisin ykköselle. Korhonen lähti kohti ykköstä ja oli irti kotipesästä kun pallo tuli kotiin --> ykkösellä ollut ei edennyt ajolähtöön ja paloi kakkoselle.

2. 2A Pitkäselle kortti. Ilmeisesti pesärikettä siinä protestoitiin, mutta ei siinä minun mielestäni mitään virhettä ollut, sillä etenijä oli pesässä toisen lyönnin jälkeen. Nähtävissä ruudusta kohdasta 1:59:30. Pitkäsen pelinviivytys(?) lappu oli kyllä huumorihommia.

2. 3A Matti Korhosen kolmen palon hutilyönti.

2. 3T Meriläisen lyönnillä Hacklin & J. Luoma sekoilevat yhden palon tilanteesta toisen juoksentelemalla ees-taas pesien välillä. Hacklin oli mielestäni virheen tekijä.



Mutta olihan taas kotiuttaminen vaikeaa. Koko matsiin yksi onnistunut kotiutus oikeasti hyvällä lyönnillä.
-Pussari, vaati ulkopelaajan puntaroinnin/kiinnioton epäonnistumisen x3
- Ottamaton kumura kakkoskopparin eteen, minkä kakkoskoppari Koivisto toheloi kolmeksi juoksuksi
- Keski-Petäjän räpylästä kimmoke kakkostilanteessa ja Koivisto yrittää nopeassa tilanteessa ottaa räpylään sen sijaan, että olisi vain katkaissut heittäytymällä pallon tielle ja jäljelle olisi jäänyt takatilanne. Nopean suunnanmuutoksen takia ei voi hirveästi syytellä Koivistoa.
- Kotareissakin Kohonen sai säkällä lähes täydellisen pussarin puolimetriä lautasväärään syöttöön. Oli minun mielestäni kakkospolttajan eikä kakkosvahdin pallo, jolloin olisi luultavasti palanut selvästi.

Vastaavasti Kempeleellä juoksut hyvillä lyönneillä kun kumura upposi.:
- Kakkosjatkekumura, olisi palanut myöhästyneen lähdön takia mutta Latvalan taittoheitto yli pesästä. Mailamiehestä lähtiessä aina juoksu.
- Tappikumura, helposti kotiin x4
- Keskipomppu, vaati Luomalta epäonnistumisen
- Kakkosjatkekumura etutilanteeseen --> ehti kotiin asti
Kotareissa ei tosin enää uponnut ja Luomat & Kohonen hoitelivat painepallot helposti.

Vaikeaa on näillä kotiutuksilla haastaa pitkässä juoksussa kovia ulkokenttiä, sillä räpellyksien määrä laskee väistämättä syksyn edetessä. Latvalalle ei saatu ajolähtöä ja rooli sisäpelissä jäi tänään todella pieneksi ja homma meni usein takaetenijän paikan täyttämiseen. Jotain tarttis taas tehrä.
 
Viestejä
4,798
Haimi on joskus ennenkin kommentoinut tuomaritoimintaa. Edellisellä kerralla se palkittiin pelikiellolla.

Tuomarit saavat miettiä jotain muuta ratkaisua kuin 16-vuotiaan kortittamisen joka ei protestoinut millään tavalla vaan odotti sivussa että PJ ja tuomari pääsevät jonkinlaiseen päätökseen omassa show'ssaan. Siinä menee helposti takana seisovan syöttötuomarin kehotukset ohi kun päinvastaisella puolella on kovaääniset turpakäräjät vielä menossa.

Kortti on henkilökohtainen rangaistus mikä merkataan pelaajan kirjoihin ja sen antaminen pitäisi varata tietoisiin ja tahallisiin tekoihin eikä inhimillisiin virheisiin mitkä voi laittaa kokemattomuuden piikkiin.
 
Viestejä
727
Jatkan vielä sen verran, että runkosarjan loppujärjestys on äärimmäisen kimurantti. Manse kyllä hoitaa runkosarjan, mutta sijat 2-4 ovat äärimmäisen tiukassa ja nelossijan välttäminenkin on koplalla ison työn takana. Lähtökohta on se, että Kopla pysyy Vimpelin ja Sotkamon edellä saadessaan lopuista peleistä enintään yhden pisteen vähemmän kuin Vimpeli ja Sotkamo.

Koplalla vastaan tulee Vimpeli, Raahe ja Seinäjoki, joilla on kaikilla isot panokset näissä peleissä (Tosin mahdollisuus sille, että Seinäjoki on jo ulkona pudotuspelitaistosta tuossa vaiheessa. Raahe on varmasti vielä mukana taistossa). Viimeiseen matsiin Kiteetä vastaan vastustajalla tuskin on mainetta ja kunniaa enempää tarjolla, mutta ei sitäkään voi ihan läpihuutojutuksi olettaa.

