Tokihan yleisöä enemmänkin paikalle mahtuisi, mutta ovatko nuo lukemat välttämättä nyt niin älyttömän heikot, kun katsotaan tämän kauden isoa kuvaa ihan superinkin puolelta? Miesten superissa on nähty jopa 300 katsojan rimanalituksia. Kyse kuitenkin eilenkin naisten Ykköspesiksen ottelusta, johon ei mikään paras keli taaskaan sattunut. Reilut 200 katsojaa ihan siedettävä lukema kuitenkin, vaikka enemmän toivoisin tietysti minäkin porukkaa paikalle. Joensuussakin viimeisimmässä naisten superin ottelussa keskiviikkona oli vähemmän väkeä kuin Mantulla eilen.
Ja sitten jos mennään tuonne etäisesti jalkapalloa muistuttavan lajin puolelle, niin siellä miesten ykkösessä ainakin Kuopio ja Porvoo hyvä jos saavat 100 katsojaa paikalle ilmoitettujen yleisömäärien mukaan. Savon Sanomatkin teki mielenkiintoisen jutun noin viikko sitten hallitsevan mestarin Kupsin pääsarjaotteluiden laskeneista katsojamääristä. Aika häkellyttävää siinä jutussa oli erityisesti tapa millä Veikkausliiga on alkanut ilmoittaa katsojamääränsä. Esimerkiksi Kups-Sjk ottelussa oli ollut Savon Sanomien mukaan katsojia oikeasti vain muutama sata paikalla Kalpan kultajuhlien vuoksi, mutta ilmoitettu määrä oli 1600+. Aika härskiä! Siipe käsittääkseni ilmoittaa yleisömäärät maksaneina katsojina, joten Mantulla on aina todellisuudessa enemmän porukkaa paikalla, kuin mitä ilmoitetaan. Ei toki radikaalisti enemmän, mutta kuitenkin.
Hienoa, että paikallislehti on ottanut pesäpallon vahvasti omakseen, mutta Savon Sanomien roolia ei voi kuin ihmetellä. Kovin on hiljaista paikallispelin hehkutus siltä osin, ja kun Siipe ja Pupe ovat vieläpä sarjataulukon väärässä päässä suuren yleisön silmissä, niin en usko valitettavasti itsekään, että tänään miesten pelissä liikaa on tungosta niihin viime vuosikymmenen peleihin verrattuna. Kyllä tietysti seurankin toimintaa markkinoinnissa voi hieman kritisoida. Esimerkiksi muutamat mainoskyltit teiden varsille tuotuna pelipäivänä ovat lähinnä vitsi. Eihän niissä lue edes vastustajan nimeä! Some tietysti on se tärkein mainoskanava, mutta ei sitäkään niin hyvin ole otettu haltuun kuin voisi.
Veikataan lopuksi illan otteluun joku 400-500 ilmoitettua katsojaa, ja oikeasti 450-550. Eiköhän sillä saada hyvää tunnelmaa katsomoon, ja pääasiahan on, että otetaan pinnat kotia. Hyvältä näyttää sikälikin, että Siipe on vahvalla kokoonpanolla tänään liikkeellä. Hyvä Siipe!