Supervuoro Verkkolehti »

Haminan Palloilijat - 2015

Viestejä
13,241
Vs: Haminan Palloilijat - 2015

Älä hätäile Sijais-Leija. Viime kaudella IPV ilmoitti Lehtolan sopimuksesta mielestäni maaliskuun lopulla ja nyt mennään vasta helmikuuta.

Sirkushuveillakin on paikkansa, mulle on Haminan kaudesta aina vaikein paikka kauden avauspeli ( vai onkos se sittenkin kaupungin ilmaismatsi) jossa ohjelmassa on pakollisena osuutena jonkun sortin avaava puhe. Pahinta on se, että se on kestoltaan yli yhden virkkeen ja sisällöltään kamaa jota sopisi liikuntalautakunnan historiakatsaukseen tms. Sirkushuvit a'la Valkeapää uskoakseni setoaisi ja palvelisi yleisöä enempi. Puheille on paikkansa mutta sanottavan pitäisi olla sopusoinnussa tilaisuuden kanssa.
 
Viestejä
3,040
Vs: Haminan Palloilijat - 2015

No ei minulla toki mitään ole sirkushuveja vastaan sinänsä. Olihan se viime kesänäkin mukavaa, kun oli yli 3000 katsojaa, vaikkei suurinta osaa niistä peli vähääkään kiinnostanut. Kuitenkin pääpaino pitää olla siinä, että saadaan kasaan sellainen joukkue, ettei olla ihan statisteja sarjataulukossa.
 
Viestejä
13,241
Vs: Haminan Palloilijat - 2015

Haminan seudun ilmaisjakelulehti Reimarin verkkoversion mukaan pohjevamma pitää Kapasen yhä sivussa eikä hän pelaa viikonloppuna Imatralla.

Lisäksi Eskelisenkin pelaaminen ratkaistaan perjantaina. Roope Koskelainen on Imatralla mukana. Lehti ilmestyy kerran viikossa mutta samassa jutussa oli tieto Koskelaisesta joten juttu on tehty kuitenkin tiistain puolenpäivän jälkeen.

Eli Haminan kokoonpano saattaa olla sama kuin ystävänpäivänä Imatralla pelatussa pelissä + Koskelainen ja mahdollisuuksien rajoissa Eskelinen on lukkarina. Jos Eskelinen on mukana niin sitten kysymys lienee onko kolmosella Koskelainen vai Vihmanen, jos Vihmanen on lukkarina niin linjassa lienee melkoisella varmuudella Koskelainen.
 
Viestejä
13,241
Vs: Haminan Palloilijat - 2015

Haminan halliharjoitusmatsit ovat tältä talvelta pelattu. Ainakaan virallisesti ei ole muista kerrottu. Seuraava kerrottu on sitten Imatran kohtaaminen Haminassa huhtikuun lopulla.

Kuusi ottelua - Imatra ja Pöytyä kahdesti, Manse ja Siilinjärvi kerran - ja kuusi voittoa, saldo on siis erittäin positiivinen.

Kaikista peleistä ovat ollet sivussa Kapanen ja Heikkilä mutta molemmat ovat olleet joukkueen mukana kaikissa peleissä. Heikkilästä on kerrottu että olka(?)leikkauksen jälkeinen harjoittelu alkaa vasta sarjakauden alussa, Kapasen pohjevammasta pelikuntoon toipumista on arvottu joka pelin alla ainakin lehdistön suuntaan. Mikä tilanne on on todellisuudessa sen tietänee Kapo ja seura. heikkilän toipumisen venymisen takia on Koplan kanssa tehty Roope Koskelaisesta kaksoisedustussopimus.