Jymyllä helpoin loppuohjelma (Joensuu, Koskenkorva, Siilinjärvi, Raahe) eikä viimeisessä Raahe matsissa välttämättä ole vastustajalla enää panosta. Mikäli Vimpeli voittaa koplan ja Jymy Joensuun samalla pistemäärällä, Jymy vienee kakkospaikan runkosarjassa.

Vimpelillä on vastassa koplan lisäksi Imatra, Siilinjärvi ja Manse. Onneksi viimeinen peli on sentään Mansen kotipeli, joten siellä ei välttämättä kehdata ison yleisön edessä laittaa puolta rosteria huilaamaan vaikka runkosarjan voitto olisikin taattu.
 
Viestejä
13,152
Tuomarit saavat miettiä jotain muuta ratkaisua kuin 16-vuotiaan kortittamisen joka ei protestoinut millään tavalla vaan odotti sivussa että PJ ja tuomari pääsevät jonkinlaiseen päätökseen omassa show'ssaan. Siinä menee helposti takana seisovan syöttötuomarin kehotukset ohi kun päinvastaisella puolella on kovaääniset turpakäräjät vielä menossa.

Kortti on henkilökohtainen rangaistus mikä merkataan pelaajan kirjoihin ja sen antaminen pitäisi varata tietoisiin ja tahallisiin tekoihin eikä inhimillisiin virheisiin mitkä voi laittaa kokemattomuuden piikkiin.

Oliko se Haimi päätuomarin luona silloin vielä? Ei kait? Oliko peli vihelletty poikki? Vihellettiinkö se ylipäätään poikki?

JJos Haimi huuteli kaarelta tuomarille eikä huutelussa pyytänyt peliä poikki niin kyllä tietty lukkarin olisi pitänyt pallo pistää peliin jos syöttötuomari niin sanoo, heittelykin olisi riittänyt.

Viksu päätuomari olisi puhutellut lukkaria ja neuvonut vastedes kuuntelemaan syöttötuomaria. Ei siitä mikään pakko olisi ollut korttia antaa.
 
Viestejä
2,249
Tuomarit saavat miettiä jotain muuta ratkaisua kuin 16-vuotiaan kortittamisen joka ei protestoinut millään tavalla vaan odotti sivussa että PJ ja tuomari pääsevät jonkinlaiseen päätökseen omassa show'ssaan. Siinä menee helposti takana seisovan syöttötuomarin kehotukset ohi kun päinvastaisella puolella on kovaääniset turpakäräjät vielä menossa.

Kortti on henkilökohtainen rangaistus mikä merkataan pelaajan kirjoihin ja sen antaminen pitäisi varata tietoisiin ja tahallisiin tekoihin eikä inhimillisiin virheisiin mitkä voi laittaa kokemattomuuden piikkiin.
Muuten en ota kantaa, mutta ikään vetoaminen on aika erikoista.
 
Viestejä
4,798
Oliko se Haimi päätuomarin luona silloin vielä? Ei kait? Oliko peli vihelletty poikki? Vihellettiinkö se ylipäätään poikki?

JJos Haimi huuteli kaarelta tuomarille eikä huutelussa pyytänyt peliä poikki niin kyllä tietty lukkarin olisi pitänyt pallo pistää peliin jos syöttötuomari niin sanoo, heittelykin olisi riittänyt.

Viksu päätuomari olisi puhutellut lukkaria ja neuvonut vastedes kuuntelemaan syöttötuomaria. Ei siitä mikään pakko olisi ollut korttia antaa.

Ei Haimi päässyt sinne päätuomarin paikkeille koskaan vaan huuteli omasta ruudustaan ja tuomari huuteli takaisin, en nyt muista oliko siinä vihellyksiä vai ei. Elias seurasi sivusta että mitäs tässä nyt tapahtuu ja sitten olikin jo kortti pystyssä.

Teknisesti ehkä oikein että tuossa tilanteessa voi kortin antaa, mutta vähän pelisilmää että onko sille oikeasti aihetta kun pelaajan käytös ei ole ollut tuomareita epäkunnioittavaa vaan sekavassa tilanteessa tullut nuorelle jäätyminen.
 
Viestejä
4,798
Muuten en ota kantaa, mutta ikään vetoaminen on aika erikoista.

Kyllä se ainakin minun moraalikäsitykseeni kuuluu että kokemattoman kohdalla pitää olla ymmärtäväisempi kuin kokeneen, kun kyseessä ei ole tahallinen/harkittu teko eikä se ole aiheuttanut vahinkoa.

Oli kyseessä sitten urheilu, työelämä tai rikosoikeus.
 
