Supervuoro Verkkolehti »

Fera Rauma 2025

Viestejä
106
Saine sanoi itseasiassa SK:ssa niin, että jotkut maksavat rivipelaajille liikaa. Sanoi myös, että Pesäkarhuissa ei pelaa yksikään pelaaja 20 000 € sopimuksella, mutta yli 10 000 € lapulla pelaa jo useampi pelaaja. Pesäkarhujen pelaajabudjetti ensi kaudelle on noin 100 000 €.

SK:n mukaan Peltosen optiota ei otettu käyttöön, vaan hänelle neuvoteltiin ihan uusi sopimus. Sopimus on varmasti hyvä, koska Peltonen oli ehkä kysytyin pelaaja markkinoilla. Peltonen toteaa lehdessä, että esimerkiksi Fera tarjosi kovempaa sopimusta. Fera oli tarjonnut sopimusta myös Emilia Linnalle.

Peltosen mukaan Pesäkarhuissa tehtiin nyt ns. kollektiivisia sopimuksia. Jatkosuunnitelmista pelaajat olivat jutelleet keskenään jo alkukesästä. Ja jonkun avainpelaajan lähtö olisi voinut tarkoittaa hyvin todennäköisesti myös jonkun toisen vastaavan lähtöä. Emilia Linna ja Tiia Peltonen tekivät päätökset jatkostaan Pesäkarhuissa heinä-elokuun vaihteessa.
Fera ampunut kovilla sopimusneuvotteluissa. Mitä Feran kannattajat näette syyksi, että rahallakaan ei pystytä ihan parhaita pelaajia saamaan Raumalle?
 
Viestejä
1,173
Fera ampunut kovilla sopimusneuvotteluissa. Mitä Feran kannattajat näette syyksi, että rahallakaan ei pystytä ihan parhaita pelaajia saamaan Raumalle?
Se että Fera tarjosi enemmän voi kai tarkoittaa melkein mitä vaan alkaen yhdestä Eurosta enemmän. Pieni summa enemmän ei ole kummoinen houkutus, ja tarinahan ei kerro oliko tarjouksissa lopulta oikeasti merkittävää eroa. Mutta jos oikeasti heinä- elokuun vaihteessa on Porissa ollut tilanne että yhden kärkipelaajan lähtö olisi saattanut johtaa useamman muunkin lähtöön niin se kai kertoo sen oleellisimman huippupelaajien seuran valinnassa, eli pelaajat haistelee sitä missä on saumaa pelata kärkisijoista ja Pori on katsottiin varmemmaksi kortiksi ensi kaudelle.
 
Viestejä
106
Fera toista vuotta putkeen Fugessa. Onkohan halukkaat vähissä vai miksiköhän näin? Tietysti kiva Feran joukkueelle ja faneille käydä vuosittain avaamassa kausi siellä.
 
Viestejä
2
Kausi virallisesti Feran osalta avattu. Kelpo avaus ja tulosta tuli, tosin vastustaja ei oikein mittari parhaasta päästä ollut. Ainakin TV:n välityksellä näytti Laitilan joukkue melkoisen hitaalta joukkueelta ja pienistä häpläyksistä huolimatta pystyi esim etukentältä kärkietenijöistä paloja tekemään.
Ensi viikonloppuna sitten vasta nähdään todellisuudessa missä peli menee, kun vastus kovenee huomattavasti ja täytyy pallon liikkua rivakammin.
Pelin jatkumon kannalta myös Kaikon haastattelussa mainitsemat kopinnostopalot on saatava vähenemään. Mutta kuten sanottu, hyvä alku kaudelle!
Onko muuten tietoa vieläkö Fera ja Laitila yhteistyötä tekevät? Toivottavaa olisi, että Laitilan joukkue saisi vielä vahvistuksia ennen kesää joukkoihinsa. Näin raumalaisena toivoisin kuitenkin myös naapuripitäjän porukalle jonkinlaisia säilymisen mahdollisuuksia.
 
Viestejä
491
Ei vakuuta feran peli. Vaikka onkin tarvisuper vasta niin ei lähde.
Hyvinhän nuo pelit on sujuneet. Porikin kaatui tuossa välissä ja juoksuero kolmeen peliin melko hyvä. Tuskin mikään joukkue noin paljoa kestää kärkipelaajien poissaoloja ja sen huomasi eilen ekalla jaksolla. Sitten onneksi peli hieman parani ja voitto kotiin.
 
Viestejä
39
Lukkarin merkitys on kyllä iso. Ihan hyvä lukkaritoiminta tai huippulukkaritoiminta niin numeroissa näkyy ero. Talvikaudella tuntuu että osa lukkareista heti iskussa ja osa lämpenee vasta kevään myötä.
 
Viestejä
545
Ekan jakson 3.L nähtiin melko harvinainen tilanne, kun Rytteri syötti ajolähdössä pahan väärän itseensä päin johon Iina Lehtinen kuitenkin osui. Tästä tuomittiin vapaataipaleet etenijöille, koska Rytterin katsottiin väistäneen väärin ja estäneen lyöjää lyömästä haluamaansa suuntaan. Jatkotilanteen Lapua kyllä munasi täydellisesti kahdella pesästä irtiolemisella kopinottohetkellä.
 
Jotta voit kirjoittaa viestejä, sinun täytyy rekisteröityä foorumille. Rekisteröityminen on ilmaista, helppoa ja nopeaa. Rekisteröidy tästä.
Ylös