Peleissä loukkaantuivat (vuokra)lukkari Eskelinen ja 1-vahti Ojala. Ojala huilasi vain yhden pelin, mutta Eskelinen ei ole loukkaantumisen jälkeen pelannut. Lukkarin hommia hoitivat sitten kaksi peliä Vihmanen (Manse ja Imatra) ja kaksi Juha Toikka (SiiPe ja Imatra) kaikki pelit voitettiin, mutta etenkin Imatraa vastaan Vihmasella oli vaikeuksia, Vihmasen Manse peliä en nähnyt. Vihmasen peli llukkarina ei toiminut viime kesänäkään juuri Imatra vastaan kun tuurasi Hemeä.

Toiikka pärjäsi kahden a-poikien superipeli ja yhden miesten suomisarjan pelikokemuksella lukkarina paremmin mutta kumpikaan ei oikeasti ole useamman pelin ratkaisu jos aikoo sarjan kärkipaikoista pelata ja tarve kakkoslukkarille tulee.

Loukkaantumisista johtuen linjassa on pelannut aika monta kundia eri paikoissa. Ainoastaan Otso Mäkelä pelasi kaikki pelit kakkosvahtina. Muut vakioulkopelipaikat hallipeleissä oli sitten Lesti Suurnäkki kolmoskopparina ja Jussi Suurnäkki siepparina. Jani Ahonen kävi kokeilemassa toisen Pöytyä-pelin kakkoskopparina (ainakin sen Manse pelistä en tiedä). Rotaatiota on siis ollut mutta niin harjoituskaudella pitääkin.

Mikke Nampajärveä on peluutettu paljon ulkona mutta syykin on ilmeinen pelivarmuutta tarvitaan lisää, Nampajärvellä lienee joukkueen nopeimmat jalat mutta jos kundi ei pääse oalla lyönnillä kentälle ja ei pysty lukemaan pelitilanteita niin se jalkahyöty menee siihen. Heikkilänpaluun viivästyminen nostaa Nampajärven mahdollisuuksia olla etenijäjokeri toki se Koskelainen on hankittu haastamaan tilannetta, mutta toivottavasti ei sen takia että Kapasen kuntoutumisajanlohdastakaan ei tiedetä.

Pari kuukautta ja sittenhän toi alkaa.
 
Viestejä
13,241
Vs: Haminan Palloilijat - 2015

Tiedän että ylpeys käy lankeemuksen edellä mutta en silti malta olla toteamatta, että Lese Leskinen on ollut HPn harjoituspeleissä aika hyvässä iskussa. HP teki kuudessa ottelussa 38 juoksua ja näistä Leskinen löi 16. Manse ottelun juoksujen lyöjiä en löytänyt joten Lesen luku voi olla suurempikin ja tietty jos summailin noita oikein. Ylipäänsä yli kuusi juoksua halliepliä kohden on melko hyvä luku. Toiseksi tehokkain on tainnut olla Aallon Ville.

Pallo osuu Lesellä melkoisen hyvin mailaan jo harjoituskaudella ja jos lyöntitatsi säilyy Lesen luulisi pystyvän uuteen ennätykseensä (>57) ykkösen runkosarjassa kun otteluitakin on pari enemmin. Toki jonkun pitäisi olla siellä etenemässäkin.

Alkais vaan toi kausi. Ja tulis kesä.
 
Viestejä
375
Vs: Haminan Palloilijat - 2015

MieVaan sanoi:
Tiedän että ylpeys käy lankeemuksen edellä mutta en silti malta olla toteamatta, että Lese Leskinen on ollut HPn harjoituspeleissä aika hyvässä iskussa. HP teki kuudessa ottelussa 38 juoksua ja näistä Leskinen löi 16. Manse ottelun juoksujen lyöjiä en löytänyt joten Lesen luku voi olla suurempikin ja tietty jos summailin noita oikein. Ylipäänsä yli kuusi juoksua halliepliä kohden on melko hyvä luku. Toiseksi tehokkain on tainnut olla Aallon Ville.

