Supervuoro Verkkolehti »

Alajärven Ankkurit 2025

Viestejä
70
Ankkureille suosiollinen sarjaohjelma, kun saadaan kahdesti Kitrolle vieraaksi Hamina, Imatra, Pattijoki, Kitee ja Hyvinkää.
Näyttää ihan siltä, että Ankkurit olis ihan itse valinnut tuplakierroksen vastustajat Kitrolle, ehkä Vimpeli olisi ollut seuraava vaihtoehto "kassan" kannalta, mutta kuka noista sitten pois, ehkä Kitee????
 
Viestejä
763
Tuleva Ankkureiden hallipeli Tahkoa vastaan Alajärvellä (La 25.1.) on oikein hyvä mittari Ankkureiden tasosta tulevalle kesälle. Mielestäni Pokelan Jarkon johtama Tahko on samaa tasoa tulevan kesän Ankkuri-joukkueen kanssa. Tuo ensi-kesän otteluohjelma on Ankkureille kuin tilaustyö, olisiko parempaa iljennyt itsekään laatia. Tulevaa kesää Ankkuri-leirissä pitäisi uskaltaa markkinoida huomattavasti näkyvämmin, kun edellis kesinä. Kesäksi 2025 seuran markkinoinnissa positiivinen ja ylöspäin suuntautuva mieliala pitää näkyä kaikessa tekemisessä, niin seuraväessä, kuin kannattajissa, sillä se on todella tärkeää myös joukkueen mielialalle. Hyvää ja Tervettä vuotta 2025 kaikille!
Sanot että AA on samaa tasoa tällä eli tulevalla kaudella Tahkon kanssa. Jos kriteerinä on kylmästi se miltä joukkueet näyttävät nimien perusteella, niin järjestys on mielestäni tämä (AA ei siis yllä Tahkon tasolle): Manse, KPL, ViVe, SoJy, JoMa, Tahko, KeKi, KiPa, AA, PattU, IPV, HP.
 
Viestejä
11
Olihan surkeaa peliä. Ankkureilla tänään 15 kotiutusyritystä joista vain 4 ykköskotiuttaja Hallasuolle (3/4)... Vaikea on löytää tästä päivästä positiivista. Jokeriosastolle puhtaat paperit.

Viikon päästä Vimpeliä turpaan.
 
Viestejä
2,366
Olihan surkeaa peliä. Ankkureilla tänään 15 kotiutusyritystä joista vain 4 ykköskotiuttaja Hallasuolle (3/4)... Vaikea on löytää tästä päivästä positiivista. Jokeriosastolle puhtaat paperit.

Viikon päästä Vimpeliä turpaan.
Aika suuri tasoero viime vuoden yhdeksänneksi parhaaseen joukkueeseen.
No, ehkä tämä avaa silmiä odotusten suhteen?
Ja omissa, tutuissa olosuhteissa???
 
Viestejä
166
Valitettavasti muutaman herran ulkopelistä ei tullut mitään, siihen kaatui koko porukan peli. Tahko sai henkilökohtaisesti lahjoitettuja juoksua vähintään 10.
Aika rankkaa liioittelua..Katsoin pelin juuri uudestaan ihan sitä seuratakseni että montako juoksua oikeastaan "lahjoitti" niin ehkä 3.Etkö anna mitään tunnustusta vastustajalle jolla lyönti kulki usealla pelaajalla ja kesällä noilla lyönneillä olisi tullut jopa enemmän juoksuja kuin 16 ?
Osa lyönneistä oli ottamattomia ja pari juoksua tuli jaloilla,tosi hyvillä etenemisillä.Lisäksi Pokela johti peliä erittäin hyvin.
Toivon Alajärvelle onnea viikonlopun Vimpeli peliin ja toivon että Ankkurit iskee Vimpelin kanveesiin.Mikään mahdottomuus se ei ole..
 
