- Viestejä
- 14,006
Vaikeusastetta on selvästi lisätty ...Siintä sitten arvuuttelemaan ketkä kuvassa on.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Vaikeusastetta on selvästi lisätty ...Siintä sitten arvuuttelemaan ketkä kuvassa on.
No mä toivon, että tuossa ei ole junnukaartia vaan niiden sopparit tulee niinkuin tuon päälle mutta nähtäväksi jää.Jos nuo ovat pelaajia, kahta minun mielestä vielä sen jälkeen huutaa. Tarvitaan 15 pelaajaa. Tuosta sumuverhosta ei voi ihan varmasti tunnistaa kuin yhden (), mutta huomennahan se nähdään. Toivotaan, että ovat pelaajia kaikki. Pelinjohtaja kiinnostaa kovasti.
Täytyy tunnustaa, etten ole ihan perillä, ketkä HP:n junioreista ovat jo nyt lähellä päästä HP:n laajaan (14 - 16 pelaajaa) rosteriin. En tosiaankaan tiedä, miten hyviä he ovat. Varmaankin laukaisin mielipiteeni heidän tasostaan hyvin vanhojen HP:n junioreita koskevien mielikuvien perusteella. Muutamana viime vuotenahan HP:n juniorityö on kehittynyt ja joukkueiden taso noussut. Tilastot ovat varsinkin A ja P Toikalla hyviä. Jos ajatellaan ensi kautta, niin kuka junioreista on lähinnä pelipaikkaa? Huttunen vai jompikumpi Toikista (lienevät serkuksia?). A Toikalla oli paremmat tilastot poikien superissa kuin P Toikalla, mutta hän ei juuri ykkösjoukkueeseen mahtunut toisin kuin P Toikka. Huttunen lienee varalukkari. Toikat ovat varsinkin lyöjinä ilmeisen hyviä, mutta miten ulkopeli linjassa? Jos jommalla kummalla sattuu olemaan nopeutta lienee hän vahvemmilla jatkossa. Ainakin nämä kolme kannattaa ehdottomasti pitää ringissä ja tosiaan Koplan ykkössarjajoukkue voisi olla heille toinen vaihtoehto. Siinähän pelannee taas usea pelaaja (viime kesänä peräti 26 pelaajaa), monet tosin vain muutamia otteluja.Yritin sanoa - mitä ilmeisemmin surkeasti epäonnistuen, että minusta haminalaisen pesäpallon tulevaisuuden takia on tärkeämpää peluuttaa nyt niitä omia junnuja kuin hiukka parempia muita ei superikokemusta omaavia nuoria pelaajia vaikka se lisäisi riskiä ensi kaiden primääritavoitteen osalta ja sekään ei ole täysin ilmeistä, että se lisäisi.
No HP on ehkä tässä viime vuosina osoittanut että vaikka sarjapaikka menee rahojen mukana niin se ei ole seuralle kuolemaksi, vähän jack-in-the-box -tyyppinen seura siis. Niiden nuorten kehityksen kannalta on tärkeää,antaa mahdollisuus pelata edustusjoukkueessa ja toivottavasti kaksoisedustuksella/vuokralle ykköseen - vaikka auttamaan sitä Kopla II:sta - kuin pelata suomaria koska silloin se muualle löhteminen tulee paljon vaikeammaksi. Ja muuta pitää päästä pelaamaan kuin suomaria. 20+ vuotta sitten ajateltiin, että tarvittavat pelaajat ostetaan muualta ja omia junnuja tulee sitten jos tulee. Tämä ajattelu melkein kaatoi koko seuran.
Mutta ymmärrän hyvin jos joku näkee asian eri tavoin, enkä tiedä lainkaan mitä seurassa ajatellaan/suunnitellaan.
Mutta se siitä.
Muutamana viime vuotenahan HP:n juniorityö on kehittynyt ja joukkueiden taso noussut. Tilastot ovat varsinkin A ja P Toikalla hyviä. Jos ajatellaan ensi kautta, niin kuka junioreista on lähinnä pelipaikkaa? Huttunen vai jompikumpi Toikista (lienevät serkuksia?). A Toikalla oli paremmat tilastot poikien superissa kuin P Toikalla, mutta hän ei juuri ykkösjoukkueeseen mahtunut toisin kuin P Toikka. Huttunen lienee varalukkari. Toikat ovat varsinkin lyöjinä ilmeisen hyviä, mutta miten ulkopeli linjassa? Jos jommalla kummalla sattuu olemaan nopeutta lienee hän vahvemmilla jatkossa. Ainakin nämä kolme kannattaa ehdottomasti pitää ringissä ja tosiaan Koplan ykkössarjajoukkue voisi olla heille toinen vaihtoehto. Siinähän pelannee taas usea pelaaja (viime kesänä peräti 26 pelaajaa), monet tosin vain muutamia otteluja.
Pikkuhiljaa latautuu enemmän.
Yksi vähän pienempi kotiuttajajokeri noista kyllä löytyy profiilin perusteella varsin suurella varmuudella.Oliskohan toi oikealla oleva Leskinen![]()
Voi olla kovakin tekijä ensi kaudella!Yksi vähän pienempi kotiuttajajokeri noista kyllä löytyy profiilin perusteella varsin suurella varmuudella.
Pikkuhiljaa latautuu enemmän.
Kuvassa ensimmäinen vasemmalta 100% varma Kortteenperä pelaajakuvan perusteella. Kovan pelurin Hamina sai, toivottavasti kahden vuoden putoamisputki menee Antilla poikki ensi kesänä.
Sotkamon logo taustalla, muusta en osaa sanoa. Sasua en saa kyllä kenenkään profiiliin sopimaan.