Pallo osuu Lesellä melkoisen hyvin mailaan jo harjoituskaudella ja jos lyöntitatsi säilyy Lesen luulisi pystyvän uuteen ennätykseensä (>57) ykkösen runkosarjassa kun otteluitakin on pari enemmin. Toki jonkun pitäisi olla siellä etenemässäkin.

Alkais vaan toi kausi. Ja tulis kesä.

Mitä luulet, olisiko Leskisessä mahdollisesti ainesta superpesistasolle laadukkaaksi kotiuttajaksi? Ikäähän miehellä ei taida paljoa olla lyöjäjokeriksi.
 
Viestejä
13,241
Vs: Haminan Palloilijat - 2015

Etulukija sanoi:
Mitä luulet, olisiko Leskisessä mahdollisesti ainesta superpesistasolle laadukkaaksi kotiuttajaksi? Ikäähän miehellä ei taida paljoa olla lyöjäjokeriksi.

No mun ymmärrys pesäpalloilijalta vaadittavista fyysisistä ominaisuuksita onko melko olematon ja seiin vähä ajastaan jälkeenjäänyttä. Tiedän paljon enemmän salibandyn pelaajan tai suunnistajan vaateista ::)

Mutta yritetään. Seuran kotisivun perusteella Lese täyttää kohta 25 eli aikaahan olisi. Pesiksenmaailman tilastojen mukaan palloon osuttu vasta pari vuotta kunnolla Ykköspesiksessä, tosin eihän tästä niin pitkä aika ole kun HP pelasi suomaria. Lesen myös tuo sen viitisen juoksua kotiin eikä lyönnintartte olla ihan läpäri, tosin massaa on tainnut tulla taas lisää joten saa nähdä tuoko enää ensi kaudella.

Vahvuuksia on ehdottomasti hermot, pää kestää hyvin. Kohtuullisen monipuolinen lyöntivalikoima. Pomppu ja kumura lienevät ne mitkä puuttuvat valikoimasta mutta näpy, varsi ja kovat lyönnit löytyvät. Osaa myös katsoa mitä lyö - tai sitten uskoo mitä sanotaan. Peittää lyönnin kohtuullisen hyvin. Ja lyönnit ovat toistettavia ja kovat ovat kovia ainakin ykköspesiksen räpylöille.

Kehitysalueina sanoisin, että liikkuvuutta tarvittaisiin lisää. Massaa on mielestäni ihan turhaan noin paljon. 10 .. 15 kg pois ei pitäisi olla ykköspesiksen treenimäärillä mahdoton. Plussana saisi lisää yllätyksellisyyttä kun voisi vieläkin pidemmälle peittää lyöntiä. Rajaleikkurit ohjelmaan, jostain syystä niitä ei lyö juurikaan, oliskohan vaikeuksia saada pallo maahan ennen polttolinjaa kun lyö kovaa tms? Liikkuvuuden lisääntyminen voisi mahdollistaa vielä paremman taktisista vääristä lyömisen,tosin HP taitaa Lesen kanssa pelata enimmäkseen väärä pois -merkillä kun lyönti on yleensä niin hyvä, että ns lennosta ei juurikaan tartte lähteä.

Eli summarum minusta Leskisessä on kaikki edellytykset laadukkaaksi superin kotiuttajaksi. Toteutuminen taitaa edellyttää HPn nousua superiin kun jannu taitaa olla kotiseuturakas. Mutta mistä sitä tietää jos superin seura tarjoaa muiden etujen lisäksi pari kertaa kaudessa matkan Green Bay Packersien kotimatsiin tms. jos vaikka Lese seuraa vaihtaisikin.
 
Viestejä
4,156
Vs: Haminan Palloilijat - 2015

Ettei vain Leskinen olisi tyyppiä Mikko Närhi. Ykkössarjassa keskimäärin 2,4 juoksua per peli ja superpesiksessä "vain" 1. Ainakin ulkoisesti ovat samantyylisiä.
 
