Kivipelto hyvä esimerkki akillesjänteen katkeamisesta ja siitä taysin toipumisesta. Tapahtui ankkureiden aikaan keväällä 2016 jyväskylän kiri vs aa -pelissä. Toivuttuaan on kuitenkin saavuttanut:
2 SM-hopeaa: 2018, 2020
1 SM-pronssi: 2019
1 Itä-Länsi-ottelu: 2018
Vuoden lukkari 2018, 2020
Pitää ottaa sekin huomioon että Janne oli silloin 25-vuotias kun tuo haaveri kävi, toipumisaikaa oli toukokuusta asti. Härmä on 36-vuotias, vanhemmiten toipuminen on hitaampaa ja haaveri sattui elokuun puolessa välissä.
Ja jänne itsessään on ehkä toissijainen juttu, Hartikaisen tapauksessa pitänee katsoa kokonaisuutta.
2019 pelasi Koplassa ehjän kauden, ennen sitä pitkä historia loukkaantumisia
2020 pelasi vain osan kaudesta loukkaantumisten takia
2021 on pelannut murto-osan kaudesta loukkaantumisten takia
Nyt pitkän kuntoutusjakson jälkeen palasi yhteen peliin ja siitä taas vähintään koko harjoituskaudeksi sairastuvalle.
Hartikaisen sopimus Jomassa päättyy tähän kauteen.
Jos olisit kärkiseuran seurapomo niin kuinka valmis olisit tarjoamaan sopimusta 36-vuotiaalle (ja hintalapultaan kalliille) pelurille jonka historia on edellä mainittu? Ja jos olisit Hartikainen, lähtisitkö jo "kaiken voittaneena" alennushintaan pelaamaan johonkin keskipalkin tai alakerran joukkueeseen?