Viestejä
2,249
Kyllä se ainakin minun moraalikäsitykseeni kuuluu että kokemattoman kohdalla pitää olla ymmärtäväisempi kuin kokeneen, kun kyseessä ei ole tahallinen/harkittu teko eikä se ole aiheuttanut vahinkoa.

Oli kyseessä sitten urheilu, työelämä tai rikosoikeus.

Siis, tarkoitatko sä nyt, että tuomareiden pitäisi tarkistaa syntymätodistukset ennen peliä? Vai pitäiskö ottelumäärien perusteella olla eri säännöt. Ei kai tässä sarjassa enää jaeta ikähyvityksiä puoleen, eikä toiseen.
 
Viestejä
13,152
Ei Haimi päässyt sinne päätuomarin paikkeille koskaan vaan huuteli omasta ruudustaan ja tuomari huuteli takaisin, en nyt muista oliko siinä vihellyksiä vai ei. Elias seurasi sivusta että mitäs tässä nyt tapahtuu ja sitten olikin jo kortti pystyssä.

Teknisesti ehkä oikein että tuossa tilanteessa voi kortin antaa, mutta vähän pelisilmää että onko sille oikeasti aihetta kun pelaajan käytös ei ole ollut tuomareita epäkunnioittavaa vaan sekavassa tilanteessa tullut nuorelle jäätyminen.

No jos pääsarjatason peli on käynnissä ja syöttötuomari on yksiselitteisesti käskenyt laittamaan pallon peliin Ja jos pelaaja ei niin tee ja saa siitä sanktion niin se vaan sitten pitää ottaa vastaan.

Se, että olisiko sanktio voinut olla kortin sijaan puhuttelu niin sitä voi arvioida mutta nyt sanktio oli kortti ja sillä hyvä.
 
Viestejä
4,798
Siis, tarkoitatko sä nyt, että tuomareiden pitäisi tarkistaa syntymätodistukset ennen peliä? Vai pitäiskö ottelumäärien perusteella olla eri säännöt. Ei kai tässä sarjassa enää jaeta ikähyvityksiä puoleen, eikä toiseen.

Kyllä mä tiedän että säkin tiedät että tuomarit tietävät tasan tarkkaan mikä on yhden superin nuorimman lukkarin ikä ja kokemustaso, sen verran Elias on ollut mediassa näkyvillä. Älä viitsi.

Jos joku on sitä mieltä että kortti oli oikea ratkaisu ja se meni oikealle henkilölle niin saa olla ihan vapaasti. Minä muodostan niistä ihmisistä sitten oman mielipiteeni.
 
Viestejä
2,249
Kyllä mä tiedän että säkin tiedät että tuomarit tietävät tasan tarkkaan mikä on yhden superin nuorimman lukkarin ikä ja kokemustaso, sen verran Elias on ollut mediassa näkyvillä. Älä viitsi.

Jos joku on sitä mieltä että kortti oli oikea ratkaisu ja se meni oikealle henkilölle niin saa olla ihan vapaasti. Minä muodostan niistä ihmisistä sitten oman mielipiteeni.

Mä en puhunut oikeasta ratkaisusta yhtään mitään. Siihen otin kantaa, että tarvitaanko Superpesiksessä ikähyvityksiä.
 
Viestejä
1,594
Tämän pelin tilanne meni miten meni, mutta mun mielestä nää pelin turhat viivytykset torikokouksilla tuomioista pitäis saada minimiin. Jos kortti on se keino millä peli jatkuu niin olkoon sitten se vaikka oikea ratkaisu. Vai kuinka usein tuomio muuttuu purnaamisesta (ellei ole kyse Kultasormesta)?
 
Viestejä
4,798
No jos pääsarjatason peli on käynnissä ja syöttötuomari on yksiselitteisesti käskenyt laittamaan pallon peliin Ja jos pelaaja ei niin tee ja saa siitä sanktion niin se vaan sitten pitää ottaa vastaan.

Se, että olisiko sanktio voinut olla kortin sijaan puhuttelu niin sitä voi arvioida mutta nyt sanktio oli kortti ja sillä hyvä.

Myös sitä voi arvioida kuuluuko sanktio antaa pelin viivästyttämisestä henkilökohtaisesti lukkarille, vai pelinjohtajalle joka aktiivisesti pyrkii keskeyttämään peliä äänenkäytöllään ja vetää lukkarinkin huomiota itseensä mikä taas haittaa syöttötuomarin ohjeiden kuulemista.

Hyvä jos oli sillä hyvä, minusta se ei ollut.
 
Jotta voit kirjoittaa viestejä, sinun täytyy rekisteröityä foorumille. Rekisteröityminen on ilmaista, helppoa ja nopeaa. Rekisteröidy tästä.
Ylös