Viestejä
13,241
Vs: Haminan Palloilijat - 2015

Paikallisaviisi Kymen Sanomien printtiversiossa oli tänään juttua HP:sta. Mako Hovi vakuutti että Haminasta ei tule Koplan farmia ja että suhteet ovat tällä hetkellä hyvät ja sitten kun pelataan samassa sarjassa joustavaa vuokrausta ja "lainausta" pitää miettiä uudemman kerran.

Varsinaiset uutiset olivat mielestäni seuraavat
  • Heme Heikkilän toipuminen menee juhannukselle, uutena tietona mulle oli että olkapään lisäksi on operoitu nivunen
  • Saku Kapasella harjoittelulupa lääkäriltä, eli pohjevamma alkaa olla voitettu juttu. Aloitetaan kuitenkin varovasti. Hovi uskoo että Kapo pystyy kokemuksensa avulla nopeasti pääsemään pelillisesti vaadittavalle tasolle. Toiveissa on että Kapanen pelaa kuun lopun harjoitusottelussa Imatraa vastaan
  • Jesse Eskelinen treenaa jo normaalisti

Siinäpä taisi päällimmäiset olla.
 
Viestejä
4,156
Vs: Haminan Palloilijat - 2015

HP:n edustustuksessa on yhteensä 9 pelaajaa, jotka ovat joskus pelanneet joko Koplan junioreissa tai edustuksessa. Hyvä, että suhteet ovat kunnossa.
 
Viestejä
13,241
Vs: Haminan Palloilijat - 2015

Näinpä. Tosin mä laskin kymmenen kun luulen että Ala-Jääski on pelannut Koplassa ennen kasvattajaseuran määräytimistä mutta voin olla väärässä.

2012 Kouvolan edustuksessa esiintyi yhteensä seitsemän pelaajaa, jotka olivat joskus pelanneet Haminan edustuksessa tai juniorijoukkueessa. Ja yksi taisi pelata joskus Summassa.

Toki vain neljä näistä Haminassa pelanneesta oli pelannut Haminassa ennenkuin pelasi Koplassa. Nyky HP:n kokoonpanosta viisi on pelannut varmuudella ensin Koplassa ja Vihmasenkin kasvattajaseura on KPL vaikka on tainnut alunperin aloittaa Haminassa.

Hyvä että on välit kunnossa. Ei toi homma niin rahakasta ole, että nuorten pelaajien kauhean kauaksi kannattaa lähteä peliaikaa hakemaan ja toisaalta jäähdyttelijänkään ei kannata kauhean kaukana jäähdytellä.
 
Viestejä
13,241
Vs: Haminan Palloilijat - 2015

HP otti siis tänään vastaansanomattomasti pataan Linnalassa IPVltä luvuin 0-2 (0-1,0-4) ei juoksun juoksua. IPV oli edelleen vajaamiehityksellä ja hallikauden asetelmat pyörähtivät ainakin tänään toistepäin. Mut pelistä on muualla.

Tänään HP pelasi takatilanteet ryhmityksellä, jossa etulukijana oli Juha Toikka, Miksu Ojala ykkösrajassa ja Jussi Suurnäkki kakkosrajassa. Tosin Juhakin pelasi melko syvällä. Haluaisin uskoa, että tällä haetaan sitä, että Saku Kapanen tulisi pelaamaan takalukijana jo varsin pian, ehkä jo keskiviikkona? Tietty toinen syy voi olla että haluttiin pitää Koskelaisen tontti mahdollisimman pienenä.

Keskiviikkona toivottavasti parempi ilme.
 
Viestejä
13,241
Vs: Haminan Palloilijat - 2015

HP:n webbisivujen "kolumnisti" Vierasvinkkelin tajunnanvirranomainen pelinjohtaja Mako Hovin haastattelu.

Jos tuota nyt jotenkin yrittää palastella auki niin Kapo Kapasen pelikunto on yhä auki joten ei ole yhtään varmaa milloin Kapanen pelaa. Tosin Hovi lupaa, että seura tiedottaa asiasta jotakin pikapuoliin ja joukkuetta ei ole kuulemma Kapasen varaan rakennettu.

