- Viestejä
- 95
Näin juuri ja Honkala 2 v. Eiköhän ne pelipaikat talven mittaan muotoudu.Polso kakkonen ja kakkospolttaja?
Näin juuri ja Honkala 2 v. Eiköhän ne pelipaikat talven mittaan muotoudu.Polso kakkonen ja kakkospolttaja?
minne meneesantahuhta siis lähtee.
Kaksivuotinen sopimus jussittariin.minne menee
minne menee
Jätit sentään kolme kohtaa pelinjohdollekin päätettäväksi. Neloseksi junioreita on jengissä pitkä liuta, osa jo viime kaudellakin pelanneita, mutta jokeriosastolle pitäisi kaksi pelinjohdon keksiä.Ei tarvitse Ville Viidankaan miettiä tulevan kauden kokoonpanoa. Koska se tulee tässä.
1. Jensku
2. Polso
3. Silja
4. Juniori
5. Laakso
6. Turpela
7. Mäntylä
8. Honkala
9. Santahuhta
10. Aissu.
11. ?
12. ?
Siinä.
Jätit sentään kolme kohtaa pelinjohdollekin päätettäväksi. Neloseksi junioreita on jengissä pitkä liuta, osa jo viime kaudellakin pelanneita, mutta jokeriosastolle pitäisi kaksi pelinjohdon keksiä.
Itse ajattelisin Niskakankaan kohdalla niin, että mikäli hänestä halutaan lukkaria kouluttaa, niin sitten pitäisi pelata koko kesä lukkarina ykköstä ja tällöin olisi luultavasti superissa jokerina. Mutta jos ajatellaan vain superia ja ensi kesää niin pelaa varmasti taas kolmosvahtina. Nyt kun ei ole enää Karjanlahtea rosterissa, niin mielenkiintoista nähdä, miten Tuomainen kuvion ajattelee.Eikö se ole hyvä jättää sinnekin taholle.
Mutta jos mestaruuteen mielitään niin tällaisia muutoksia tehtävä. Ja junnuhan on tottakai Matilda Niskakangas.
Todennäköisesti peliajan takia (2+2+k) peluutus oli aktiivista mitä pelejä itse katsoin, mutta tykkäsin Tuomaisen tyylistä, vaikka perinteisesti ekat pelit on tukkoisia . Linjassa taisi olla 2 eri variaatiota ja kumpikin vaikutti toimivalta.Millään muotoa kokeilujoukkueeksi ei voi viikonlopun turnaukseen osallistunutta kutsua.
Mitä jäi käteen?
Miksi Niskakangas jokeriksi? Kun siellä on korkiamäki ja Ritola jotka pystyy tulitukea jokeriosastolle antaa. Niskakangas on tärkeä pelaaja numerolla ja linjassa eihän sitä voi mihinkään alkukauden peleihin jokeri osastolle ottaa ja ootella et Laakso tulee kentille, ja sen jälkeen palauttaa kentälle. Viime kauden ulkokenttä ku oli todella hyvä. Mitä sitä rikkomaan. Helppo se on joku noista kahdesta ottaa, ja laittaa pois kokoonpanosta ku Laakso on kunnossa. Toivottavasti jo ennen kauden alkua tai alkukauden aikana.Todennäköisesti peliajan takia (2+2+k) peluutus oli aktiivista mitä pelejä itse katsoin, mutta tykkäsin Tuomaisen tyylistä, vaikka perinteisesti ekat pelit on tukkoisia . Linjassa taisi olla 2 eri variaatiota ja kumpikin vaikutti toimivalta.
Santahuhta lukkariksi, Niskakangas niin kauan tulivoimana jokeriosastolla, että Laakso on pelikunnossa ja sen jälkeen taas yksi lisävariaatio mahdollisuus linjaan.
Mäntylä vaihdettiin finaalipelin lopussa jokeriksi pienen loukkaantumisen sattuessa, mutta Ritola paikkasi tarvittavan. Kovasti Pesäkarhut yritti palloa Ritolan eteen hakata, mutta Niskakangas sai syötöillä tupehtumaan yritykset.
Etenijöillä näytti minun silmään jalka kulkevan
Lisäys: Tuloksia ei pysty päättelemään mitään, kun katsoo Mansen ja Pesäkarhujen kokoonpanoja.
Niskakangas sillä numerolla viime kesänä pelaili aika paljonSeinäjoen pitää löytää numero nelonen jostain. Ei ole Syrjälän paikka.
Toinen asia, mitä ihmettelin oli se, että Lapua paukutti koko ajan Polson tontille. Yksi sarjan parhaita linjapelaajia. Luulisi jo vähemmälläkin uskovan, ettei kannata.Niskakangas sillä numerolla viime kesänä pelaili aika paljon
Tuota kai kutsutaan sinnikkyydeksi?Toinen asia, mitä ihmettelin oli se, että Lapua paukutti koko ajan Polson tontille. Yksi sarjan parhaita linjapelaajia. Luulisi jo vähemmälläkin uskovan, ettei kannata.