Viestejä
1,546
Sanot että AA on samaa tasoa tällä eli tulevalla kaudella Tahkon kanssa. Jos kriteerinä on kylmästi se miltä joukkueet näyttävät nimien perusteella, niin järjestys on mielestäni tämä (AA ei siis yllä Tahkon tasolle): Manse, KPL, ViVe, SoJy, JoMa, Tahko, KeKi, KiPa, AA, PattU, IPV, HP.
Mitkä nimet nostavat AA:n PattU:n edelle? PattUn, jossa nimiä kuten Määttä, Mäkelä ja Still x 2.
 
Viestejä
11
Mitkä nimet nostavat AA:n PattU:n edelle? PattUn, jossa nimiä kuten Määttä, Mäkelä ja Still x 2.
Mäkelä > Koivusalmi
Määttä = Litmanen
Still T = Iivonen
Still V < Etula
Viitasalo < Hallasuo
Näiden lisäksi Yli-Sissala, Marjamäki ja Penninkangas.
 
Viestejä
3,088
Ankkureilla ainakin paljon laajempi kotiutusosasto ja Etula kopparina tasonsa todistanut. Tietääkö kukaan edes minkälaisella takakentällä PattU aikoo pelata?
 
Viestejä
1,879
Still T = Iivonen
Tässä vertailussa päädyttyyn lopputulokseen ymmärrän päästyn vain yhdellä tavalla. Molemmat ovat sarjan kolmen lukkarin joukossa.

Topi Still TOP-3 ja Elmeri Iivonen BOTTOM-3.

Lisäksi Still on kärkilyöntiprosenteissa noin +20% eli valtavasti parempi.

Voi kysyä vaikka näin, että kuinka moneen Superin joukkueeseen Still tai Iivonen mahtuisi ykköslukkariksi tällä hetkellä?
 
Viestejä
568
Tässä vertailussa päädyttyyn lopputulokseen ymmärrän päästyn vain yhdellä tavalla. Molemmat ovat sarjan kolmen lukkarin joukossa.

Topi Still TOP-3 ja Elmeri Iivonen BOTTOM-3.

Lisäksi Still on kärkilyöntiprosenteissa noin +20% eli valtavasti parempi.

Voi kysyä vaikka näin, että kuinka moneen Superin joukkueeseen Still tai Iivonen mahtuisi ykköslukkariksi tällä hetkellä?
Silti Ankkurien ulkopeli oli viime kaudella PattUa laadukkaanpaa runkosarjassa ja taitaa vahvistukset tulevalle kaudellekin kää ntyä Ankkureiden eduksi. Voi kysyä, että missä tämän hehkutetun Topi Stillin suvereenius on näkynyt Pattijoen ulkopelissä?
 
Viestejä
1,546
kylmästi se miltä joukkueet näyttävät nimien perusteella
Pattijoella 3 Itä-Länsi -pelaajaa:
  • Määttä (2 Itä-Länttä)
  • Still T (1 Itä-Länsi)
  • Mäkelä (1 Itä-Länsi)
Pattijoella 2 SM-mitalistia:
  • Määttä (2 x kulta + pronssi)
  • Kiiskinen (kulta + hopea)
VS.

Alajärvellä 1 Itä-Länsi -pelaajaa:
  • Koivusalmi (1 Itä-Länsi)
Alajärvellä 1 SM-mitalisti:
  • Kokko (kulta)
🤷‍♂️ Nimiä nähtävästi voi lukea monin eri tavoin. Ihan kylmästi vakioituneiden meriittimittareiden (arvo-ottelut, mitalit) kautta tarkasteluna vaikea nähdä AA:n nimien oleva Pattijoen nimien edellä. 🤷‍♂️

Mutta sitten jos katsoo nimiä puhtaammin Superpesis-kokemuksen kautta niin tilanne näyttää tältä:

Pattijoella:
  • 1 pelaajalla yli 300 ottelua Superpesiksessä (Määttä)
  • 1 pelaajalla yli 200 ottelua Superpesiksessä (Kiiskinen)
  • 2 pelaajalla yli 100 ottelua Superpesiksessä (Viitasalo, Karjaluoto)
  • 2 pelaajalla yli 80 ottelua Superpesiksessä (Still T, Mäkelä)
  • 1 pelaajalla yli 50 ottelua Superpesiksessä (Launonen)
  • 1 pelaajalla yli 20 ottelua Superpesiksessä (Still V)
Alajärvellä:
  • 1 pelaajalla yli 400 ottelua Superpesiksessä (Marjamäki)
  • 2 pelaajalla yli 200 ottelua Superpesiksessä (Yli-Sissala, Hallasuo)
  • 1 pelaajalla yli 100 ottelua Superpesiksessä (Penninkangas)
  • 1 pelaajalla yli 80 ottelua Superpesiksessä (Koivusalmi)
  • 4 pelaajalla yli 50 ottelua Superpesiksessä (Alanen, Kuosmanen, Peltomäki A, Iivonen)
  • 3 pelaajalla yli 20 ottelua Superpesiksessä (Kokko, Peltokangas, Peltomäki J)
=> Alajärvellä selveästi leveämmin kokemusta joukkueessa kuin Pattijoella, jolla puolestaan enemmän kokemattomampia pelaajia. Eli jos ”kylmästi nimien kautta tarkastelun” tekee puhtaammin vain joukkueen pelaajien Superpesis-kokemuksen kautta niin silloin ymmärrän AA nostamisen Pattijoen edelle listassa.
 
Viestejä
3,473
No jos tolleen haluaa arvoida niin joo. Mutta ite näen patun ja ankkureiden olevan aika tasaväkisiä, molemmat samalla viivalla. Tuo niin tasainen ettei voi edes veikata. Ei voi edes parin talvipelin petusteella ennakoida.

Mutta ei sen pelin talvella valmista täydy ollakkaan. Tärkeintä on kun kausi alkaa niin peli on joten kuten valmista, jos tavote on playoff paikka. Joukkue on uusiutunu ja ns uus pj niin kestää oman aikansa, että se peli alkaa kulkee. Ehkä ankkureiden kysymysnerkki on ite pj peltomäki saako revittyä tosta joukkueesta irti kaikkea ja nappaamaan sitä playoff paikkaa ja haastamaan kärkiporukkoja.

Tänä vuonna kun ei oo karsintoja niin niin sinne playoff pääseminen on helkkarin vaikeaa, ja sataa suoraan tahkon ja kipan laariin tää uudistus. Tekee patulle ja ankkureille haastetta päästä sinne, siks alkukauden pelit kummallekin on tosi tärkeitä ja samoin viimeiset pelit. Mutta tulee kyllä tosi jännittävä sarja ainakin toivon mukaan. Pessimistisenä ajateltuna umpi surkea alkukausi niin kipa ja tahko ennen juhannusta jo varmistanut playoff sijat. Että sikäli olis hyvä jos asiat olis ns omissa käsissä ennen juhannusta ja pelillä pystyis uskottavasti haastaa kaikkia joukkueita. Eli mielenkiintoista nähä kui lähtee kulkee.
 
Viimeksi muokattu:
Viestejä
1,546
Toni Marjamäki on kylläkin pelannut Itä-Lännessä.
Totta! Marjamäen pelaajakortista Pesistuloksisssa ei jostain syystä löytynyt tuosta mitään merkintää vaikka vuoden 2018 Itä-Lännen ottelutiedoista Marjamäen nimi löytyykin Lännen kokoonpanosta.
 
Jotta voit kirjoittaa viestejä, sinun täytyy rekisteröityä foorumille. Rekisteröityminen on ilmaista, helppoa ja nopeaa. Rekisteröidy tästä.
Ylös