Reilu viikko ja sitten mennään.
 
Viestejä
13,241
Vs: Haminan Palloilijat - 2015

YLE Areenassa tarjolla YLE Kymenlaakson eilinen Mako Hovin ja Saku Suurnäkin haastattelu. Mako lupailee Kapasta kentälle sarja-avaukseen mutta puhuu yhä toipumisesta.

Jutussa mainittu kauden intro video lienee tämä IPTV:n jakama pläjäys.

Enää viisi yötä.
 
Viestejä
13,241
Vs: Haminan Palloilijat - 2015

Kaksi tuntia sarja-avaukseen. Lämpöä vähän alle 10 astetta ja ainakin täällä Kotkassa satelee vähän vettä, no Ylivieskassa ennusteen mukaan kolme astetta ...

Taidan pakata kaksi settiä sadeasuja mukaan ja valita vasta paikan päällä.

Toivottavasti kelistä huolimatta mahdollisimman moni katsoja löytää tiensä Vallikentälle. Tänään voi olla 500 katsojaa tiukassa.

Vastassa siis eilen Mansen kylvettämä Haapajärvi.

Saa nähdä millä kokoonpanolla pelataan vai onko mukana HTTn mukaan toipumisvaiheessa olevia pelaajia.
 
Viestejä
13,241
Vs: Haminan Palloilijat - 2015

Jahas, seura on sitten tänään julkaissut paikallisaviisi Kymen Sanomissa Miksu Ojalan sivussaolon. Miksu on sairastanut keuhkokuumeen ja on toipumislomalla toistaiseksi. Myös Kapasen aloittaminen epävarma joten Aalto aloittanee ulkona linjassa ja Koskelainen etenijäjokerina.

Hamina on lainannut Kouvolasta Aitalan etukentälle. Niillä pelataan mitä on, ei auta ha talvikausi on treenattu kuitenkin hyvin.
 
Viestejä
13,241
Vs: Haminan Palloilijat - 2015

Haminan sarja-avaus on sitten ohi, vastassa oli Haapajärvi.

Otetaan ensin Haminan suorituksen hyvät puolet - tuloksena oli kaksi sarjapistettä. Noin se oli nopeasti hoidettu. Oli siellä hyviäkin osioita mutta niistä myöhemmin.

Parannettavaa on tosi paljon. Tuntuu kuin joukkue olisi vähän lamaantunut kun hyvän talvikauden jälkeen Miksu on yhtäkkiä sivussa sairauden, ei loukkaantumisen takia. Ihmeellisintä on se, että se heijastuu nimenomaan sisäpeliin.

Haminalla siis Lauri Aitala lainassa Koplasta ja siepparina, Jussi Suurnäkki kolmosvahtina ja Juha Toikka ykkösvahtina. Polttajina kolmospuolella Ville Aalto ja kakkospuolella Jani Ahonen. Näin siis pöytälirjan pelipaikat, pelissä etukenttä pelasi tilanteen ja lyöjän mukaan. Jussi ja Lauri vaihtoivat puolia paljon välillä tappimiehenä oli Juha välillä Jussi jolloin kolmosnurkassa oli Ville ja Jani kolmospolttajana ja Juha takalukijana.

Systeemi pelasi kaikenkaikkiaan ihan kohtuullisesti jonkin verran lukusakkauksia tuli Aitalalle ja Eskeliselle. Lauri teki alkuun pari hyvää suoritusta ja oli ehkä turhan kärkkäästi menossa hakemaan lyhyitä. Koppareilla oli vähän alkukankeutta ja ainoan täysin puhtaan ulkopelin pelasi kait Mäkelän Otso.

