Uskon KPL:n julkisuudessakin kertomaan, että on olemassa suunnitelma tulevien vuosien joukkueen varalle. Osana suunnitelmaa on, että Koplasta on lähtenyt ja lähtee pelaajia kasvamaan muualle. Heistä sitten osalle avautuu myöhemmin paikka paluuseen, jos intressit kohtaavat. On aika vaikea samaan aikaan tavoitella ykköstilaa ja kasvattaa samassa joukkueessa nuoria pelaajia. Eihän se onnistu missään, ainakaan laajemmin. Viime kesänä on joka tapauksessa kasvatettu omassa joukkueessa useaakin pelaajaa.
Lasken tässä nyt hyvin laajalla käsitteellä pelaajia, jotka ovat muualla ja joilla on KPL:ään kytkös junioreiden kautta vähintään yhden vuoden ajalta: Nurmio, Hyötyläinen, Ikonen, Eskelinen, Kuitunen, Sigvart, Hämäläinen, J Luoma, Malikine, Mäkelät, Vuorela, Lattu. Puuttuuko joku potentiaalinen? Heistä 7 on Kouvolalähtöisiä, 3 useita vuosia KPL:ssä pelanneita ja 3 KPL:ssä käväisseitä. Lattu on mukana listassa vain ja ainostaan sen vuoksi, että on erittäin hyvä pelaaja, joka on yhtenä kautena tutustunut KPL:n toimintaan ja joka saattaa olla lähivuosina lähtökuopissa jonnekin. Joka tapauksessa on laaja joukko pelaajia, joko jo nyt seurassa tai muualla kehittymässä, joita varmasti useaa kiinnostaa joskus palata takaisin. Ykkösen ringissä on 4 "ylimääräistä" nuorta, joilla kaikilla on siis jo otteluja superissa, listassani on 13 pelaajaa ja listan ulkopuolella runsaasti 15 – 20-vuotiaita nuoria tulossa.
Jos nyt ennustetaan, että vuonna 2021 vanhimmasta päästä lopettaa max 4 pelaajaa (enempään en usko vielä 2021), niin ei vaikuta ylen vaikealta täyttää aukkoja ihan mainitsemistani pelaajista. Uskon vahvasti, että Koplaan on muutoinkin imua. Jos ajatellaan superin seurojen vetovoimaisuutta, niin laskisin Koplan olevan top kolmosessa. Ne kaikki saavat kyllä pelaajia niin hyvin, ettei mitään katastrofia tule. Kopla on lähtenyt tielle, jossa tähdätään aina pudotuspeleihin ja peluutetaan siksi joka vuosi niin hyvää joukkuetta kuin mahdollista ja silloin joukkueessa ei voi olla kovin montaa nuorta kasvamassa. En näe siis mitään syytä huoleen, että Kopla yllättäen vanhenee kilpailukyvyttömäksi.