Mutta rehellisyyden nimissä on myönnettävä ettei Haapajärvi pystynyt oikein laittamaan Haminaa koetukselle. Hamina kuitenkin antoi Haapajärvelle 8 kolmostilannetta, joka on kyllä liikaa. Kuusi tai alle pitäisi olla luku tällaisia vastustajia vastaan.

Haminan sisäpeli oli ensimmäisen jakson ekaa vuoroa ja superia lukuunottamatta aivan tukossa eikä se niiissäkään mitään kamalan hyvää ollut.

Ykköselle mentiin vielä ihan kohtuullisesti mutta se eteenpäin vienti oli vaikeaa. Pelin alussa satoi hieman ja sitten hieman enemmin ja pelituomari keskeytti ekan jakson ekan vuoron jälkeen ottelun ehkä noin vartiksi. Haminalla jäi sisäpeli sen aikan pukukoppiin. Ekassa vuorossa yritettiin kolmesti lyöjää kotiin ja loppujaksossa ei kertaakaan - ei taidettu saada edes kolmostilannetta. Onneksi Haapajärven kotiutusyritykset ekalla jaksolla olivat sen verta luokattomia ensimmäistä yritystä lukuunottamattaettä Leskisen vastustamaton 1-0 riitti jaksovoittoon. Se ensimmäinen oli hyvä välilyönti jossa Haminan pelasti Lesti Suurnäkin hyvä suora heitto takakentältä Eskelisen räpylään.

Toisella jaksolla Haminan sisäpelin aneemisuus jatkui, Leskinen kuitenkin teki yhden pinnan pussinpohjalla josta tullutta polttoheittoa Haapajärven lukkari Niemi ei saanut räpylään. Haapajärvi sai kuitenkin tasoituksen kun Aalon Ville ei sanut kolmosella Aitalan polttoheittoa kiinni eikä edes pysäytettyä vaan päästi pallon läpi. Siinä mielessä siis tasan, pesää kohti tulevat pallot pitäisi ykkösessä ottaa kiini tai vähintää pysäyttää. Toisaalta ei sunnuntaina pysäyttänyt Sotkamokaan, pariin kertaan ei edes Kohonen...

Kun Hamina ja Leskinen ei loppujaksossa tehnyt juoksuja - osin kyllä Jyrin nukahduksen takia - niin Haapajärvi sitten teki neljännen tasoittavalla. Harhaheitolla ykköseltä kakkoselle päästetty Nieminen hoideltiin kolmoselle ja Kivelän hyvällä kolmosluukulla joka ei jää ensin Aallon eikä sitten Ahosen räpylään vaan pallo muutti kahdesti suuntaa ja päätyi Suurnäkille asti joten Nieminen toi sitten voittojuoksun. Toisen jakson voitto oli kyllä Haapajärvelle ansaittu, oli se senverta pirteämpi aneemisesta kaksikosta.

Edessä oli sitten superi jonka Haapajärvi aloitti sisällä ja teki vastustamattomasti yhden juoksun. Yritti jopa toista mutta sen Hamina pystyi torjumaan. Hamina tasoitavallaan pystyi myös vain yhteen juoksuun jonka löi Leskinen. Kotiutuslyöntikisassa märkä ja hidas kenttä vähän pelasti Haminaa Kun Pätsi löi pallon kolmosluukusta maisemaan, kunnariin asti ei Pätsin vauhti riittänyt. Haapajärvi teki siis kaksi juoksua viidellä parilla. Hamina teki kolme juoksua neljällä parilla. Hivenen yllättäen Leskinen ei pystynyt kotiutukseen ja toienn yllätys oli että Hamina laittoi Lesti Suurnäkin lyömään ja Juha Toikan etenemään. Haminan juoksut kotareissa löivät Kapanen, Aalto ja siis Saku Lesti Suurnäkki.

Hamina pelasi pitkällä kärjellä joka toimi vaihtelevasti. Haapajärvi päästi Aitalan kolmesti Jyri Toikan eteen ja Jyri ei pystynyt Aitalan kopituksen jälken enää kentälle menemään., muuten Jyri kyllä tyhjälle kentälle meni.

Ykköselle mentiin kuitenkin tyhjään kenttään ylipäätään kohtuullisesti mutta kakkostaival oli tuskaa. Koskelaine meni nollatilanteessa aina kentälle. Kapasen peluuttaminen vähän ihmetyttää Koska sen verran vaikeaa juokseminen on, tänään ei vielä mailanvarressakaan sujunut. Saa nähdä pelaako sunnuntaina Oulua vastaan.

Imatralta Haapajärvelle siirtynyt Sampo Nieminen pelasi hyvän pelin niin sisällä kuin ulkona vaikka takana taitaakin olla punttitalvi. Tyhjään kenttään joka kerta kentälle ja ulkonakin pallo tarttui ykkösvahtina kohtuullisesti räpylään.

Kaksi pistettä on yksi vähemmin kuin piti mutta kaksi pistettä kuitenkin.
 
Viestejä
13,241
Vs: Haminan Palloilijat - 2015

No eipä tarvitse arpoa enää Kapasen pelaamista sunnuntaina kun ei pelaa enää koko kautena.

Ei voi mitään, kiitokset Kapolle kun lähti kuitenkin projektiin mukaan aika korkealla sitoutumisella, kulki joukkueen mukana harjoituspeleissä koko talven vaikka ei pystynytkään pelaamaan.

Jos ei ole helppoa Imatralla niin ei ole helppoa Haminallakaan.

No ringissä on pelaajia pitää vain lunastaa paikkansa.
 
Viestejä
3,040
Vs: Haminan Palloilijat - 2015

Harmittava homma tuo Kapasen tapaus. Toisaalta yhden miehen varaanhan tätä projektia ei kai oltu rakentamassakaan missään vaiheessa?

MieVaan sanoi:
Imatralta Haapajärvelle siirtynyt Sampo Nieminen pelasi hyvän pelin niin sisällä kuin ulkona vaikka takana taitaakin olla punttitalvi.

https://twitter.com/SampoNieminen/status/582202387647074305

Kaksi vieraspeliä kohtuu koviksi arvioituja joukkueita vastaan ja kentällemenot 12/12.
 
Viestejä
13,241
Vs: Haminan Palloilijat - 2015

No Kapasen sopimushan tuli mielestäni julki siinä vaiheessa kun jo kertaalleen oli sanottu, että joukkue on valmis. Silloin kun se ekan kerran sanottiin niin Hemen oletettiin pelaavan jo talvella ja tämän hetken tietohan on Hemen suhteen kait heinäkuu.

Mutta tällä hetkellähän sivussa on myös Ojala ennalta tietämättömän ajan joten siitä avauskokoonpanosta jota talvella ajateltiin on kokonaan sivussa yksi ja määrittelemättömän ajan kaksi pelaajaa.

Rosterissahan on nimiä kyllä, mutta viiden sakkiin on kovasti innokkaita tulijoita eli tehtävä ei ole mikään helppo. Sunnuntaiksi luulisin että rinkiin tulee Vihmanen kentälle ja Aalto jokeriksi mutta saa nähdä.

Makohan sanoo lehtijutussa että huomenna pohditaan. Mikkola kakkosjoukkueesta? Sampsahan ei pelannut 2014 HTTn mukaan työtapaturman takia, nimi on kakkosen ringissä en tiennyt onko talvella harjoitellut. Pöllänen ei tainnut pelata myöskään viime kesänä. Eikä myöskään Otto Kaartokallio. Jääskeläinen ei taida haluta takaisin.

Tai sitten pelataan näillä mitä on, jos saadaan suoritustaso edes osaamistaoslle niin sillä päästään jo pitkälle.
 
Jotta voit kirjoittaa viestejä, sinun täytyy rekisteröityä foorumille. Rekisteröityminen on ilmaista, helppoa ja nopeaa. Rekisteröidy tästä.
Ylös